Małgorzata Bucior
Przedszkole Miejskie Nr 2
Zamość
Scenariusz zajęcia dzieci 4-5 letnich.
Temat: Nasze zainteresowania i ulubione zabawy. Rozmowa w oparciu o wiersz „O prawach dziecka” Marcin Brykczyński
Cele:
tworzenie warunków sprzyjających rozwijaniu zainteresowań dzieci,
rozbudzanie ciekawości poznawczej, twórczego działania oraz samodzielności;
kształtowanie poczucia własnej wartości,
stwarzanie swobodnej, akceptującej i twórczej atmosfery,
rozbudzanie wyobraźni, twórczej aktywności oraz ekspresji plastycznej;
utrwalenie znajomości praw i obowiązków dzieci;
docenianie przez nauczyciela, stosowanie pochwał i nagród.
Cele operacyjne:
rozwija własną pomysłowość i wyobraźnię,
potrafi umiejętnie posługiwać się nożyczkami,
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania,
podejmuje działalność plastyczną dążąc do osiągnięcia zamierzonego celu,
przestrzega reguł obowiązujących w grupie,
zna swoje prawa i obowiązki;
cieszy się z wykonanego zadania i pochwały.
Metody: słowna oglądowa, działanie praktyczne
Formy pracy:
z całą grupą,
indywidualna.
Podstawa programowa: I 5, I 7, II 4, III 4, III 7, IV 8, IV 11, IV 19.
Środki dydaktyczne: wiersz pt. „O prawach dziecka” Marcin Brykczyński, magnetofon, płyta CD, różnorodne klocki, mozaika geometryczna, artykuły papiernicze m. in. kredki, plastelina, wycinanki, klej, kolorowy papier, farby, nożyczki, pędzelki.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie wierszem. Ilustrowanie treści wiersza ruchem ciała.
Na paluszki się wspinamy,
W górę rączki wyciągamy,
Do podłogi dotykamy,
I ze sobą się witamy.
Dzień dobry.
Przywitanie wg. Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne:
witamy się stopami,
witamy swoje kolana poklepując je, później kolana sąsiadów,
witamy dłonie, później dłonie sąsiadów,
witamy łokcie, później łokcie sąsiadów,
witamy plecy - rękoma głaszczemy, poklepujemy; później głaszczemy plecy ` sąsiadów,
witamy swoje uszy, później uszy sąsiadów itp.,
witamy oczami wszystkich.
2. Osłuchanie z wierszem „O prawach dziecka” Marcin Brykczyński
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
3. Rozmowa na temat treści wiersza.
- Co to są prawa?
- Czy prawa są potrzebne?
- Jakie prawa mają dzieci?
- Jakie prawa według was są dla dzieci najważniejsze?
4. Swobodna rozmowa dzieci na temat: „Co lubię robić”.
5.. Zabawa ruchowa przy piosence „Dziecka Prawa”( tworzenie koła, taniec w parach).
6. Zagadki obrazkowe: „Co robią dzieci”. Odsłanianie po części obrazka, dziecko próbuje odgadnąć np. dzieci bawią się klockami, rysują przy stoliku.
7. Przygotowanie dla dzieci różnorodnych miejsc (na dywanie, przy stolikach), aby miały możliwość rozwijania swoich zainteresowań i wykazania się kreatywnością.
Dzieci podejmują działania według swoich zainteresowań, ( kolorują, rysują, malują farbami, lepią z plasteliny, konstruują budowle z klocków, układają mozaikę geometryczną według swojego pomysłu).
8. Oglądanie swoich wytworów pracy, wykonanie wystawki, omawianie, stosowanie pochwał
i nagród.