SCENARIUSZ
zajęć otwartych dla rodziców z grupy III
DATA:
TEMAT: „Co słychać na wsi” – doskonalenie aparatu mowy na podstawie ćwiczeń ortofonicznych i słuchowych.
GRUPA: 4 – latki
AKTYWNOŚĆ: językowa, plastyczna
Cele główny:
Usprawnianie narządów mowy i rozwijanie słuchu fonemowego.
Zacieśnianie więzi z rodziną poprzez wspólne uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozwiązuje zagadki na temat zwierząt,
bierze czynny udział w zabawach ruchowych; naśladuje ruchy zwierząt,
słucha uważnie wiersza, odpowiada na pytania,
reaguje w odpowiedni sposób na sygnał dźwiękowy,
wykonuje ćwiczenia dźwiękonaśladowcze,
dzieli nazwy zwierząt na sylaby, przelicza sylaby,
wykonuje ćwiczenia oddechowe,
doskonali spostrzegawczość,
rozwija zainteresowania przyrodnicze,
wykonuje prace plastyczną, potrafi być twórcze,
uczestniczy w zabawach i wykonuje ćwiczenia wspólnie z rodziną
Metody:
Czynna – praktyczne działanie,
Słowna – rozmowa,
Oglądowa – pokaz.
Formy pracy:
Zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Plansze ze zwierzętami do wiersza i piosenki, ”Kurki trzy” i „Żabka mała”, piórka, kostka z sylwetami zwierząt, przybory do zajęć plastycznych (blok techniczny, klej, nożyczki, kredki, bibuła, papier kolorowy, wata, wełna).
Przebieg:
1) Powitanie rodziców i podziękowanie za przybycie.
2) Powitanie dzieci zabawą „Witam tych którzy ...”
3) Rozwiązywanie zagadek na temat zwierząt, pokazanie ruchem i odgłosem o jakim zwierzątku mówi zagadka.
4) Słuchanie wiersza W. Chotomskiej „Co słychać na wsi” na podstawie ilustracji. Omówienie utworu.
5) Ćwiczenia ortofoniczne przy piosence „Kurki trzy”
6) Ćwiczenia oddechowe „kurki pogubiły piórka”; dmuchanie na piórka, zwrócenie uwagi na właściwy tor oddechowy (wdech nosem – wydech ustami).
7) Zabawa dydaktyczna z kostką; rzucanie kostką i dzielenie na sylaby wylosowanych nazw zwierząt. Przeliczanie sylab (żaba, kura, ryba, krowa, kaczka, kaczuszka, zając, króliczek).
8) Zabawa dydaktyczna rozwijająca spostrzegawczość „Jakie zwierzątko zniknęło?”; zadanie dzieci polega na podaniu nazwy oraz odgłosów zwierzątka, które zostało schowane.
9) Zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence „Żabka mała”; reagowanie odpowiednim ruchem na sygnał dźwiękowy.
10) Praca plastyczna: odrysowanie szablonu wybranego zwierzątka
i ozdobienie go w dowolny sposób – praca wspólna dzieci i rodziców.
PROWADZĄCY:
..........................