X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43633
Przesłano:
Dział: Świetlica

Być Polakiem - to brzmi dumnie!

Magdalena Szreder
Wychowawca świetlicy szkolnej

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: Być Polakiem – to brzmi dumnie!

Czas potrzebny na przeprowadzenie zajęć: 45 minut

Cele ogólne:
1. Kształtowanie szacunku dla własnego państwa.
2. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.
3. Poszanowanie symboli narodowych.
4. Kształtowanie postaw patriotycznych.

Cele szczegółowe – Uczeń:
1. wie, jakie święta obchodzimy 1, 2 i 3 maja.
2. zna i rozpoznaje symbole narodowe: godło, flaga i hymn Polski.
3. wie, jakie miasto jest stolicą Polski.
4. odpowiada na podstawie tekstu na zadane przez nauczyciela pytania.

Metody pracy – rozmowa kierowana, praca w grupie, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne – tablice dydaktyczne, komputer z dostępem do Internetu i tablicy interaktywnej, papier, kredki lub mazaki.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów – zapraszamy dzieci na dywan.
2. Przeczytanie dzieciom wiersza Agaty Dziechciarczyk „Konstytucja 3 maja”

Konstytucja trudne słowo
Lecz z łatwością wytłumaczę
Prawa, wolność, obowiązki
To oznacza – nie inaczej

To akt prawny lub ustawa
O najwyższej mocy prawnej
Ustanawia, reguluje
Ustrój i organizacje

System źródeł prawa w kraju
Głowa państwa im przewodzi
U nas w Polsce Konstytucja
Z 3 maja się wywodzi

Jeden siedem dziewięć jeden (1791)
To rok historycznie ważny
Trzeci maja – Konstytucja
Niech tę datę zna już każdy

3. Pytania do wiersza:
Co to jest Konstytucja?
Jakie słowa można połączyć z Konstytucją?
Co nam daje Konstytucja?
Kiedy uchwalono Konstytucję?

4. Wysłuchanie pieśni:
Wiwat majowa jutrzenko
Mazurek trzeciego maja
Jak długo w sercach naszych...
Tu wszędzie jest moja ojczyzna

5. Rozmowa z uczniami dotycząca symboli narodowych – Jak wygląda godło i flaga Polski? Czy znamy hymn naszego kraju?. Możemy posiłkować się gotowymi kartami dydaktycznymi.
6. Czym dla mnie jest Ojczyzna? Co dla mnie oznacza to słowo? - rozmowa z dziećmi i zaprezentowanie wiersza Joanny Białobrzeskiej „Moja mała ojczyzna”

Jest na mapie mała kropka,
ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.
Jakie ciekawie i wesoło
w moim świecie naokoło.
Na podwórku trzy kałuże,
położyły się przy murze,
trzepak bardzo dziś kaprysi -
duży dywan na nim wisi.
Słońce z cieniem gra tu w berka,
pan kominiarz z dachu zerka,
teraz chyba każdy przyzna,
że jest piękna ma Ojczyzna!

7. Zajęcia plastyczne – do wyboru (w zależności od zainteresowań dziecka / można dzieci podzielić na grupy i każda grupa będzie robić inną prace plastyczną):
Praca plastyczna „Moje miejsce na Ziemi. Moja mała ojczyzna” - dzieci malują swoje miasto, swoje miejsce, w którym czują się bezpiecznie.
Kotylion w barwach narodowych.
Biało – czerwone kwiatki z bibuły.
8. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

Opracowała
Magdalena Szreder

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.