Scenariusz zajęć otwartych
Temat zajęć: Ślimak - żywa gra planszowa.
Data: 19.11.2019 r.
Prowadzące: Anna Grudziecka, Katarzyna Majewska
Miejsce: grupa wychowawcza OSW
Czas trwania zajęć: 60 minut bądź do ukończenia gry
Cel ogólny:
- dostarczanie pozytywnych wrażeń poprzez wspólną zabawę
Cele szczegółowe:
- poznanie nowej formy spędzania czasu wolnego,
- doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 10,
- doskonalenie sprawności motorycznej, spostrzegawczości,
- uważne słuchanie poleceń,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej,
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas gry,
- kształcenie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo-zadaniowych,
- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy,
- rozwijanie relacji społecznych poprzez pracę w grupie,
- stosowanie zasady „ fair play”.
Metody pracy:
- słowna – objaśnienia,
- czynna - zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń,
- pozytywnych wzmocnień.
Formy pracy:
- indywidualna zróżnicowana,
- grupowa jednolita
Pomoce dydaktyczne: zagadka o ślimaku, plansze z narysowanym ślimakiem, markery, pachołki, hulajnoga, woreczki, piłka, tor z wyznaczoną trasą, klocki, kolorowe korki, wytłaczanki do jaj, okrągła plansza, kolorowe spinacze do bielizny, pudło, szarfa, szary papier, karton z liczbami, kostka do gry, koperty z zadaniami do wykonania, kasztany, worek, kartki z oznaczeniem drużyny.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Powitanie” . Dzieci, które poczują się powitane wołają „ hej”,
Witamy wszystkich, a szczególnie:
- wszystkie dziewczynki
- wszystkich chłopców
- wszystkich, którzy mają okulary
- wszystkich, którzy mają długie włosy
- wszystkich, którzy mają......
- wszystkich, którzy lubią się bawić
- wszystkich tu zgromadzonych
2. Rozwiązanie zagadki:
Wolno, wolniutko
chodzi po świecie.
Swój własny domek
nosi na grzbiecie. ( ślimak)
Co to za podróżnik
może mi powiecie,
gdziekolwiek wyrusza,
dom niesie na grzbiecie.(ślimak)
Część właściwa:
1. Wprowadzenie do tematu.
Czy graliście kiedyś w grę planszową? Dziś zagramy w taką grę. Czy wiecie jak się nazywać będzie nasza gra? Ślimak jest to gra inspirowana zabawami i łamigłówkami.
Jeśli chcecie się pobawić i miło spędzić czas to zapraszamy do udziału. To nie jest gra na rywalizację, chodzi o dokładne wykonanie zadań. Jeśli drużyna wykona dokładnie oraz wszystkie zadania siada i kibicuje drugiej drużynie. Na koniec czeka na was niespodzianka.
Gra rozpocznie się od podziału na 2 drużyny.
2. Wybór kapitanów drużyn – rzut kostką – osoba, która wyrzuci większą liczbę oczek wybiera kolor dla drużyny.
3. Losowanie przez wychowanków korków z oznaczeniem przynależności do drużyny
4. Wyjaśnienie reguł gry.
5. Uczestniczenie w grze, wychowankowie wspólnie podejmują i realizują zadania, przestrzegając ustalonych reguł:
- omijanie pachołków jadąc na hulajnodze,
- układanie wieży z kolorowych klocków według wzoru,
- przechodzenie z woreczkiem na głowie między pachołkami, tak aby woreczek nie spadł,
- zapełnianie wytłaczanki kolorowymi korkami według koloru,
- stonoga - podawanie piłki nad głowami, zaczynając od początku do końca i z powrotem,
- układanie na planszy tyle kasztanów ile wynosi wynik działania,
- przechodzenie trasy po śladach,
- przypięcie w odpowiednim kolorze tylu spinaczy ile wskazuje liczba ,
- rzut woreczkiem do celu,
- układanie puzzli poprzez uzupełnienie brakujących elementów.
Część końcowa:
1. Zakończenie – gratulacje i pochwała za wspaniałą zabawę.
2. Porządkowanie.
Opracowała
Katarzyna Majewska
Anna Grudziecka
Załącznik 1
Polecenia do zadań
Kolejno omijajcie pachołki jadąc na hulajnodze.
Ułóżcie wieżę z kolorowych klocków według wzoru.
Przejdźcie z woreczkiem na głowie między pachołkami, tak aby woreczek nie spadł.
Jeśli spadnie, podnieś i dokończ trasę.
Zapełnijcie wytłaczankę kolorowymi korkami według koloru.
Stonoga
Usiądźcie wszyscy jeden za drugim i podajcie piłkę nad głowami, zaczynając od początku do końca i z powrotem.
Ułóżcie na planszy tyle kasztanów ile wskazuje działanie.
Przejdźcie trasę po śladach.
Przypnijcie w odpowiednim kolorze tyle spinaczy ile wskazuje liczba.
Rzucajcie woreczkiem do celu.
Ułóżcie puzzle uzupełniając brakujące elementy.