SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
Temat: Stymulacja pracy języka do wymowy głoski R.
Cele operacyjne:
- usprawnianie narządów mowy - zwłaszcza pionizację języka ;
- przygotowanie języka do wywołania głoski R.
- usprawnianie pamięci słuchowej;
Metody pracy:
• słowne,
• słuchowe / wzrokowe,
• naśladownictwo,
Środki dydaktyczne: lusterko, plansze z obrazkami
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Ćwiczenia oddechowe:
- wydłużanie fazy wydechu (wdech nosem i powolny wydech ustami) –
kilka razy;
3. Ćwiczenia języka:
- masowanie wałka dziąsłowego czubkiem języka;
- „liczenie ząbków”- czubek języka dotyka kolejno górne ząbki przy
otwartej szeroko buzi;
- „zaglądanie do gardła” – przesuwanie języka w kierunku gardła
wzdłuż podniebienia;
- „kląskanie”;
- malowanie „kropek” czubkiem języka na podniebieniu;
- ujmowanie brzegów języka między zęby trzonowe i delikatne
„masowanie”;
- masowanie języka przez wysuwanie go i wsuwanie przez lekko
zbliżone zęby;
- zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka;
4. Ćwiczenia artykulacyjne:
4.1. Powtarzanie za logopedą (szeroko otwarta buzia, szybkie
wyraźne ale delikatne ruchy czubka języka):
- la, la, la, lo, lo, lo, lu, lu, lu, le, le, le,
- tla, tla, tlo, tlo, tlu, tlu, tle, tle
- dla, dla, dlo, dlo, dlu, dlu, dle, dle
- td, td, td, td, td, td, td, td
- tdn, tdn, tdn, tdn, tdn, tdn
- dda, dda, ddo, ddo, ddu, ddu,
- tda, tda, tdo, tdo, tdu, tdu
4.2. Wymowa wyrazów rozpoczynających się połączeniem [tr], ale
zamiast [r] wymawiamy dźwięk [d]. Należy pamiętać, aby
początkowe [t] było „mocniej” wymawiane, a postępujące po nim
[d] nieco słabsze.
trawa = tdawa troska = tdoska
trójka = tdójka tron = tdon
trepy = tdepy truskawka = tduskawka
tran = tdan trop = tdop
5. Zakończenie zajęć – nagroda naklejka