X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43746
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kodujemy kolorami na dywanie. Scenariusz zajęcia koleżeńskiego

Scenariusz zajęć
Rozwijanie potencjału twórczego wychowanków poprzez wykorzystywanie wiedzy i umiejętności zdobytych podczas różnorodnych form doskonalenia zawodowego.
Data: 30.10.2019 r.
Grupa: 5 - latki
Temat: Kodujemy kolorami na dywanie.
Cele ogólne zajęcia:
- rozwój spostrzegawczości, wyobraźni, kojarzenia i logicznego myślenia
- rozwój manualny oraz wzrokowo- ruchowy zwłaszcza motoryka mała
Cele operacyjne:
Fizyczny obszar rozwoju. Dziecko:
- przesuwa koła w sposób pokazany przez nauczyciela
- pląsa w rytm muzyki
Emocjonalny obszar rozwoju. Dziecko:
- chętnie bierze udział w proponowanych aktywnościach
- odczuwa radość i zadowolenie z pokonania trudności
Społeczny obszar rozwoju. Dziecko:
- czeka na swoją kolej
- współdziała w grupie
Poznawczy obszar rozwoju. Dziecko:
- przelicza zgromadzone koła
- słucha poleceń nauczyciela
- poprawnie odczytuje znaczenia znaków i symboli
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: kolorowe koła dla każdego dziecka, plansze 3x3, obrazki tematyczne, zakodowane obrazki, woreczki gimnastyczne, CD z utworem, kolorowe krążki z cyframi, sylwety leśnych zwierząt, kredki

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci i zgromadzonych gości. Wprowadzenie do zajęć. Nauczycielka pokazuje dzieciom przygotowaną, podzieloną na części planszę, pod którą ukryty jest obrazek. Jest to ilustracja, którą dzieci będą mogły zobaczyć, jeżeli poprawnie rozwiążą przygotowane zadania. Każde zadanie to jeden kolor do odkrycia. Powodzenia.
2. Pierwsza koperta- żółta pt. „Prawa – lewa” – zabawa kształtująca orientację przestrzenną. Dzieci siedzą dookoła dywanu, przedstawiają się mówiąc: Mam na imię....., a po mojej prawej/lewej stronie siedzi........ Jeżeli wszystkie dzieci poprawnie podały imię dziecka siedzącego obok, nauczycielka odkrywa żółtą kartkę.
3. Druga koperta- czerwona „Bystre oczko” – nauczycielka układa w dowolny sposób kolorowe koła na planszy. Dzieci obserwują przez chwilę ułożenie kół, następnie zamykają oczy, a nauczyciel zmienia położenie 2-3 kół. Zadaniem dzieci jest odkrycie, które koła zostały zmienione. Jeżeli dzieci poprawnie odgadły, które koła zmieniły miejsce, nauczycielka odkrywa czerwoną kartka.
4. Trzecia koperta – zielona „Małe sudoku” – dzieci otrzymują białą planszę oraz 9 kół ( w 3 kolorach po 3 z każdego). Zadaniem dzieci jest ułożenie kół w taki sam sposób, jak nauczyciel. Należy zwrócić uwagę dzieci, że koła w liniach poziomej i pionowej nie powtarzają się w tych samych kolorach.
Zachęcanie dzieci, do samodzielnego ułożenia swojego wzoru. Po skończonej zabawie zostaje odkryta zielona kartka.
5. Czwarta koperta – biała „Domki zwierząt” – zabawa ruchowa z elementami liczenia. Na podłodze ułożone są krążki ze znakami graficznymi liczb. Dzieci biegają przy muzyce, gdy cichnie melodia podbiegają do kół i ustawiają się po tyle osób, ile wskazuje cyfra. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie. Nauczycielka odkrywa białą kartkę.
6. Piąta koperta – niebieska „Kolorowe opowiadanie” – dzieci siedzą w kole ze swoimi planszami i kołami. Umówienie się z dziećmi, że teraz kolorowe koła będą odpowiednikami leśnych zwierząt, tzn zakodujemy poznane zwierzęta. Nauczycielka czyta opowiadanie, a zadaniem dzieci, jest ułożyć na planszy koła w kolorze zwierzątka, o jakim będzie mówiła nauczycielka. Dzieci mogą położyć tyle kół w danym kolorze, ile razy usłyszą nazwę umówionego zwierzątka.

brązowy – niedźwiedź
zielony – żaba
pomarańczowy - wiewiórka
„Przygoda Hałabały”
Pewnego jesiennego dnia do Krasnala Hałabały przyleciał wróbelek. Wróbelek zaprosił krasnala na spacer po lesie. Gdy tak spacerowali Hałabała zobaczył stertę liści pod drzewem.
-Spójrz wróbelku, kto tu naniósł tyle liści? – zapytał wróbelka Hałabała.
- Rozejrzyj się Hałabało dookoła i zobacz, że już przyszła jesień. Drzewa gubią liście, robi się coraz zimniej i dni są coraz krótsze. Zwierzęta przygotowują sobie domy na zimę, a to jest legowisko jeża – odpowiedział wróbelek.
Wróbelek i Hałabała poszli dalej. Patrzą, a tu niedźwiedź kopie wielki dół. Zaskoczony krasnal pyta:
-Misiu, co ty robisz?
-Szykuję sobie gawrę.
-A co to jest gawra?
-Zimowe mieszkanie niedźwiedzia, czyli jama wyścielona liśćmi, która osłania od mrozu i wiatru.
Nasi spacerowicze postanowili nie przeszkadzać misiowi, pożegnali się z nim i poszli dalej. Wróbelek zaprowadziła Hałabałę do głębokiej, błotnistej kałuży.
-W błotnistych kałużach, pod kamieniami zimę przesypiają żaby-powiedział wróbelek
Hałabała i wróbelek poszli dalej ścieżką przez las, postanowili sprawdzić jak inne zwierzęta przygotowują się do zimy.
Szli i szli, aż wreszcie spotkali wiewiórkę Rudą Kitkę. Hałabała zawołał ją, ale ona nie zwróciła na niego uwagi. Dopiero, gdy podbiegli z wróbelkiem bardzo blisko zauważyła ich.
-Dzień dobry Ruda Kitko- Przywitali się krasnal i wróbelek- Może pospacerujesz z nami?- Zapytali.
-Chętnie bym z wami poszła, ale nie mam teraz czasu. Zbieram orzeszki, szyszki, żołędzie, grzyby, które chowam w swoich dziuplach i zakopuję w ziemi. Mam tych spiżarni dużo, więc wiele czasu zajmuje mi ich zapełnienie. Dlatego nie boję się srogiej zimy, bo będę miała co jeść.
Ruda Kitka zabrała się z powrotem do pracy, a Hałabała pożegnał się szybko z wróbelkiem i pobiegł do domu, tak jakby przypomniało mu się coś ważnego...
Hałabała zastanawiał się czy jego zapasy wystarczą mu na zimę, postanowił szybko to sprawdzić.
Nauczycielka odkrywa niebieską kopertę.
7. Szósta koperta – czarna „Leśne zwierzaki” – zabawa ruchowa. Dzieci maszerują w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce nauczycielka pokazuje sylwetę leśnego zwierzęcia: niedźwiedź, jeż, wiewiórka. Zadaniem dzieci jest wcielić się w jego rolę i podjęcie odpowiedniego zachowania:
Jeż – zwija się w kłębek,
Niedźwiedź - zapada w sen zimowy,
Wiewiórka – zbiera orzechy.
Odkryty został już ostatni fragment naszej ilustracji. Nauczycielka pyta – co jest na obrazku? Dzieci opowiadają co widzą. Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciu, a w nagrodę zaprasza do zakodowanych obrazków.
8. „ Zakodowane obrazki” – kodowanie po cyferkach. Utrwalanie zapisu graficznego cyfr 1 – 3. Zadanie polega na odszukiwaniu cyfr w karcie pracy i zamalowywanie ich na pokazany kolor.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.