„Święto Pluszowego Misia”- scenariusz uroczystości w przedszkolu
Temat: Święto Pluszowego Misia
Grupa:3,4,5,6 latki
Cele ogólne
- promowanie wśród dzieci literatury dziecięcej i głośnego czytania
- wyrabianie u dzieci poczucia konieczności szanowania zabawek
- rozwijanie języka, pamięci i wyobraźni dziecka
- integracja dzieci przedszkolnych
Cele szczegółowe:
- zna wybrane wiersze i piosenki
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
- czerpie radość ze wspólnej zabawy
- potrafi uważnie słuchać czytanych tekstów
Metody: słowna, oglądowa, aktywizująca
Formy: zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: teksty wierszy i piosenek, plakaty misiów, zabawki pluszowe, przybory do konkursu plastycznego, cd, prezentacja multimedialna, rekwizyty do konkursów sprawnościowych, tort urodzinowy, misie-żelki.
Przebieg:
1.Powitanie gości. Dzień dobry czy wiecie, jakie święto dzisiaj obchodzimy? Tak-Światowy Dzień Pluszowego Misia. Witam wszystkie pluszaki.
2.Nauka rymowanki- przytulanie swoich misiów (autor nieznany)
Misiu, misiu, wskocz do klatki
Misiu, misiu, pokaż łapki
Misiu, misiu, okręć się
Misiu, misiu, kocham Cię.
3.Wiersz CZ. Janczarskiego pt. : „Naprawimy misia”- czyta pani dyrektor ,pogadanka n/t szanowania zabawek.
Kto misiowi urwał ucho?
No, kto-pytam, cicho, głucho
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł, biegnąc z górki
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił ,urwał ucho
Nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para
Naprawimy szkodę zaraz!
O już sterczą uszka oba
Teraz nam się miś podoba.
4.Opowieśc ruchowa pt.: Misie
-Misie budzą się, przeciągają, w brzuszkach mają pusto (głaszczą się po brzuszkach i mruczą mrrr...)
-Wychodzą na drzewo ( naśladują wdrapywanie się na drzewo)
-Sięgają po miód (mruczą, mlaskają, oblizują się)
-Nagle przyleciała pszczoła (bzz...)
-Spadają z drzewa(siadają na podłodze)
-Brzuszki najedzone( misie idą spać)
5.Prezentacja multimedialna „Misie w przyrodzie”- pytania do prezentacji.
-Jakie poznaliście misie?(nazwa, wygląd)
-Jak nazywa się zimowe legowisko(gawra)
-Jak nazywa się miś który mieszka w Chinach, i wystąpił w bajce
6.Piosenka „Jadą, jadą misie”- wspólny śpiew i taniec.
7.Konkursy sprawnościowe -do każdej konkurencji wybieramy inne dzieci.
-Bieganie z misiem na wyznaczonym odcinku (wybieramy po jednym dziecku z każdej grupy)
-Tor przeszkód- przejście po linie, skok w dal, przejście w tunelu, chodzenie po punktach sensorycznych, rzut piłeczka do celu
- Układanie misia wg. wzoru na czas (np. Miś Uszatek)
-Rysowanie misia wg .instrukcji prowadzącego
Rysujemy misia dziś, tak więc duże koło zrób
Misia głowa zawsze mała, małym kółkiem rysowana
Z dwóch kółeczek miś ma uszy, i z trójkątów nos nieduży
A pod noskiem dwa haczyki, by miś uśmiech ,miał prawdziwy
Teraz oczka, kropki dwie, bo miś wszystko widzieć chce
Jeszcze tylko łapki cztery, miś wasz macha do kamery
8.Tort – wniesienie tortu, odśpiewanie „Sto lat”
9.Podziekowanie za wspólna zabawę-poczęstunek rozdanie misiowych ciasteczek.