SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: „ZAGADKI Z RABATKI” – ROZWIĄŻ ZAGADKI, A NASTĘPNIE ZAPROJEKTUJ SUKNIĘ PANI WIOSNY.
Cele:
- Kształtowanie umiejętności liczenia (w zakresie 10)
- Liczenie na palcach i innych zbiorach zastępczych
- Zapoznanie z charakterystycznymi zmianami w przyrodzie w zależności od pory roku
- Rozwijanie zainteresowań plastycznych
- Doskonalenie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi
- Bogacenie słownictwa
Cele operacyjne: dziecko
Przekaże zaobserwowane zmiany w przyrodzie w różnych porach roku
Utworzy kompozycję
Wytnie zamierzony kształt, naklei na karton
Sprawnie posługuje się nożyczkami
Wykona prace plastyczne w małym zespole
Wykona pracę plastyczną i obejrzy ją na wystawie, będzie odczuwać zadowolenie i satysfakcję z wykonanego zadania
Rozpozna i nazwie co wydaje dany dźwięk
Środki dydaktyczne:
Sylwety motyli, biedronek, pszczół; kartki bloku kolorowego; białe kartki ksero; flamastry; kredki; nożyczki; płyta z muzyką (pedagogika zabawy); ilustracje zwierząt, kwiatów – rozwiązania zagadek; ilustracje zwiastunów wiosny
Metody i formy pracy:
rozmowa, projektowanie, obrysowywanie, wycinanie, rozwiązywanie zagadek, przeliczanie elementów
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie piosenką
„Dzień dobry, witam was”. Dzieci łączą śpiew z odpowiednim gestem.
2. Powitanie: „Witam wszystkich tych, którzy....(np. rano wstali, przyszli rano do przedszkola itd.)”.
Po wymienieniu którejś z czynności dzieci machają ręką.
3. Zabawa ruchowa.
Dzieci wykonują polecenia, np. podskocz tyle razy, zrób tyle przysiadów, zrób tyle pajacyków, tyle razy zaciśnij dłoni w pięści ( pokazuję ilość różnych owadów).
4. Zagadki wiosenne.
Nosi kubraczek w czarne kropki,
Wiosną budzi się do słonka. Czy już wiecie? To......
Po łąkach sobie brodzę, często stoję na jednej nodze,
Robię gniazdo na wiejskiej chacie, na pewno mnie znacie.
Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe,
Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko.
Na wiosnę zdobią drzewa, ogrody i łąki,
Zaraz je ujrzycie, gdy rozchylą pąki.
5. Zagadka: Nadchodzi po zimie, znasz dobrze jej imię. Kroczy w kwiatów pąkach i promieniach słonka.
6. Krótka rozmowa o wiośnie. Dzieci odpowiadają na pytania; dobierają do nich odpowiednie ilustracje; słuchają nagrania z odgłosami ptaków –rozpoznają i nazywają ptaki.
- Jakie znamy wiosenne kwiaty?
- Jakie znamy wiosenne ptaki?
- Jak jest na dworze?
7. Zaproszenie kukiełki Pani Wiosny. Słuchanie wiersza pt. „Portret wiosny” D. Gellner.
8. Posłuchajcie. Pani Wiosna zdradziła mi w sekrecie, że bardzo chciałaby zmienić swoją sukienkę, ale nie wie na jaką. Ma do was ogromną prośbę, żebyście jej zaprojektowali sukienkę.
Mamy przygotowane kształty sukienki. Waszym zadaniem będzie zaprojektowanie, wymyślenie, co może się znaleźć na takiej sukience, czyli zaprojektowanie wzoru na materiał na sukienkę. ( wspólne omawianie )
Pani Wiosna powiedziała mi również, że jeżeli wykonacie starannie to zadanie, w przyszłym roku poprosi swoich krawców, żeby jej taką uszyli.
Na stolikach są przygotowane szablony różnych elementów potrzebne do wykonania zadania, kolorowy papier, kleje, nożyczki, ołówki.
9.Wyeksponowanie gotowych prac na sztalugach w Sali.
Zaproszenie do wspólnego oglądania z Panią Wiosną prac.
10.Zakończenie zajęć. Zaproszenie do wspólnego kręgu.
Dokończ zdanie: Zajęcia podobały mi się, bo.........