Konspekt zajęć otwartych dla rodziców, 6 – latki
Tematyka kompleksowa: Nadeszła wiosna
Temat: „Wiosna w ogrodzie” – wprowadzenie litery „ł, Ł” na podstawie wyrazu „łopata” i wiersza Anny Bayer: „Wiosna w ogrodzie”
Cele:
• Zapoznanie z pracą w ogrodzie wczesną wiosną,
• Zapoznanie z narzędziami pracy ogrodniczej,
• Zapoznanie z wyglądem litery ł, Ł małej i wielkiej, pisanej i drukowanej,
• Analiza i synteza słuchowo – wzrokowa wyrazów o prostej budowie fonematycznej,
• Wyróżnianie głoski „ł” w nagłosie,
• Rozwijanie zainteresowań dzieci samodzielnym czytaniem.
Pomoce: obrazek łopoty, cegiełki: białe, czerwone i niebieskie, litera ł, Ł drukowana i pisana, mała i wielka, narzędzia ogrodnicze, tekst z literą „ł” dla każdego dziecka
Przebieg zajęć:
1. Pytanie nauczyciela: Jaką mamy porę roku?
2. „Wiosna w ogrodzie” – słuchanie wiersza.
Do przedszkola przyszła wiosna,
powitała dzieci.
Zaprosiła do ogródka,
przecież słonko świeci.
Poprosiła bardzo pięknie,
by skopały grządki.
Czas najwyższy
już zaczynać
wiosenne porządki.
Teraz kwiatki kolorowe
w ogródeczku rosną,
deszczyk lekko je podlewa,
dziękujemy wiosno!
3. Omówienie treści wiersza.
• Gdzie przyszła wiosna?
• Co takiego zrobiła wiosna?
• Co robimy wiosną w ogrodzie?
• Jakich narzędzi ogrodniczych potrzebujemy do pracy w ogrodzie?
4. „Narzędzia pracy ogrodnika” – oglądanie narzędzi i zapoznanie do czego służą. Dzieci oglądają narzędzia: łopata, grabie, motyczka, graca, sekator, omawiają do czego służą.
5. Oglądanie obrazka i słuchanie tekstu:
Tata kopie i Antek kopie. Ale łopata Antka taka mała. A pies Łatek kopie dołek pod płotem.
- Łatku, nie kop! – woła Antek. Tam rosły tulipany.
6. „Litera ł, Ł” - zapoznanie z małą i wielką literą ł, Ł drukowaną i pisaną na podstawie wyrazu: łopata i Łatek
• Zawieszenie obrazka - łopaty.
• Podział wyrazu łopata i Łatek na sylaby.
• Wymawianie kolejnych głosek – podział na głoski wyrazów: łopata i Łatek.
• Wyróżnianie pierwszej głoski w wyrazach: łopata i Łatek.
• Budowanie z białych cegiełek schematu wyrazów: łopata i Łatek.
• Utrwalenie pojęcia: spółgłoska – zaznaczenie litery ł niebieską cegiełką.
• Budowanie z czerwonych i niebieskich cegiełek modelu wyrazu: łopata i Łatek.
• Pokaz małej i wielkiej, drukowanej i pisanej litery ł, Ł.
• Układanie wyrazów: łopata i Łatek.
• Układanie z wielkich liter wyrazu ŁOPATA i ŁATEK.
• Budowanie zdań z wyrazami: łopata, Łatek.
• „Litera ł, Ł” – ćwiczenia w pisaniu litery ł, Ł.
• Nauka pisania litery ł, Ł.
• Nauczyciel pokazuje na tablicy sposób pisania litery ł, Ł.
• Następnie dzieci piszą litery ł, Ł: palcem w powietrzu, na dywanie, na ręce, z zamkniętymi oczami.
5. „Wiosenne prace w ogrodzie” – zabawa ruchowa. Dzieci naśladują kopanie, grabienie, następie sieją nasiona warzyw, podlewają.
6. „Wiosna w ogrodzie” – wyszukiwanie w tekście litery ł, Ł i otaczanie jej niebieską kredką. Dzieci przechodzą do stolików i w tekście wyszukują litery ł, Ł i otaczają ją niebieską pętlą. Indywidualne czytanie tekstu.
7. Omówienie i podsumowanie zajęć z rodzicami.
Opracowała i przeprowadziła:
mgr Elżbieta Więcławska