Scenariusz zajęć z Podstaw projektowania i konstrukcji odzieży;
zawód: krawiec;
klasa 1 Branżowej Szkoły I Stopnia (druga jednostka lekcyjna z czterech przeznaczonych na realizację tematu);
Temat: Rysunki instruktażowe – zastosowanie, symbolika graficzna stosowana w odzieżownictwie.
1. Usytuowanie problematyki omawianej na zajęciach w podstawie programowej:
przedmiotu: Podstawy projektowania i konstrukcji odzieży;
kwalifikacja MOD.03. Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych:
MOD.03.1(10) Organizuje stanowisko pracy zgodnie z obowiązującymi
wymogami ergonomii, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
MOD.03.3.(8)2 Odczytuje informacje z rysunków instruktażowych wykonania węzłów technologicznych wyrobu.
MOD.03.3.(3)4 Odczytuje rysunki modelowe (cięcia technologiczne, miejsca stębnowania, wykończenie zapięcia itp.).
części wstępnej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla
Branżowej Szkoły I Stopnia, w tym przypisanie zadań ogólnych szkoły
oraz kształconych kompetencji kluczowych:
- (1) czytanie – umiejętność rozumienia, wykorzystania i refleksyjnego przetworzenia tekstów, w tym tekstów kultury, prowadząca do osiągnięcia własnych celów, rozwoju osobowego oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa;
- (2) myślenie matematyczne – umiejętność wykorzystania narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz formułowania sądów opartych na rozumowaniu matematycznym;
- (4) umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i w językach obcych, zarówno w mowie jak i w piśmie;
- (7) umiejętność rozpoznawania własnych potrzeb edukacyjnych oraz uczenia się;
- (8) umiejętność pracy zespołowej.
części wstępnej podstawy programowej kształcenia w zawodzie krawiec:
- celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.
wskazanie wykorzystanych zalecanych warunków i sposobów realizacji
umiejętności określonych w podstawie programowej: (podstawa
programowa kształcenia w zawodzie)
- pracownia projektowania i modelowania odzieży wyposażona w :
stoły kreślarskie, materiały i przybory kreślarskie.
2. Uzasadnienie celowości realizacji tematu: (po co będziemy się tego uczyć,
do czego będzie nam taka wiedza/umiejętność potrzebna)
Znajomość symboliki stosowanej w rysunkach instruktażowych i umiejętność jej wykorzystania do obrazowania przekrojów poprzecznych węzłów technologicznych jest konieczna, podczas wykonywania pracy w zawodzie krawiec. Dzięki niej pokonujemy barierę językowa i przekazujemy informacje dotyczące obróbki technologicznej wyrobu odzieżowego, a także zaoszczędzamy czas unikając długich opisów.
3. Powiązanie z wcześniejsza wiedzą, doświadczeniami i/lub umiejętnościami
uczniów oraz zagadnieniami poruszanymi na innych przedmiotach:
- uczniowie poznali na wcześniejszych zajęciach z podstaw projektowania i konstrukcji odzieży rodzaje rysunków stosowanych w odzieżownictwie oraz symbole stosowane w rysunku instruktażowym;
- uczniowie, na zajęciach praktycznych wykonują próby technologiczne zgodnie z rysunkiem instruktażowym;
- uczniowie w życiu codziennym wiele razy spotkali się z rysunkiem, np. przy zakupie mebli.
4. Cele zajęć dla nauczyciela:
Cel główny: Doskonalenie umiejętności stosowania i odczytywania symboli w rysunku instruktażowym.
Cele operacyjne: Uczeń:
- zna rodzaje rysunków stosowanych w odzieżownictwie;
- zna symbole stosowane w rysunku instruktażowym;
- potrafi odczytać rysunek instruktażowy;
- potrafi wykonać rysunek instruktażowy do gotowej, otrzymanej próby technologicznej;
- jest skoncentrowany na wykonywaniu zadań i zaangażowany w pracę na lekcji.
5. Cel lekcji w języku zrozumiałym dla ucznia: na dzisiejszej lekcji, pracując indywidualnie i w parze, utrwalisz symbolikę stosowaną w rysunku instruktażowym i udoskonalisz wykonywanie rysunków instruktażowych do gotowej próby technologicznej. Umiejętność tę wykorzystasz w różnych sytuacjach życiowych, np. podczas egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe; w przyszłej pracy zawodowej.
6. Kryteria osiągania celów/wymagania:
NaCoBeZu: pracując na zajęciach, będziemy zwracać uwagę na:
- prawidłowe posługiwanie się symboliką stosowaną w rysunku
instruktażowym;
- prawidłowe przedstawienie odszytych prób technologicznych na
rysunku instruktażowym;
- prawidłowe przedstawienie gotowego wyrobu odzieżowego za pomocą rysunków instruktażowych.
7. Propozycja pytania kluczowego:
W jakich sytuacjach życiowych wykonujemy rysunki?
8. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
9. Metody pracy:
- podająca;
- oglądowa – pokaz z omówieniem;
- praktyczna – wykonywanie rysunków instruktażowych;
- ewaluacyjna – niedokończonego zdania.
10. Środki dydaktyczne:
karty pracy,rysunki odzieżowe, odszyte próby technologiczne i gotowe wyroby odzieżowe, czasopisma krawieckie: Burda , Modne Krawiectwo.
11. Bibliografia:
Ewa Fałkowska – Rękawek, Podstawy projektowania odzieży, WSIP;
Elżbieta Lewandowska – Stark, Zofia Lipke-Skrawek, Techniki szycia odzieży, Toruń 1995.
12. Przebieg zajęć:
12.1. Powitanie uczniów oraz gości, przedstawienie się prowadzącego.
12.2. Wprowadzenie – prezentacja rysunków stosowanych w odzieżownictwie, wskazanie przez uczniów tematyki zajęć.
12.3. Pokaz celu dla ucznia, zbadanie zrozumienia celu przez uczniów (dodatkowe pytania naprowadzające w jakim celu to robimy i kiedy nam się może to przydać).
12.4. Określenie sytuacji życiowych, w których wykonujemy rysunki instruktażowe, zadanie pytania kluczowego: W jakich sytuacjach życiowych wykonujemy rysunki instruktażowe?, ustalenie odpowiedzi wspólnie z nauczycielem.
12.5. Przypomnienie symboliki stosowanej w rysunku instruktażowym, wykonanie przykładowego rysunku - spódnica z karczkiem.
12.6. Ustalenie z uczniami kryteriów oceny przedstawiania odszytych prób technologicznych i gotowych wyrobów odzieżowych za pomocą rysunków instruktażowych (NaCoBeZu):
- prawidłowe posługiwanie się symboliką stosowaną w rysunkach instruktażowych;
- prawidłowe odczytanie i zobrazowanie za pomocą rysunku instruktażowego odszytej próby technologicznej i gotowego wyrobu odzieżowego.
12.7. Indywidualne wykonywanie zadań przygotowanych w formie kart pracy – konsultacje z nauczycielem, przekazywanie uczniom na bieżąco
informacji zwrotnych, wspólne sprawdzenie wykonanych zadań.
Praca w parach – rysowanie schematów wszycia różnych sposobów zamków błyskawicznych.
12.8. Podsumowanie zajęć – wykorzystanie techniki niedokończonego zdania:
Na dzisiejszych zajęciach ........................................
12.9. Podanie tematu następnych zajęć.
12.10. Podziękowanie za pracę i udział w zajęciach; zakończenie zajęć.
Informacje do umieszczenia w widocznym miejscu w klasie:
Cel Na dzisiejszej lekcji, pracując indywidualnie i w parze, utrwalisz symbolikę stosowaną w rysunku instruktażowym i udoskonalisz wykonywanie rysunków instruktażowych do gotowej próby technologicznej. Umiejętność tę wykorzystasz w różnych sytuacjach życiowych, np. podczas egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe; w przyszłej pracy zawodowej.
(NaCoBeZu) Pracując na zajęciach będziemy zwracać uwagę na :
- prawidłowe posługiwanie się symboliką stosowaną w rysunkach instruktażowych;
- prawidłowe odczytanie i zobrazowanie za pomocą rysunku instruktażowego
odszytej próby technologicznej i gotowego wyrobu odzieżowego.