Scenariusz zajęcia
Część I.
Grupa: 3 latki
Temat kompleksowy: Urządzenia elektryczne
Temat dnia: „Pstryk” – rozmowa na podstawie wiersza J. Tuwima połaczona z wykonaniem lampki dla misia
Cele główne:
Rozwijanie mowy
Doskonalenie sprawności manualnych
Cele operacyjne:
Potrafi zaprosić kolegę/koleżankę do zabawy
Próbuje odpowiadać na pytania dotyczące wiersza,
Rozwiązuje zagadki i nazywa urządzenia elektryczne,
Naśladuje głosem i ruchem urządzenia elektryczne
Wykonuje lampkę według pokazu nauczyciela
Forma:
• Zbiorowa
• Indywidualna
Metoda:
• słowne
• czynne
Środki dydaktyczne:
• płyta CD,
• lampka
• suszarka
• obrazki urządzeń elektrycznych
• butelki plastikowe
• klej,
• plastelina, kolorowe wycięte elementy
Część II.
Przebieg zajęcia
1. „Moje ręce” – zabawa na powitanie
Dzieci śpiewają i witają się ze sobą.
2. „Pstryk” – J. Tuwim rozmowa na podstawie wiersza
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Co sterczy w ścianie?
Co się dzieje, gdy przyciśniemy włącznik
Co takiego znajduje się w przewodniku, że lampka świeci?
Pokaz urządzenia elektrycznego – dlaczego nie działa
Czy dzieciom wolno samodzielnie korzystać z urządzeń bez opieki dorosłych?
3. „Odkurzacz” – zabawa rytmiczno – ruchowa
Dzieci naśladują odgłos i czynność urządzeń elektrycznych znajdujące się w domu
• Odkurzacz – buuu
• Żelazko – puf, puf, puf,
• Suszarka do włosów – sz, sz, sz, sz
• Pralka – du, du, bul, bul,
4. Jakie urządzenia mieszkają w naszym domu – rozwiązywanie zagadek
(odkurzacz, żelazko, pralka, lodówka)
5. Zabawa ruchowa „Lampa – podłoga”
Dzieci reagują na pauzę w muzyce. Wskazują odpowiednio podane hasło przez nauczyciela.
6. „Moja lampka dla misia” – wykonanie lampki
Omówienie sposobu wykonania – dzieci ozdabiają abażur lampy gotowymi elementami przyklejając je.
7. Podziękowanie i wręczenie odznak bezpiecznego przedszkolaka