Numer: 43671
Przesłano:
Dział: Języki obce

Edukacja w Wielkiej Brytanii. Scenariusz zajęć online

SCENARIUSZ ZAJĘĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO ONLINE

1. Autor: Joanna Czarnecka
2. Grupa docelowa: Uczniowie I klasy liceum
3. Liczba godzin: 1
4. Temat zajęć: Edukacja w Wielkiej Brytanii
5. Cele zajęć:
- rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem,
- rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy,
- rozwijanie umiejętności poprawnej wymowy,
- rozwijanie słownictwa związanego ze szkołą,
- rozwijanie umiejętności czytanie ze zrozumieniem,
- rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji języku angielskim,
- rozwijanie spostrzegawczości.
6. Metody i techniki pracy:
- odkrywanie słownictwa w kontekście,
- słuchanie ze zrozumieniem,
- czytanie ze zrozumieniem,
- samodzielna praca ucznia,
- Direct Approach.
7. Materiały dydaktyczne:
- strony internetowe:

http://www.youtube.com/watch?v=LnosJoldcOU&feature=related

- tekst i nagranie piosenki zespołu Pink Floyd “We don’t need no education”,
- projektor,

8. Literatura:
- podręcznik Oxford University Press,
- materiały z różnych książek,
- internet:
strony internetowe: www.diki.pl, www.youtube.com

9. Przebieg zajęć:

Zadanie 1: Na początku zajęć uczniowie wykonują ćwiczenie z podręcznika.
Zadaniem uczniów jest połączenie nazw szkół z ich opisami.

Independent comprehensive state school secondary Primary boarding single-sex nursery grammar mixed/co-educational

A. It’s a free school for pupils aged 11-18, but you have to do an entrance exam._____
B. It’s a day school that parents pay for. ________
C. It’s a free school for everybody. ________
D. It’s a school for children aged 5-11. _________
E. It’s a school for children aged 11-18. __________
F. It’s a school for under 5s. __________
G. It’s a school for girls only. _________
H. It’s a school where pupils also eat and sleep. ___________
I. It’s a school that allows both boys and girls to attend. __________
J. It’s a school that is run by the government. _____________

Po uzupełnieniu wyrazów ćwiczę z uczniami wymowę nowopoznanych zwrotów.

Zadanie 2: Następne ćwiczenie polega na uzupełnieniu wspomnień wyrazami z poprzedniego ćwiczenia. Uczniowie najpierw samodzielnie próbują wykonać ćwiczenie, sprawdzając nieznane wyrazy na stronie www.diki.pl a następnie czytają na głos uzupełnione zdania.

I had to do an exam called 11 Plus.
I passed it and then I went to the local ________ school.
I started ________ school when I was three years old. I remember playing with sand and looking at picture books.
I didn’t enjoy school because I didn’t like being at a ________ school. I thought it was more interesting to learn with boys as well as girls.
We moved house when I was 14, so I had to start at a new __________ school. It was really difficult to make friends.
I hated school because I was bullied. In the end, my parents decided to pay for my education, so they sent me to an __________ school.
I went to a _______ school because my parents lived abroad. It was very strange at first sharing my bedroom with other people.

Zadanie 3: Kolejne ćwiczenie to oglądanie nagrania i odpowiadanie na pytania.

Wykorzystany materiał: http://www.youtube.com/watch?v=yMUJKH1fFF0&feature=related

Uczniowie nie widzą pytań przed i w trakcie oglądania nagrania. Otrzymują je dopiero po obejrzeniu nagrania po raz pierwszy.

1. What do you call a lady who helps children cross the road?
2. What does a school day start with?
3. What time does the first lesson start?
4. Where do students play games?
5. Where do they eat lunch?

Zadanie 4: Następne ćwiczenie dotyczy również nagranego filmu. Nagranie dotyczy Durham School. Nauczyciel wpsiuje na stronie youtube nazwę – Durham School . Uczniowie oglądają film a następnie odpowiadają na pytania.
Tym razem uczniowie czytają pytania przed obejrzeniem filmu, gdyż jest on o wiele trudniejszy. Nagranie jest odtworzone dwa razy.

1. How old are the students in this school?
2. How long is the tradition of Durham school?
3. How many students are there in this school?
4. How big are the class sizes?
5. Do students live in single sex houses?
6. What kind of skills does the school develop?

Zadanie 5: Pod koniec lekcji uczniowie słuchają piosenki zespołu Pink Floyd i uzupełniają brakujące wyrazy. Następnie wspólnie śpiewają piosenkę.

Pink Floyd- We don’t need no education [Part 2]
We don't need no education
We don't need no .................... control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers, leave them kids .....................
Hey, Teachers, leave those ................. alone
All in all its just another brick in the wall
All in all you're just another brick in the wall
We don't need no education
We don't need no ........................control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers, leave them kids ..........................
Hey, Teachers, leave those .................. alone
All in all you're just another brick in the wall
All in all you're just another brick in the wall (2X)

Zadanie 6: Przeczytaj cztery teksty związane z tematyką szkolną. Z podanych odpowiedzi wybierz właściwą, zgodną z treścią tekstu. Zakreśl literę A, B albo C.

Tekst 1
As you know, the school uniform was changed last year without any consultation. We complained before change took place but our head master didn’t listen to us. We now have a uniform which is less popular, more expensive and less comfortable. Students and parents are unhappy and some people are refusing to wear the uniform. That’s why I want you to support me in my efforts to reverse this decision. If more of us complain, it's more likely that we'll be able to do something about this.

1 The author of the text is:
A encouraging people to join a campaign.
B suggesting that people should stop wearing the uniform.
C comparing their uniform with other schools’ uniforms.

Tekst 2
Dear Parent,
As you may remember, at the end of the last school year, it was decided that the school should become an Eco-school. The campaign was led by Mr Davies, who is sadly no longer with us. Mr Davies’ replacement hasn’t arrived yet so Mr Baker has agreed to take over temporarily. As an Eco-school, we shall have a number of Green Days during the year, the first of which will take place on October 4th. This will be a non-uniform day as students may be carrying out activities which would be better done in comfortable, older clothes.

2 The text:
A justifies reasons for a new policy.
B introduces a new member of staff to parents.
C informs parents of a forth coming event.

Tekst 3
Following our inspection which took place in March this year, we are making the following recommendations:
• More consultations with parents are needed, especially regarding behavior problems.
• The setting up of a student council would be helpful so that students have a way to communicate with teachers on an organized basis.
• The school would benefit from a reduction in formal testing with younger age groups.
• There should be a variety of activities in all lessons. This would keep students interested and motivated even at the end of a busy day.

3 The text has been written for
A parents. B students. C teaching staff

Tekst 4.
Dear Parents,
I am writing to let you know that there will be no lessons in the school on May 23rd as Year 13 will be taking their final, end-of-year exams that day and several classrooms will be needed. The canteen and common room will be open as usual and children will be supervised by members of staff. If you would like to send your child to school on that day, please complete and sign the form below. We need to know exact numbers so that we can ensure we have enough members of staff on duty.

4 On the 23rd of May:
A the school will be closed completely.
B most students will not have to attend school.
C parents must inform the school if their child cannot attend.

Praca domowa:
W przyszłym roku wybierasz się na studia i właśnie wróciłeś/aś z rozmowy kwalifikacyjnej na jednej z uczelni. Napisz e-mail do przyjaciółki.
• Powiedz jak dotarłeś/aś na uczelnię.
• Opisz swoje wrażenia po zobaczeniu uczelni.
• Powiedz,jak według ciebie poszła ci rozmowa kwalifikacyjna.
• Zapytaj przyjaciółkę, jak jej idzie ubieganie się o przyjęcie na studia.
Rozwiń swoją wypowiedź w każdym z czterech podpunktów. Długość tekstu powinna wynosić od 80 do 130 słów.

KLUCZ:

Zadanie 1:

A. secondary school
B. independent
C. state school
D. primary school
E. grammar school
F. nursery
G. single-sex
H. boarding
I. mixed/co-educational
J. comprehensive

Zadanie 2:

1. state
2. nursery
3. single-sex
4. grammar
5. independent
6. boarding

Zadanie 3:

1. Annete – Lollipop Lady
2. Class registration
3. At 8:50
4. In the playground
5. In the canteen

Zadanie 4:

Zadanie 5:

1. Thoughts
2. Alone
3. Kids
4. Thoughts
5. Alone
6. Kids

Zadanie 6:

1 A 2 C 3 C 4 B

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.