SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OKAZJI „DNIA MARCHEWKI”
PRZEPROWADZONY DLA 3-6 LATKÓW
W DNIU 23. 10. 2017 R.
Cel główny:
• Kształtowanie nawyków prozdrowotnych poprzez zabawę oraz sytuacje aktywizujące myślenie.
Cele szczegółowe:
• zwrócenie uwagi na walory odżywcze i smakowe warzyw, a zwłaszcza marchewki,
• kształtowanie nawyku spożywania surowych warzyw w postaci surówek, soków itp.
• kształtowanie swobodnej ekspresji tanecznej, ruchowej, rytmicznej,
• rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania,
• kształtowanie postawy kulturalnego zachowywania się podczas występu,
• uwrażliwianie wszystkich zmysłów podczas zabaw, rozwiązywania zagadek i sytuacji aktywizujących myślenie
• aktywizowanie dzieci nieśmiałych poprzez ruch i zabawę.
Metody:
• Czynne: metoda zadań stawianych dziecku,
• Percepcyjne: metoda przykładu,
• Słowne: metoda objaśnienia i instrukcji, rozmowy, opowiadania, zagadki
Formy:
• indywidualna,
• zbiorowa,
• grupowa.
Środki dydaktyczne: wiersz „Marchewka” J. Brzechwy, zagadki słowne, opaski z marchewką dla każdego dziecka, pytania do quizu, odtwarzacz i płyta CD „Urodziny Marchewki”.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie dzieci, przedstawienie celu spotkania.
2. „Marchewka” – zabawa orientacyjno– porządkowa. Dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym. W rytm muzyki podają sobie marchewkę z rąk do rąk, w momencie wyłączenia muzyki, dziecko trzymające warzywo, wchodzi do środka koła i wykonuje zadanie, jakie otrzymuje od prowadzącej, kolejne propozycje zadań do wykonania mogą podawać dzieci.
3. Słuchanie wiersza „Marchewka” J. Brzechwy:
Dawno temu, choć nikt o tym nie wie,
Marchewka rosła na drzewie,
A że tak wysoko rosła -
Była okropnie wyniosła.
O kapuście mówiła "kapucha",
Z brukwi się wyśmiewała, że jest tłusto brzucha,
A jak się wyrażała o rzepie,
Nawet nie wspominać lepiej.
Pomidora nazywała czerwoną naroślą,
Sałatę - jarzyną oślą,
Ziemniak - ślepiem wyłupiastym,
A koper, po prostu, chwastem.
"Ja - mówiła marchewka - ja to jestem taka,
Że jeśli tylko zechcę, zakasuję ptaka,
Rosnę w górze, na drzewie, lecz jak będzie trzeba,
Pofrunę nawet do nieba!
Ja jestem nadzwyczajna, w smaku niebywała,
Jam owoc nad owoce, ze mną nie przelewki!"
Tak mówiła marchewka - głupia samochwała.
Dlatego właśnie dzieci nie lubią marchewki
.
4. Zabawa przy piosence „Na marchewki urodziny”. Każda z grup tworzy koło. W środku każdego koła tańczy „marchewka”. Wszystkie dzieci tańczą w kole śpiewając piosenkę.
5. Zagadki słowne
• Ma gruby brzuszek i ogonek mały, będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. (burak)
• Dobra gotowana, dobra i surowa. Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy. (marchewka)
• Różne na świecie istnieją łaty: żółte, czerwone, łaty w kraty. Lecz nie ma na pewno smaczniejszej “łaty”, niżeli zielony listek.... (sałata)
• Pod krzakiem w polu rośnie ich wiele. Dzieci je chętnie pieką w popiele. (ziemniaki).
6. „Marchewkowy quiz”:
• Czy marchewka to owoc, czy warzywo?
• Dlaczego powinniśmy zjadać dużo marchewki?
• Podaj przykład jednej potrawy z marchewki.
• Jaki kolor ma marchewka?
• Jak nazywa się zielona część marchewki?
• Jaka marchewka jest zdrowsza – surowa, czy gotowana?
7. Praca plastyczna- malowanie rysunku marchewki farbami plakatowymi.
8. Zakończenie – podziękowanie dzieciom za udział w zabawie. Przypomnienie o konieczności zjadania warzyw będących źródłem zdrowia.
Opracowała:
Żaneta Buczkowska