SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
PROWADZĄCA: Renata Zarzycka
DATA: 29. 03. 2007 r.
GRUPA: VI (6 latki)
TEMAT: Mamo, tato zobacz co już potrafię!
CELE OPERACYJNE: dziecko
• Wykona ćwiczenia graficzne dwoma rękoma jednocześnie
• Wykona ćwiczenia oddechowe
• Potrafi bawić się z nietypowym przyborem – gazetą wg poleceń nauczyciela
• Potrafi ułożyć wyraz z liter i odczytać go
• Ułoży zdanie z wyrazów i odczyta go
• Potrafi dodawać i odejmować w zakresie 12
• Wykona działania; zamaluje pola wg kodu
Środki dydaktyczne:
gazeta dla każdego dziecka; kartka z szablonem motyla dla każdego dziecka oraz flamaster; fragment wiersza A. Przemyskiej; model wyrazu z liter dla każdego dziecka; zdanie zbudowane z wyrazów dla każdego dziecka; 2 kostki dla dziecka; karta pracy – ilustracja do pokolorowania wg kodu; dywaniki
Formy pracy: zadaniowa
Metody pracy:
Zabawa graficzna; pogadanka; zabawa ruchowa z gazetami; ćwiczenia oddechowe; ćwiczenia analizy i syntezy wyrazu; zabawa matematyczna
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie.
- Zapraszam was do zabawy „Wszyscy są”
2. Zabawa graficzna.
Rysowanie obiema rękami po szablonie motyla wg fragmentu wiersza A. Przemyskiej.
Siadamy na wykładzinie w kole. Przed każdym dzieckiem leżą podkładki z kartką, z motylem, dwie kredki.
- Posłuchajcie wiersza.
Motylek lekki fruwa nad łąką,
W dole są kwiaty, w górze jest słonko.
- Kiedy będę go czytać jeszcze raz, wy będziecie się starali rysować motyla dwoma rękoma jednocześnie. Po narysowaniu dorysujcie brakujące elementy, które wystąpiły w wierszu.
- Powiedzcie mi, co oprócz motyla wystąpiło w wierszu?
Nauczyciel demonstruje sposób wykonywania zadania.
3. Zabawa z wiosennym wiatrem.
Każde dziecko dostaje 1 stronę gazety. Składa ją na pół i wachluje nią tak, aby wywołać silny, a potem lekki wiatr.
Dz. jedną ręką wykonują kulę i dmuchają w nią.
Dz. naśladują odgłosy wiatru za pomocą ust, języka.
Dz. improwizują ruchem: mocny wiatr, lekki wiatr.
4. Dzieci siadają na podłodze. Przed każdym dzieckiem leżą dywaniki. Do pomocy zapraszamy rodziców.
Dzieci dostają koperty z wyrazem rozciętym na litery.
- Każdy z was za chwilę będzie musiał ułożyć wyrazy, który są w kopercie.
- W związku z tym, że mamy porę roku – wiosnę, wyrazy są o wiośnie.
Dz. samodzielnie układa wyraz, rodzic sprawdza. Dz. odczytuje wyraz
Dz. dostają kopertę ze zdaniem rozciętym na wyrazy.
- Zdania, które będziecie układać też są wiosenne. Zapraszam was do układania.
Dz. z pomocą rodzica układa zdanie.
Dz. odczytuje zdanie
5. Zabawa ruchowa „Koraliki”
Dz. tworzą kilkuosobowe koła. Trzymając się za ręce podskakują w rytm muzyki. Na hasło „koralik” koła pękają i dz. rozbiegają się po sali. W czasie biegania po sali, dzieci otrzymują figury geometryczne. Muzyka zaczyna grać, a dzieci ustawiają się w kółka takie, jak figury. Zabawę powtarzamy kilka razy.
6. Zabawa matematyczna
Dz. dostają po 2 kostki.
- Za chwilę sprawdzimy jak potraficie liczyć. Dostajecie kostki. W ciągu 3 minut będziecie rzucać nimi i zbierać punkty. Wasi rodzice będą was sprawdzać i przyznawać punkty – figury.
Rodzice sprawdzają umiejętność liczenia w zakresie 12. Przyznają po 1 punkcie za prawidłowe wykonanie zadania.
- Sprawdźmy, kto z was zostaje mistrzem liczenia.
7. Zabawa matematyczna
Dz. przy stolikach otrzymują karty pracy z ilustracją do zamalowania.
Dz. wykonują działania na dodawania i odejmowanie w zakresie 10 i zamalowują pole wg kodu.
8. Zakończenie.
Dzieci siadają w kole na podłodze.
Odpowiedzcie na pytania:
Co sprawiło ci największą trudność?
Co było dla ciebie najłatwiejsze?
Bardzo dziękuję Wam za zabawę, pracę oraz aktywność.