SCENARIUSZ ZAJĘĆ
4-LATKI
Temat zajęć: Wycinanie po śladzie i naklejanie elementów na wyznaczonej płaszczyźnie "Obrazek dla babci i dziadka"; kształtowanie u dzieci postawy szacunku, wzmacnianie więzi rodzinnych.
Cele operacyjne:
• nakleja elementy na określonej płaszczyźnie;
• tnie po śladzie.
Cele ogólne:
• rozpoznaje i nazywa koło, trójkąt i prostokąt;
• współdziała w grupie;
• określa stosunki rodzinne;
• odróżnia rzeczy męskie od damskich;
• reaguje na rytm w muzyce;
• słucha uważnie;
• nazywa samogłoski;
• podaje przykłady imion rozpoczynających się daną głoską;
• poprawnie reaguje na sygnał i polecenia,
• czerpie radość z wykonywanej pracy.
Formy:
- praca z grupą,
- praca indywidualna.
Metody:
- słowna: metoda żywego słowa, rozmowa, objaśnienia, wskazówki;
- aktywizująca: burza mózgów;
- aktywnego słuchania muzyki Batti Strauss;
- symultaniczno - sekwencyjna nauka czytania prof. Jagody Cieszyńskiej;
- percepcyjna: obserwacja, pokaz.
- czynna: ćwiczeń praktycznych, zadań stawianych.
Środki:
Magnetofon, nagrania melodii, tunel z materiału, szarfy, woreczki, kartki
z narysowanym portretem babci dziadka umieszczonym w określonej płaszczyźnie (trójkąt, koło - stopniujące trudność zadania0, ilustracje przedstawiające członków rodziny i różne ramki, ramka przestrzenna, nożyczki, klej, pędzelki do kleju, elementy z bibuły, różnego rodzaju akcesoria damskie i męskie( apaszki, krawaty, cienie do powiek, śrubokręt itp.)
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa "Dziadek łowi ryby".
2. Zabawa wyciszająca wg metody Batti Strauss Budujemy ciszę.
3. Rozmowa na temat Dnia Babci i Dziadka i przypomnienie jaką porą roku obchodzimy to święto. Z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowaliśmy wiosenne kwiaty, które są zapowiedzią pory roku, która nastąpi po zimie. Nauczyciel zadaje pytanie jaka będzie to pora roku, chętne dziecko odpowiada jaka pora roku przyjdzie po zakończeniu zimy.
4. Określenie stopnia pokrewieństwa w najbliższej rodzinie (babcia
i dziadek to rodzice naszych rodziców, my jesteśmy wnukami dziadków). Przyporządkowanie samogłosek i spółgłosek poznanych do dzieci, dziadków i rodziców, wymyślanie imion na daną głoskę (dla chętnych dzieci - element z programu własnego).
5. Zabawa dydaktyczna "Dla babci i dziadka": Segregowanie zgromadzonych przez nauczyciela przedmiotów na te, które należą do babci i te, które należą do dziadka.
6. Burza mózgów: Co i dziadek robią dla mnie? Co ja robię dla babci
i dziadka? Nauczyciel spisuje na dużej kartce propozycje dzieci. Porównanie ilości wykonanych względem siebie uprzejmości. Wnioski.
7. Zabawa ruchowa "Daleka droga do babci i dziadka": dzieci przechodzą wyznaczony przez nauczyciela "tor przeszkód".
8. Prezentacja różnych ramek. Rozmowa na temat: "Co to jest ramka, po co ona jest?". Nauczyciel pokazuje dzieciom wcześniej wykonane portrety dziadków i "wyjawia tajemnicę", dlaczego postacie babć i dziadów rysowane były na określonej płaszczyźnie: Będziemy wycinać po śladzie wyznaczone kształty ramek - obrazków. Dzieci określają te kształty (koło, trójkąt, prostokąt). Kształty są zróżnicowane również po to, by zróżnicować stopień trudności dla dzieci słabiej i sprawniej posługujących się nożyczkami.
9. Zabawa muzyczno - ruchowa "z butami" wg Batti Strauss.
10.Wycinanie i ozdabianie ramki; smarowanie klejem wyznaczonego pola
i naklejanie przygotowanych elementów z bibuły.
11. Podsumowanie zajęć: Co nam się podobało? Co się nie podobało?