SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI 5, 6 LETNICH
TEMAT: Ćwiczenia jogi jako aktywność ruchowa doskonaląca koncentrację i sprawność fizyczną dziecka.
CEL OGÓLNY: kształcenie sprawności fizycznej, koncentracji uwagi poprzez stosowanie asan ( ćwiczeń jogi).
CELE OPERACYJNE:
dziecko potrafi:
- rozpoznaje i nazywa wybrane stany emocjonalne,
- eliminuje napięcie i stres związany z negatywnymi emocjami,
- wykonuje poszczególne ćwiczenia zgodnie z instrukcją i pokazem prowadzącego,
- zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu,
- doskonali koordynację ruchową,
- rozwija świadomość ciała i oddechu,
- potrafi wykonać zaproponowane asany,
- stosuje zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń w parach i indywidualnie,
- koncentruje uwagę oraz rozwija wyobraźnię,
- odczuwa relaks i odprężenie,
METODY:
Czynne- zadań stawianych dziecku,
Aktywizujące- samodzielnych doświadczeń,
Oglądowe - pokaz
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: maty do ćwiczeń, koce, muzyka instrumentalna o charakterze relaksacyjnym, piłeczki do tenisa stołowego. szarfy, bajka pt.,,Magiczny dywan"- tekst w książce pt.,,Joga dla dzieci" Poradnik dla rodziców i nauczycieli,J. Jakubik- Hajdukiewicz,wyd.KOS,2009
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1."Uścisk przyjaźni"(zabawa integracyjna). Dzieci i N. stoją w kręgu trzymając się za ręce. Prowadząca mówi: "Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg i niech radosna i ciepła wróci do mych rąk" i delikatnie ściska rękę dziecka, np. z prawej strony. Dziecko przekazuje uścisk dalej.
2. Zabawy z kostką.
Dzieci do rzutu kostką są wybierane za pomocą wyliczanki:
Raz, dwa, trzy,
teraz kostką
rzucasz ty!
• Dzieci rzucają kostką i nie pokazują, co wyszło, tylko pokazują minę, jaką ma
buzia, którą wskazała kostka. Pozostałe dzieci naśladują tę minę i starają się
nazwać emocje, które ona wyrażała.
• Rozmowa na temat emocji.
Czy możesz nam opowiedzieć kiedy ostatnio czułeś radość?
Czy możesz nam opowiedzieć kiedy ostatnio czułeś złość, smutek...?
Pytania, które zadajemy dzieciom zależą od buzi, którą wskazała kostka.
Jeżeli są to przykre uczucia, dziecko może się ich pozbyć poprzez uchylenie drzwi w Sali i ,,wyrzucenie”.
• Zabawę możemy rozszerzyć poprzez zadawanie pytań pozostałym dzieciom-
np. ,,Jak możemy Ci pomóc żebyś poczuł się lepiej?” Dzieci proponują rozwiązanie problemu.
Kiedy wszystkie dzieci pozbyły się negatywnych emocji i podzieliły się tymi pozytywnymi możemy zaczynać rozgrzewkę????
3.Zaproszenie dzieci do rozgrzewki przy rytmicznej muzyce, która przygotowuje do wysiłku wszystkie partie mięśniowe i rozgrzewa stawy.
* Lekki trucht przez – dwa okrążenia w sali lub na świeżym powietrzu.
* Ćwiczenia w truchcie - opuszczania rąk do ziemi (na zmianę raz lewa, raz prawa);
krążenia ramion (lewa, prawa, obie do przodu, do tyłu, na końcu krążenia obiema rękami w przeciwnych kierunkach);
*Ćwiczenia w miejscu -podskoki, pajacyk, z naprzemiennymi wymachami rąk w górę i unoszeniem kolan, skręty tułowia zamachem rąk (skrętoskłony) krążenia biodrami raz w jedną, raz w drugą stronę;
* Krążenia kolan (do środka, na zewnątrz, razem w obie strony), krążenia nadgarstków i w stawach skokowych;
* Przysiady.
4. Wykonanie kilka ćwiczeń w parach:
* ,,Przywitanie stóp”- dzieci siedzą naprzeciwko siebie z nogami ugiętymi. Równocześnie unoszą jedną nogę, dotykając się podeszwami stóp ( nogi ,,witają się”).
*,,Pompa”- dzieci trzymają się za ręce. Jedno stoi, drugie wykonuje przysiad. Dziecko stojące, uginając nogi, wykonuje przysiad, a drugie, prostując nogi, wraca do stania. Następnie dziecko stojące przechodzi do przysiadu, a jego partner wraca do stania. W ten sposób naśladują pracującą pompę.
*,,Skłony”- dzieci siedzą tyłem do siebie z nogami wyprostowanymi. Trzymają się za wyciągnięte w górę rece. Jedno dziecko wykonuje skłon tułowia w przód, ,,ciągnąc” drugie na swoje plecy. Dziecko ciągnięte leży rozluźnione.
* ,, Rower”- Dzieci leżą na plecach z nogami uniesionymi nad podłogę. Stopy oparte o stopy partnera. Dzieci równocześnie wykonują nogami krążenia, jak przy pedałowaniu na rowerze, starając się nie oderwać stóp od stóp partnera.
5. Ćwiczenia oddechowe:
* Długie wymawianie głoski ,,s”-dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym. Po wykonaniu głębokiego wdechu nosem wykonują wydech ustami z jak najdłuższym wymawianiem głoski ,,s”.
* Dmuchanie na szarfę- dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, trzymając w jednej dłoni szarfę tak, aby jej wolny koniec wisiał przed ustami. Wykonują wdech nosem, a następnie silne dmuchnięcie na szarfę, aby poruszyła się.
* Dmuchanie piłeczki na czworakach- dzieci stoją na czworakach. Przed nimi leżą piłeczki do tenisa stołowego. Chodzą po podłodze na czworakach, dmuchając w piłeczki przed sobą.
5. Asany czyli pozycje jogi dla dzieci- propozycja ćwiczeń.
* Pozycja ,,Kot”- ćwiczenie rozciągające kręgosłup.
Klęknij na czworakach, rozstawiając szeroko kolana, ręce niech będą wyprostowane. Przyciągnij podbródek do piersi, podnieś plecy w górę, napręż się jak kot. Wstrzymaj, licząc do siedmiu. Obniż brzuch do podłogi, spójrz na sufit, ręce proste. Policz do siedmiu.
*Pozycja ,,Kobry”- uelastycznia kręgosłup, pobudza układ krążenia.
Połóż się na brzuchu, dłonie ułóż na wysokości klatki piersiowej. Powoli prostuj ręce, unoś ręce i głowę. Opuść barki, policz do siedmiu. Możesz zasyczeć jak wąż w buszu. Powróć do leżenia, odpocznij.
*Pozycja ,,Bocian”- ćwiczenie doskonalące równowagę i koncentrację.
Stań na prawej nodze, lewą zegnij w kolanie i unieś do tyłu. Pochyl głowę w dół i zamknij oczy. Złączone dłonie umieść na wysokości piersi. Utrzymuj równowagę, licząc do siedmiu. Zmień nogi i powtórz ćwiczenie.
*Pozycja ,,Ptak”- uelastycznia kręgosłup i nogi.
Stań wyprostowany, szeroko rozstaw nogi. Dłonie złącz za plecami wewnętrzną stroną do siebie, wyprostuj łokcie. Zrób skłon do przodu, wypuszczając powietrze. Wyciągnij się, głowę przyciągnij do nóg, ramiona unieś w górę. Wytrzymaj w tej pozycji licząc do siedmiu. Zrób wdech, wracając do pozycji wyjściowej.
Pozycje te wymagają siły, dlatego dzieci nie mogą się forsować. Należy zaznaczyć, że stopniowo osiągną moc i elestyczność potrzebną do wykonania asan. Niekiedy należy pomóc dzieciom przy wykonywaniu pozycji.
*,,Mistrz jogi”- zabawa utrwalająca zapamiętanie wykonywanych asan.
Dzieci swobodnie biegają, na sygnał dźwiękowy zatrzymują się. Prowadzący zabawę wymienia nazwę pozycji w jodze np.,,Kobra”. Zadaniem dzieci jest prawidłowe wykonanie wymienionych kolejnych poznanych asan.
6. Faza relaksu- twórcza wizualizacja ( dzieci mogą być przykryte kocykiem).
Zaproszenie dzieci do ćwiczenia, które wprowadzi je w relaks i odprężenie. Można jednocześnie słuchać muzyki relaksacyjnej. Dzieci mogą przykryć się swoim kocykiem.
Ułóż się wygodnie na macie. Oddychaj swobodnie. Możesz zamknąć oczy. Za chwilę wsiądziesz na magiczny dywan, który uniesie Cię wysoko, wysoko w niebo...Lecisz wśród białych chmur, padają na Ciebie promienie słońca, a obok fruwają ptaki...
Spoglądasz w dół na ziemię i widzisz piękną mozaikę jezior, pól, lasów i domów. Podziwiasz piękno krajobrazu, a widok ten odpręża Cię i napełnia radością...
Teraz dywan obniża lot, a Ty widzisz wszystko dokładniej. Możesz dostrzec małe kwiatki, rwące strumyki i fruwające owady...
Cieszysz się, że możesz to wszystko dostrzec z góry. Zapamiętaj te piękne krajobrazy...
Za chwilę bezpiecznie wylądujesz na ziemi...
Dywan jeszcze bardziej obniża lot i lądujesz na trawie...
Schodzisz z niego, robisz głęboki wdech i wydech, poruszasz palcami rąk i nóg, siadasz na ziemi.
7. Ewaluacja zajęcia- wrzucanie do dwóch oznaczonych pojemników piłeczek z emocjami. Dzieci określają czy przeprowadzone zajęcie był dla nich atrakcyjne.
8. Zakończenie- podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu. Samodzielne zwijanie mat, odstawienie na wyznaczone miejsce.