Numer: 43688
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Cztery pory roku w kolorach, przyrodzie, matematyce i mowie. Scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych
Temat zajęcia: „Cztery pory roku w kolorach, przyrodzie, matematyce i mowie”.
Cele ogólne:
 utrwalenie charakterystycznych cech pór roku,
 tworzenie dzieciom sytuacji do ekspresji, spostrzeżeń i przeżyć w różnych formach, działalności z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu,
 rozwijanie twórczej inwencji plastycznej.
Cele szczegółowe:
 wymienia nazwy pór roku,
 wykazuje dużą wiedzę na temat pór roku,
 określa charakterystyczne cechy pór roku,
 uczestniczy w realizowanych zabawach,
 wypowiada się na zadawane przez nauczycielkę pytania,
 wykonuje czynności związane z określonym hasłem.
Metody pracy: czynna, słowna, zadań stawianych dzieciom, samodzielnych doświadczeń.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne:
 Zadanie 1: słowa piosenki „Na powitanie wszyscy razem...” – płyta M. Bogdanowicz cz. I, nr 53 i 54.
 Zadanie 2: siedem obrazków przedstawiających: 4 pory roku, kolory, drzewo, znak plus, dziecko uczestniczące w rozmowie. Kartoniki wycięte w następujących kolorach: zielony, żółty, czerwony, niebieski – po 6 sztuk każdego koloru.
 Zadanie 3: brak.
 Zadanie 4: buźki: prawda - uśmiech / fałsz- smutek w liczbie 25 sztuk.
 Zadanie 5: symbole poszczególnych pór roku: tulipany, słoneczka, listki, gwiazdki – po 6 sztuk wykonane z papieru samoprzylepnego w kolorach: zielony, niebieski, czerwony, żółty – po 6 sztuk.
 Zadanie 6: magnetofon, piosenka dla dzieci „4 pory roku deszcz śnieg wiatr i słońce =, chusta animacyjna Klanza.
 Zadanie 7: piosenka „ Cztery pory roku piosenki dla dzieci bajubaju” 4 parasole, symbole poszczególnych pór roku: tulipany, słoneczka, listki, gwiazdki – po 6 sztuk wykonane z papieru samoprzylepnego.
 Zadanie 8: ilustracje o porach roku, ilustracje o pogodzie do wybranej krainy, stroje jakie noszą ludzie w poszczególnych porach roku.
 Zadanie 9: paski bibuły ok. 15-20 pasków- 10cm szerokości każdy, obrazki przedstawiające pory roku: tulipany, słoneczka, listki, gwiazdki – po 20 sztuk – kartka A 4 , kartoniki w kolorach: zielony, czerwony, żółty, niebieski- po 20 sztuk kartka A 4, obrazki z pogodą: deszcz, słońce, zima, wiatr - po 20 sztuk kartka A4, kropki na kostce od jednego do 4 - po 20 sztuk kartka A4.
 Zadanie 10: brystol – 4 sztuki, kredki.
 Zadanie 11: piosenka na pożegnanie „ Do widzenia” - Cezary Cesarz
Przebieg:
Zadanie 1
Powitanie rodziców piosenką „Na powitanie wszyscy razem...” .
Na powitanie wszyscy razem:
Hip, hip, hura! /x3
Z całego serca, pełnym gazem:
Witamy was!/x3
Zadanie 2
Wprowadzenie do tematu zajęć, poprzez rozwiązanie rebusu obrazkowego.
Dzieci siedzą w półkolu, na dywanie, nauczyciel rozkłada przed dziećmi obrazki umożliwiające rozwiązanie dzieciom rebusa – tematu zajęć „Cztery pory roku w kolorach, w przyrodzie, matematyce i mowie”. W nagrodę za rozwiązanie rebusu dzieci losują kartonik z kolorem symbolizującym porę roku jaka najbardziej im się podoba i przyklejają go do ubrania.
Zadanie 3
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat pór roku.
Pytanie nauczyciela kierowane do dzieci:
 Ile jest pór roku?
 Podaj nazwy pór roku?
 Jaka pogoda charakterystyczna jest dla każdej pory roku?
 Z jakimi kolorami kojarzą nam się poszczególne pory roku?
 Z czym kojarzą nam się poszczególne pory roku?
Zadanie 4
Zabawa dydaktyczna ,, Prawda – fałsz”.
Dzieci siedzą w kole słuchają zdań czytanych przez nauczyciela i rozróżniają, które z przeczytanych zdań jest prawdziwe, a które i fałszywe. Za pomocą buźki prawd / fałsz, dzieci określają czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, pokazując odpowiednią buźkę.
Teraz jest wiosna.( prawda)
Wiosną jeździmy na sankach.( fałsz)
Latem lepimy bałwanka.( fałsz)
Tulipan to kwiat wiosny. ( prawda)
Jesienią sady się rumienią. ( prawda)
Kwiecień plecień , bo przeplata trochę zimy , trochę lata.( prawda)
Zimą kwitną kwiaty. ( fałsz)
Zimą zjeżdżamy na sankach. (prawda)
Zadanie 5
Zabawa polega na:
 Pozbieraniu, rozsypanych przez nauczyciela symboli poszczególnych pór roku do odpowiednich koszyczków, zgodnych z kolorem pory roku.
Wiosna - tulipany,
Lato - słoneczka,;
Jesień - listki,
Zima - gwiazdki,
 Pozbieraniu, rozsypanych przez nauczyciela kolorów do właściwych koszyków przyporządkowanych do poszczególnych pór roku, z jakimi identyfikują się dzieci
kolor zielony – wiosna kolor żółty – lato
kolor czerwony – jesień kolor niebieski – zima
Zadanie 6
Zabawa z chustą animacyjną.
Wszystkie dzieci trzymają chustę, wg kolorów wybranych emblematów i tańczą w koło przy muzyce „4 pory roku, deszcz, śnieg, wiatr i słońce” następnie na polecenia nauczyciela dzieci:
 zamieniają się miejscami dzieci, które trzymają kolor zielony – wiosna
 zamieniają się miejscami dzieci, które trzymają kolor żółty – lato
 zamieniają się miejscami dzieci, które trzymają kolor czerwony – jesień
 zamieniają się miejscami dzieci, które trzymają kolor niebieski – zima
Zadanie 7
Parasol dla pani wiosny, jesieni, zimy i lata.
Wszystkie dzieci wybierają się na spacer maszerując w rytm muzyki „Cztery pory roku piosenki dla dzieci bajubaju”
 Na przerwę w muzyce, dzieci łączą się w pary według kolorów.
 Na następną przerwę, łączą się według wybranych symboli, tworząc w ten sposób
4 kółeczka. Nauczycielka w środku każdego koła stawia parasol. Dzieci przyklejają na parasol wycięte z papieru samoprzylepnego – liście, gwiazdki, tulipany, słoneczka. Wykonane parasole, to symbol krain z kolejnego zadania.
Zadanie 8
W czterech rogach sali wyznaczone są krainy – pory roku. Zadania dla poszczególnych krain:
 dzieci oglądają ilustracje przedstawiające wykonywane czynności w danej porze roku, opowiadają co jest przedstawione na poszczególnych ilustracjach:
wiosna – zrywanie kwiatów, prace w ogrodzie...
lato – kąpiel w morzu, zabawy na łące...
jesień – spacer pod parasolami, grabienie liści...
zima – jazda na sankach, nartach...
 przyporządkowanie ilustracji przedstawiających pogodę do wybranej krainy,
 wybór stroju jaki noszą ludzie w poszczególnych porach roku.
Zadanie 9
Przedszkolak małym programistą.
Dzieci siedzą w kole, a nauczyciel w środku koła. Od nauczyciela do dzieci odchodzą paski bibuły, na których dzieci układają podany przez nauczyciela rytm:
 zapis obrazkami: tulipany, słoneczka, listki, gwiazdki kolejno pór roku: wiosna, lato, jesień, zima,
 zapis kolorami: zielony, czerwony, żółty, niebieski- kolejno pór roku: wiosna, lato, jesień, zima,
 zapis rodzajem pogody kolejno pór roku: wiosna, lato, jesień, zima,
 zapis (kropkami) kolejno pór roku: wiosna – jedna kropka , lato- dwie kropki , jesień- trzy kropki , zima – cztery.
Zadanie 10
Praca plastyczna – dzieci dzielimy na cztery grupy, każda grupa ozdabia strój Pani: wiosny, lata, jesieni, zimy.
Zadanie 11 Piosenka na pożegnanie „ Do widzenia” - Cezary Cesarz.
Opracowanie
Agata Draszkiewicz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.