Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Terapia z dziećmi 6 letnimi ukierunkowana na rozwijanie umiejętności matematycznych, usprawnienie percepcji wzrokowej i słuchowej, rozwijanie motoryki małej i doskonalenie koncentracji uwagi.
Cele psychoterapeutyczne:
- przygotowanie do nauki pisania i czytania
- usprawnienie funkcji analizatora wzrokowego i słuchowego
- usprawnienie funkcji analizatora wzrokowego na materiale literowym
- ćwiczenia w zakresie wyobraźni przestrzennej
- usprawnienie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- kształcenie pamięci wzrokowej
- wyrabianie umiejętności reagowania i stosowania się do polecenia
Przewidywane efekty:
Dziecko:
- rozwiązuje zagadki słuchowe
- uważnie słucha i określa ilość uderzeń na klawesach
- odszukuje ukryty obrazek, który jest rozwiązaniem zagadki słuchowej
- umieszcza farbę na palecie barw według instrukcji słownej
- maluje w obrębie linii
- stosuje się do poleceń słownych nauczyciela
- dostrzega i wskazuje elementy umieszczone na ilustracji
- wskazuje stosunki przestrzenne
- bierze aktywny udział w zabawie paluszkowej ilustrując gesty wraz z nauczycielem
i samodzielnie
- rozpoznaje i nazywa samogłoski
- składa litery z pociętych części, wymawiając i nazywając samogłoski
- dobiera litery drukowane i układa je w kolumnie
- odtwarza z pamięci układy obrazów graficznych liter
- poznaje możliwości ruchowe swojego ciała
- dobiera przeliczniki zastępcze do liczby elementów tj. „weź tyle nakrętek, ile jest liści”
- układa pewną liczbę elementów z pamięci
- wykonuje płynne ruchy z uwzględnieniem spostrzegania wzrokowego
- kończy rysunek grzyba według podanego kryterium
- koloruje w obrębie linii ciągłych
- maluje palcem (przy użyciu farby)
Metody:
- metoda E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, metoda malowania 10 palcami,
metoda H. Tymichowej, metoda operatywna, metoda słowna, metoda waloryzacyjna
Formy pracy:
- indywidualna, z całą grupach
Środki dydaktyczne:
- „Zabawy paluszkowe” K. Sąsiadek- wiersz „Wiewióreczka, ilustracje do wiersza m.in. wiewiórka, patyczek, kamyczek, obrazki: liście, jarzębina, grzyb, karty pracy: liście i paleta z farbami, kartki A4, nakrętki w dwóch kolorach, liczmany: listki, farby plakatowe, podkładki tekturowe, samogłoski na kartonikach, rozsypanka z liter, plansza z jesiennym krajobrazem, sylweta drzewa, liście mocowane na rzepy, karta pracy „Grzybek w lesie”,
Przebieg :
I. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE
• Przygotowanie do zajęć– „Jesienne symbole” –nauczyciel rozkłada na dywanie trzy koperty, na których umieszczone są kropki i cyfry w zakresie 3, a w środku pocięte obrazki. Przy użyciu klawesów wydaje uderzenia,a zadaniem dzieci będzie określenie ich ilości. W tej kolejności otwierane są koperty. Dzieci wyjmują z nich części obrazków i układają w całość. Nauczyciel pyta również z jaką porą roku skojarzyć można treści obrazków.
II. CZĘŚĆ KOREKCYJNO – USPRAWNIAJĄCA
• „Jesień w lesie”- praca z ilustracją. Dzieci odszukują i wskazują elementy przedstawione na obrazku.
Przykładowe polecenia nauczyciela:
Wskaż i i określ, w którą stronę lecą ptaki.
Gdzie na ilustracji mamy dzika i sarnę?
Wskaż wszystkie drzewa , na których rosną żołędzie.
Jakie zwierzę widzisz w prawym dolnym rogu ilustracji?
Jakie zwierzę ukryło się na drzewie?
• „Złota jesień” – umieszczanie farb na palecie i malowanie liści według instrukcji słownej nauczyciela.
• Spadające listki- rozpoznawanie i utrwalanie obrazu graficznego samogłosek umieszczonych na listkach.
układanie liter z części według wzoru. Dzieci otrzymują kartoniki z wzorami liter, zapoznają się z ich kształtem, a następnie składają litery z pociętych części, wymawiając i nazywając samogłoski.
Odczepianie z sylwety drzewa takich samych listków z naklejonym obrazem graficznym samogłosek, jakie pokazuje na kartonikach nauczyciel. Podejmowanie prób odczepiania liter z pamięci tj. nauczyciel pokazuje zestaw np. 2 lub 3 listków z literami, a następnie zasłania je, a dziecko z pamięci zdejmuje z drzewa w odpowiedniej kolejności liście.
Dobieranie liter drukowanych. Na stoliku rozłożone są kartoniki z literami drukowanymi. Dzieci wyszukują wszystkie kartoniki np. z literą A i układają je w kolumnie. Podobnie postępujemy z pozostałymi literami znajdującymi się na etykietach.
• „Zielone liście”- dobieranie przeliczników zastępczych do liczby elementów ułożonych przez n-la. Dzieci siedzą na dywanie, otrzymują pewną ilość nakrętek. Nauczyciel kieruje polecenie: weź tyle nakrętek ile jest liści. Dzieci układają nakrętki od lewej do prawej strony. Zabawę powtarzamy kilka razy. Następnie nauczyciel prosi, aby dzieci przez chwilę przyjrzały się nowej liczbie elementów i zasłania je kartką, a dzieci układają odpowiednią ilość elementów z pamięci. Po czym następuje sprawdzenie.
III. CZĘŚĆ RELAKSACYJNO- ODPRĘŻAJĄCA
• „Wiewióreczka”- zabawa paluszkowa. Nauczyciel recytuje wierszyk i pokazuje odpowiednie gesty, a dzieci je naśladują. Zabawę powtarzamy kilka razy, nauczyciel wykorzystuje do tego samodzielnie przygotowane ilustracje.
IV. CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA
• „Grzybek w lesie”- karta pracy, kreślenie po śladzie i kolorowanie grzybka według instrukcji słownej n-la.
Zakończenie zajęć, podziękowanie za wspólną zabawę, nagrodzenie naklejkami , pożegnanie dzieci.