SCENARIUSZ ZAJĘĆ
GRUPA: 4-latki
BLOK TEMATYCZNY: Dary jesieni!
TEMAT DNIA: Zbieramy jesienne skarby!
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie umiejętności przeliczania elementów w zbiorze oraz określania, w którym zbiorze jest ich mniej, w którym więcej, a w którym tyle samo,
- poszerzanie wiedzy przyrodniczej –rozróżnianie darów jesieni, rozpoznawanie liści i łączenie ich z odpowiednim owocem.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- przelicza elementy, określa liczebność zbiorów,
- rozwiązuje zagadki przyrodnicze,
- bierze udział w zabawach ruchowych, wykonuje polecenia nauczyciela, reaguje na sygnały dźwiękowe i słowne, naśladuje ruchy,
- rozpoznaje liście i łączy je z odpowiednim owocem;
- rozpoznaje pospolite drzewa i ich owoce;
REALIZOWANE OBSZARY PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
I.1, I.5, III.2, III.4, , III.9, IV.15, IV.12, IV.18.
METODY:
- słowna- rozmowa, objaśnienia,
- czynna- rozwiązywanie zadań,
- oglądowa- pokaz.
FORMY:
- indywidualna,
- zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje przedstawiające dary jesieni, zagadki, kredki, ołówek, kasztany, owoce i liście: jarzębiny, kasztanowca i dębu.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.„Powitanka”- zaśpiewanie piosenki „Wszyscy są, witam Was”.
2.„Deszczowy spacerek” – zabawa paluszkowa.
Poszła pani na spacerek
Deszczowe chmury przywitał wiaterek (dzieci palcami wskazującym i środkowym „maszerują” po podłodze).
Gdy daleko od domu już była (dmuchają),
deszcz zaczął padać- parasol rozłożyła.
Gdy kropla za kroplą spadała (jedną dłoń ustawiają pionowo, drugą opierają o nią poziomo, tworząc daszek),
pani pod parasol się schowała (dzieci z jednej dłoni tworzą daszek, a palcami drugiej dłoni rytmicznie uderzają w powstały daszek).
Gdy deszczyk przestał padać (jedną dłoń ustawiają pionowo, drugą opierają o nią poziomo, tworząc daszek),
parasol złożyła i do domu wróciła (dzieci palcami wskazującym i środkowym „maszerują” po podłodze).
3.„Jesienne skarby” – rozwiązywanie zagadek dotyczących darów jesieni.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel rozkłada ilustracje przedstawiające dary jesieni, następnie czyta zagadki i prosi o odpowiedź oraz wskazanie odpowiedniego obrazka.
- Są kolorowe, spadają z drzew, lubisz robić z nich bukiety.
- Mogą być jadalne lub trujące.
- Są zdrowe, kolorowe, zjadamy je na surowo, ale musimy je myć przed jedzeniem.
- Są zdrowe, niektóre z nich wkładamy do zupy.
- Rosną na drzewach iglastych, wiewiórki wyjadają z nich nasiona.
- Mają bardzo twardą skorupę. Aby je rozłupać, używamy „dziadka”.
4. Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat tego jakie są dary jesieni, jak one wyglądają, skąd się biorą.
5.„Kasztanowe liczenie” – zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel prosi, aby dzieci ułożyły 6 kasztanów w jednym szeregu przed sobą. Następnie mówi: Policz, ile masz kasztanów? Dotknij palcem pierwszego i ostatniego kasztana. Pokaż, gdzie jest trzeci kasztan. Do lewej dłoni weź jeden kasztan, a do prawej weź dwa kasztany; ile masz kasztanów w obu dłoniach? W czerwonym kole połóż 3 kasztany, a w zielonym połóż 1 kasztan; w którym kole masz więcej kasztanów, a w którym mniej?
6.„Jarzębiny, kasztanowce, dęby” – zabawa ruchowa, dydaktyczna.
Dzieci stoją w rozsypce. Każde dziecko ma w ręku jeden owoc lub liść: jarzębiny, kasztanowca, dębu. Nauczyciel mówi polecenia: Łączą się w grupy te dzieci, które mają liść i owoc tego samego rodzaju. Dzieci, które mają liście, stają w kole, a te które mają owoce- w drugim. Ustawcie się tak, aby uformować trzy pociągi: w jednym pojadą liście i owoce jarzębiny, w drugim- kasztanowca, a w trzecim- dębu.