KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEDPOŁUDNIOWYCH DLA GRUPY 3 LATKÓW
ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE
Temat zajęć: „W krainie figur geometrycznych”- zabawa dydaktyczna
Cel ogólny:
zapoznanie z figurą geometryczną: prostokąt,
kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur: koło, kwadrat, trójkąt,
rozwijanie spostrzegawczości,
wdrażanie do uważnego słuchania i wykonywania poleceń.
Cele szczegółowe (dziecko):
poznaje wygląd figury geometrycznej: prostokąt,
rozpoznaje nowo poznaną figurę prostokąt wśród innych figur,
rozpoznaje i nazywa figury: koło, kwadrat, trójkąt,
uważnie słucha poleceń, wykonuje je,
aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody:
czynne (met. zadań stawianych dziecku),
percepcyjne (przykładu),
słowne (rozmowy, objaśnienia i instrukcji),
aktywne (pedagogika zabawy, twórczego myślenia- burza mózgów, metoda zadaniowa).
Formy:
indywidualna,
zbiorowa,
Środki dydaktyczne: plakat z figurami, figury geometryczne wycięte z papieru- bilety, prostokąty wycięte z papieru, klej, kosz, karty pracy, odtwarzacz CD, nagranie, kredki, linijka o długości 30.
PRZEBIEG:
I Część wstępna
1. „Jazda pociągiem”- zabawa na powitanie (pedagogika zabawy).
Prowadząca zachęca dzieci do wybrania się w podróż do magicznej krainy. Informuje, że podróżować będą pociągiem, a żeby do niego wsiąść należy mieć bilet. W tym celu każde dziecko wybiera z koszyka bilet (w kształcie koła, kwadratu lub trójkąta). Najpierw do pociągu wsiadają dzieci, które mają bilet w kształcie: koła, następnie kwadratu, a na końcu trójkąta. Dzieci „jadą po sali” śpiewając słowa piosenki „Jedzie pociąg...”
2. „Kraina figur”- wprowadzenie do tematu poprzez wysłuchanie bajki.
Dzieci po podróży siadają na dywanie. Na tablicy zawieszony jest plakat, na którym ułożone jest z figur geometrycznych miasteczko. Dzieci wysłuchują bajkę opowiadaną przez prowadzącą:
„Za górami, za lasami, za głębokimi jeziorami znajduje się kraina o nazwie „Figurkowo”.(Czyli kraina, gdzie właśnie dotarliśmy). Jest to magiczne miejsce, ponieważ wszystko co się w nim znajduje zbudowane jest z figur geometrycznych (odsłonięcie plakatu). Są domy z ...(kwadratów- dzieci podają nazwę wskazanej figury), dachy z ... (trójkątów), drzewa w kształcie.... (kół), kwiaty....(koła). Ale mieszkańcom „Figurkowa” zaczęło czegoś brakować, postanowili wprowadzić zmiany w swojej krainie. Napisali więc list i rozesłali go do wszystkich zaprzyjaźnionych krain z prośbą o pomoc w wprowadzeniu zmian. Przybyło do niech wielu mądrych mieszkańców pobliskich krain, ale nic nie zdołało zaskoczyć mieszkańców „Figurkowa”. Aż pewnego dnia przybyła do niech nowa, tajemnicza figura.
II Część główna
3. „W krainie figur”- zabawa dydaktyczna
a) „Pan prostokąt”- zapoznanie z figurą.
Prowadząca kończy opowiadanie bajki prezentując figurę prostokąta. Od tej pory mieszkańcy „Figurkowa” zapragnęli, aby wszyscy poznali figurę (prezentacja prostokąta), która będzie bohaterem naszych dzisiejszych zajęć. Przyjrzymy mu się bliżej. Dowiemy się o nim więcej, ale pod warunkiem, że uważnie będziemy uczestniczyć w zajęciach.
- „Jak wyglądam?”- podobieństwa i różnice, burza mózgów.
Dzieci gromadzą się przed tablicą, do której przypięte są: koło, kwadrat, trójkąt, a następnie dołożona zostaje jeszcze jedna figura (dzieci, które znają nazwę mogą ją podać- prostokąt). Dzieci przeliczają boki i wierzchołki prostokąta. Następnie próbują ustalić, do jakiej znanej już im figury jest podobny (do kwadratu). Z tablicy zostaje zdjęte koło i trójkąt, zostaje kwadrat i prostokąt. Linijką o długości 30 mierzone są boki kwadratu (wszystkie mają tą samą długość), a następnie prostokąta. Zwracana jest uwaga, że dwa krótsze boki mają taką samą długość jak linijka, w przypadku dwóch dłuższych linijka jest za krótka. Następnie na prostokąt zostaje nałożony kwadrat i dzieci wspólnie porównują długość boków.
W kolejnym etapie dzieci zamieniają się w detektywów i rozglądają się po sali w poszukiwaniu przedmiotów, które mają kształt prostokąta. Podają swoje propozycje.
b) „Znajdź prostokąt”- zabawa orientacyjno- porządkowa.
Na dywanie rozłożone zostają figury: koła, kwadraty, trójkąty i tyle prostokątów, ile jest dzieci. Dzieci spacerują między figurami, gdy słyszą muzykę. Gdy muzyka milknie podnoszą z ziemi jeden prostokąt i siadaj na swoich miejscach.
c) „Budujemy domy”- zabawa dydaktyczna (metoda zadaniowa)
Prowadząca informuje dzieci, iż ich podróż w magicznej krainie powoli dobiega końca. Ale aby mogły wrócić do przedszkola muszą pomóc mieszkańcom „Figurkowa” dokończyć budowę ich miasteczka nowo poznaną figurą. W tym celu dzieci przyklejają swoje prostokąty do plakatu. Po skończeniu dzieci ustawiają się w pociąg i „wracają” do przedszkola.
III Część końcowa
4. Podsumowanie zajęć.
a) Słowna pochwała dzieci czynnie uczestniczących w zajęciach.
Prowadząca zadaje dzieciom pytania:
- O czym dziś rozmawialiśmy? Jakiej figurze poświęcone były zajęcia. Czego nowego się nauczyły?
b) „Szukamy prostokąta”- praca indywidualna.
Prowadząca informuje, iż mieszkańcy „Figurkowa” chcąc upewnić się, że dzieci dobrze zapamiętały prostokąt, więc proszą o wypełnienie kart pracy, na których należy pokolorować tylko nowo poznaną figurę.