Scenariusz zajęć dla grupy 3-latków
Temat zajęć: W krainie pani Zimy
Cele ogólne:
zapoznanie z aktualną porą roku, utrwalenie nazw pór roku i kolejności ich występowania
rozpoznawanie zjawisk atmosferycznych towarzyszących zimie
rozpoznawanie i nazywanie kolorów: czerwony, niebieski, zielony i żółty
stwarzanie atmosfery do radosnej zabawy
stworzenie sytuacji sprzyjającej wyrażaniu własnych opinii, okazywanie innym sympatii, budowanie przyjaznej atmosfery
rozwijanie wyobraźni, świadomości własnego ciała, wyzwalanie radości- poprzez udział w zabawach muzycznych, ruchowych, obcowanie z muzyką klasyczną
rozwijanie kreatywności oraz ekspresji ruchowej
zachęcenie dzieci do uważnego słuchania, a także wypowiadania się na określony temat
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozpoznaje i nazywa aktualną porę roku
rozpoznaje zjawiska atmosferyczne towarzyszące zimie
reaguje na sygnały nauczyciela
rozpoznaje i nazywa kolory: czerwony, niebieski, zielony i żółty
rozwija swoją wyobraźnię
jest radosne, twórcze, rozwija świadomość własnego ciała podczas zabaw przy muzyce
słucha poleceń, swobodnie wypowiada się na określony temat
jest kreatywne
Formy pracy:
- z całą grupą, indywidualna
Metody:
- słowna, twórcza, praktyczna, aktywizująca, pedagogiki zabawy
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające pory roku, paski białej bibuły, chusta animacyjna, kosz, nagrania muzyczne, sylwety pani Zimy
Przebieg zajęć:
1.Wprowadzenie- słuchanie wiersza pt. Zima
„Zima”
Idzie polem, idzie lasem,
Białym śniegiem sypnie czasem.
Świat posypie cekinami, bo to zima, biała pani.
2. Bilet wstępu do krainy Zimy
Nauczycielka czyta list od pani Zimy:
„Witam was drogie dzieci. Jestem Zima. Panuję na świecie i wiem, że lubicie mnie za śnieg na bałwanki, za narty i sanki, za lód na ślizganie, za śladów w śniegu odbijanie. Dzisiaj zapraszam was do mojej krainy, ale nie na dworze, a w waszej sali, w przedszkolu. Do mojej krainy wejdziecie, gdy bilet do niej odnajdziecie. Biletem będzie zimowy obrazek, kto go odnajdzie i pokaże ten w moje progi wejść może, temu krainę swoją otworzę”.
Dzieci podchodzą do stolika, gdzie leżą obrazki, szukają tego, który pasuje do zimy, każde pokazuje obrazek i mówi, co jest na nim „zimowego” – wchodzi do Krainy Zimy.
3. Układanie listy atrybutów „Zima jest ...
4. Śpiewanie piosenki z pokazywaniem „Pada śnieżek”- wg Klanzy.
5. Masażyk „Lepimy bałwanka”- wg Klanzy.
6. „Ślady na śniegu”– zabawa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci wybierają sobie po jednej białej kartce rozłożonej na dywanie i rozkładają na całym dywanie, w taki sposób, aby można było pomiędzy nimi tańczyć.
Nauczycielka rozdaje dzieciom paski białe bibuły. Przedszkolaki w rytm utworu „Walc łyżwiarzy” tańczą, wymachują paskami bibuły pomiędzy kartkami, naśladując ruchy nauczycielki.
Na przerwę w muzyce dzieci jak najszybciej stają na kartce. Zabawę powtarzam kilka razy.
7. Zabawa z chustą animacyjną.
Nauczycielka zbiera paski bibuły. Dzieci podnoszą z dywanu kartkę, na której stały i zgniatają ją w dłoniach tworząc kulkę. Następnie wrzucają kulki na rozłożoną chustę animacyjną. Ustawiają się wokół chusty, podnoszą ją trzymając za uchwyty i falują tak, aby kulki nie wypadły z chusty.
8. „Celny rzut”– zabawa zręcznościowa utrwalająca nazwy kolorów.
Chusta leży na dywanie, na środku stoi kosz. Dzieci trzymając swoje kule, siadają na różnych kolorach na chuście. Nauczycielka wywołuje kolorem dzieci, które będą wrzucały swoje kulki do kosza, np. czerwony – dzieci, które siedzą na czerwonym kolorze wstają i trenują rzuty do celu wrzucając papierową kulę do kosza.
9.Sukienka pani Zimy- praca plastyczna.
Dzieci projektują sukienkę Zimy przy użyciu różnorodnych materiałów plastycznych: waty, folii aluminiowej, kolorowych brokatów, wyciętych elementów z papieru tj. śnieżynki, gwiazdeczki.