Scenariusz zajęć otwartych
Temat zajęcia: Polskie krajobrazy
Cele ogólne:
utrwalanie znajomości: mapy Polski, hymnu, flagi, godła,
odczytywanie, rozumienie symboli i znaków,
doskonalenie umiejętności określania kierunków,
doskonalenie umiejętności społecznych i kompetencji miękkich.
Cele operacyjne:
wypowiada się na temat: mapy, flagi i hymnu Polski i hymnu Unii Europejskiej,
dostrzega różnice w kolorach zawartych na mapie Polski,
przyporządkowuje ilustracje do poszczególnych regionów w Polski,
wskazuje postaci charakterystyczne dla Polski i świata,
określa położenie przedmiotu przy pomocy jego współrzędnych,
poprawnie programuje drogę,
współpracuje w zespole.
Metody pracy:
oparte na aktywności dzieci: oglądowa, własnych doświadczeń, żywego słowa (odpowiedzi dzieci na pytania), burza mózgów, śpiew, aktywność ruchowa,
oparte na aktywności nauczyciela- żywego słowa, stawianie pytań, śpiew, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
Zadanie 1: mapa Polski, flaga Polski, globus, flaga Unii Europejskiej, Hymn Unii Europejskiej
Zadanie 2: podpisy na tablicę: góry, morze, rzeki, lasy.
Zadanie 3: widokówki przedstawiające polskie krajobrazy: góry, jeziora, morze, lasy.
Zadanie 4: 2 obręcze koła hola hop, napisy: Świat, Polska, pudło tajemnic, ilustracje:
Roberta Lewandowskiego, piłki, fortepianu, Fryderyka Chopina, Piramidy w Egipcie, wieży Eiffla, Disneylandu, Świnki Pepy, Psiego Patrolu, tekst piosenki „Zebrał cudną Jaś kapelę”
Sława Bolesław Eulenfeld, muzyka Franciszek Barański.
Zadanie 5: 4 plansze przedstawiające kontury mapy Polski, karteczki w czterech kolorach (czerwony, żółty, zielony, niebieski) dla każdej grupy, wstążka w niebieskim kolorze - dla każdej grypy.
Zadanie 6: 4 plansze przedstawiające mapę Polski na tle szachownicy, kartoniki w kolorach: (białym, czerwony, niebieskim), ilustracje i strzałki do kodowania.
Przebieg:
1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat Polski i jej położenia geograficznego, na podstawie: mapy Polski, globusa, flagi Polski, flagi Unii Europejskiej
Przykładowe pytania nauczyciela jako źródło inspiracji do dyskusji
Jakie państwo przedstawione jest na mapie ?
Jakie kolory są na mapie?
Co oznaczają poszczególne kolory ?
Jakie są inne oznaki naszej państwowości? Np. hymn.
Dlaczego stoimy podczas słuchania hymnu?
Kiedy najczęściej słyszymy hymn?
Czym jest Unia Europejska?
Jak wygląda flaga Unii Europejskiej?
Jak brzmi hymn Unii Europejskiej?
2.Kontynuacja dyskusji przy mapie Polski- dzieci próbują wskazać na mapie góry, morze, rzeki, lasy; przyporządkowanie podpisów do wskazanych elementów. Omówienie tych miejsc, pod względem krajobrazu ze szczególnym zwróceniem uwagi na kolory.
3. Zabawa dydaktyczna „Nasza mapa”- dzieci przyczepiają na mapie Polski w odpowiednich miejscach widokówki przedstawiające polskie krajobrazy: góry, jeziora, morze, lasy.
4. Co kojarzy nam się z Polską? – ćwiczenia klasyfikacyjne.
Nauczyciel układa na dywanie dwie obręcze. W jednej umieszcza kartonik z napisem ŚWIAT, a w drugiej – z napisem POLSKA. Z pudła tajemnic dzieci losują różne ilustracje; mówią, co się na nich znajduje, i jeśli jest na nim przedstawiony obiekt charakterystyczny dla Polski, wówczas umieszczają go w obręczy z napisem POLSKA. Jeśli obrazki pasują bardziej do zbioru ŚWIAT, wówczas wkładają je do właściwej obręczy. Dzieci przeliczają elementy w obręczach.
Polska: Lewandowski – jego zdjęcie , Chopin zdjęcie fortepianu - zaśpiewamy piosenkę zebrał cudną Jaś kapelę z pokazywaniem z improwizowaniem gry na instrumentach.
Świat: zdjęcie piramidy w Egipcie, wieża Eiffla, Disneyland, Świnka pepa, Psi Patrol,
I. Zebrał cudną Jaś kapelę,
Jakich w świecie jest niewiele.
Są tam skrzypce, są tam basy,
Cóż to będą z hałasy!
Ref. Dylu, dylu na badylu,
Firli, firli, plum, plum
Fiku-miku na patyku,
Trarararara, bum, bum, bum!
II. Na skrzypeczkach Jaś przygrywa,
Nowych gości wciąż przybywa.
Na fujarce i na basach
Przygrywają jak na wczasach.
Ref. Dylu, dylu na badylu,
Firli, firli, plum, plum
Fiku-miku na patyku,
Trarararara, bum, bum, bum!
5. Budujemy mapę krajobrazową Polski
nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy
zadaniem każdej grupy jest zbudowanie mapy krajobrazowej Polski z otrzymanych od nauczyciela następujących elementów: plansza przedstawiająca kontury mapy Polski, karteczki w czterech kolorach (czerwony, żółty, zielony, niebieski), wstążka w niebieskim kolorze.
6. Co gdzie jest na mapie Polski –wprowadzenie do programowania
nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy
zadaniem każdej grupy jest ułożenie kwadratów we właściwym okienku zgodnie z kodem podanym przez nauczyciela. Część I zadania: programujemy trasę Wisły, część 2 zadania: programujemy mapę Polski.
7. Polonez -wspólny taniec z rodzicami. F. Chopin napisał poloneza, my teraz na jego pamiątkę zatańczymy go wspólnie z rodzicami.
Opracowanie
Agata Draszkiewicz