Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych
Grupa: 6- latki
Temat: „Muzyka deszczowych kropli”
Cele ogólne:
- rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej,
- utrwalanie sposobu gry na instrumentach perkusyjnych oraz przedmiotach wydających dźwięki
- wyrabianie umiejętności ruchowego reagowania na dźwięki muzyczne,
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
Cele szczegółowe – dziecko:
- reaguje ruchem na zmianę dynamiki, tempa muzyki,
- odtwarza podany rytm,
- ruchem interpretuje treść muzyki,
- rozwija poczucie rytmu,
- reaguje na umówiony sygnał słowny i muzyczny.
Formy pracy:
zespołowa, indywidualna
Metody pracy:
metody oparte na słowie, bezpośrednim spostrzeganiu, działaniu, przeżywaniu
Pomoce dydaktyczne:
Nagrania CD: odgłosy deszczu, Preludium A-dur o. 28 nr 7, F. Chopina,
paper, butelki plastikowe, puszki po napojach, itp., oraz instrumenty perkusyjne
kartka A4 oraz kredka – dla każdego dziecka
sylwety kropel deszczu
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia słuchowe i dźwiękonaśladowcze „Odgłosy deszczu”
Dz. słuchają nagrania dźwięków padającego deszczu. Naśladują dźwięk padających kropel poprzez rytmiczne stukanie opuszkami palców w wybrane przedmioty, np. blat stołu, podłogę, drzwi, ścianę, z równoczesnym powtarzaniem słów: kap, kap, kap.
2. Ćwiczenie słuchowe „Deszczowa muzyka”
a) Słuchanie Preludium A-dur op. 28 nr 7, F. Chopina – wypowiedzi dz. na temat nastroju wysłuchanej muzyki; określanie z czym im się kojarzy.
b) Improwizacja ruchowa taniec deszczowych kropelek podczas ponownego słuchania utworu, wczuwanie się w nastrój muzyki.
3. Słuchanie wiersza J. Koczanowskiej „Listopad”
Miesiąc listopad nie jest brzydki
I smutny być nie musi wcale,
Wystarczy mu się dobrze przyjrzeć,
Żeby zobaczyć wiele zalet.
Kiedy ostatnie liście spadną
I szare chmury skryją niebo,
Listopad jest jak baśń ciekawa,
Ma w sobie coś tajemniczego.
Wiatr głośno śpiewa, mgły wirują,
Deszcz kropelkami w okno stuka,
To jest melodia listopada -
Niezwykle piękna, chociaż smutna.
4. Rozmowa na temat wiersza
Jak nazywa się pora roku, która jest teraz? Jak nazywamy taką deszczową, pochmurną jesień? Jak nazywa się miesiąc, o którym jest mowa w wierszu? Co tworzy melodię listopada? Czy odgłos padającego deszczu, kropli uderzających o szyby ma w sobie coś pięknego i tajemniczego?
5. Muzyczna interpretacja wiersza
N. wolno recytuje wiersz, a dz. próbują zilustrować jego treść, wykorzystując przedmioty wydające dźwięk (paper, butelki plastikowe, puszki po napojach, itp.) oraz instrumenty perkusyjne.
6. Ćwiczenie grafomotoryczne „Pada deszcz”
Dz. podczas recytacji słów: Pada deszcz, pada deszcz, pada deszcz, deszcz, deszcz, rysują na kartkach kreski imitujące krople deszczu (jedna kreska to jedno słowo).
7. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Pomiędzy kroplami deszczu”
Dz. poruszają się w rytm tamburynu, omijając sylwety kropel deszczu rozłożone na dywanie. Podczas przerwy w grze przykucają i podnoszą krople do góry. Dźwięki akompaniamentu są sygnałem do położenia kropli na dywanie i ponownego ruchu.
8. Zakończenie zajęć