Scenariusz zajęcia
Grupa wiekowa: 5 – 6 – latki
Prowadząca: Renata Mynarska
Temat kompleksowy: Poznajemy tradycje i kulturę regionu tatrzańskiego.
Temat zajęcia: ,,Wycieczka po Zakopanem i Tatrach” – używanie zwrotów wczoraj , dziś, jutro w czasie rozmów na temat minionych zdarzeń - prezentacja multimedialna. Realizacja treści związanych z bogactwem kulturowym naszej ojczyzny. Kolorowanie obrazków związanych z tradycjami kulturowymi mieszkańców gór, tworzenie książeczek. ,,Wczoraj, dzisiaj, jutro” – zabawa rytmiczno – ruchowa.
Cele ogólne:
- poznanie wybranych regionów Polski – stroje ludowe, sztuka użytkowa i zdobnicza, elementy architektury, regionalna mowa,
- poznanie bogactwa kulturowego regionu tatrzańskiego
- dzielenie się refleksją o własnych przeżyciach związanych z pobytem w górach
- zapoznanie z określeniami : dzisiaj, wczoraj , jutro dla określenia teraźniejszości, przyszłości i przeszłości
- wykonanie książeczek związanych z kulturą i tradycjami regionu tatrzańskiego;nauka zgodnego współdziałania;
Przewidywane osiągnięcia (dziecko):
- dostrzega i poznaje niepowtarzalność kultury , tradycji oraz zwyczajów regionu tatrzańskiego
- rozumie że pielęgnowanie tradycji własnego regionu pozwala zachować odrębność, tożsamość, indywidualność, że jest powodem do dumy,
- potrafi stosować określenia dzisiaj, wczoraj, jutro
- uczestniczy we wspólnych zabawach, odczuwa więź ze swoją grupą
Metody:
- podające – instrukcje, objaśnienia, polecenia,
- poszukujące – odkrycie wiadomości na temat tradycji regionu tatrzańskiego, umiejętne stosowanie określeń dla teraźniejszości, przyszłości i przeszłości
- eksponujące – podziwianie piękna górskich krajobrazów
- działań praktycznych – wykonanie prac plastycznych, udział w zabawach ruchowych .
Formy:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna – płyta DVD, pałeczki , przybory do rysowania
Literatura:
- Program „ABC” A. Łada – Grodzicka
Przebieg zajęcia
1.Zabawa integracyjna ,,Witam wszystkich którzy....”
2.Słuchanie krótkiego opowiadania nauczyciela, połączonego z prezentacją multimedialną
Tomek ma 6 lat i tak jak wy chodzi do przedszkola. Właśnie zbliżały się jego urodziny i mama z tatą chcieli zrobić mu niespodziankę. Wczoraj wraz z Tomkiem odwiedzili biuro turystyczne ponieważ chcieli zabrać go na wycieczkę w góry. Po załatwieniu niezbędnych formalności mogli wyruszyć w drogę . Wczoraj wieczorem dotarli na miejsce i ponieważ jeszcze mieli trochę czasu wybrali się na wycieczkę na Krupówki. Oglądali miejscową sztukę góralską: rzeźby, korale , obrazy, malowidła na szkle.
Dzisiaj wybierają się na wycieczkę na Kasprowy Wierch, pojadą kolejką linową, będą podziwiać widoki a popołudniu wybiorą się na oscypki i zobaczą kierdel baranów pod opieką juhasa.
Jutro pójdą na koncert muzyki góralskiej i zobaczą tańczących górali.
Trudno będzie rozstać się z górami.
3. Układanie obrazków zgodnie z kolejnością zdarzeń
- Określenie o ilu dniach z życia Tomka mówił nauczyciel
- Zwrócenie uwagi na wydarzenia, które już miały miejsce, a które się dopiero wydarzą.
- Układanie obrazków zgodnie z kolejnością zdarzeń.
4 Wyjaśnienie pojęć: przeszłość, przyszłość
- Tworzenie przez dzieci krótkiego opowiadania z zastosowaniem określeń: wczoraj, dzisiaj, jutro.
5. Zabawa ruchowo - rytmiczna - ,,Wczoraj , dzisiaj, jutro” – dz. poruszają się w rytmie muzyki góralskiej na hasło wczoraj idą do tyłu, dzisiaj – maszerują w miejscu; jutro idą do przodu lub na czworakach jak owieczki
6.,,Prawda, fałsz” – zabawa aktywizująca ; dzieci przez podnoszenie pałeczek sygnalizują odpowiedź TAK lub NIE np.
- Wczoraj Tomek słuchał muzyki góralskiej
- Dzisiaj wybrał się na wycieczkę na Kasprowy Wierch
- Po przyjeździe zwiedzał Krupówki.
- Jutro pójdzie na koncert muzyki góralskiej
- Jutro pojedzie kolejką linową itp.
7. Rytmizacja tekstu ,,Góry nasze znamy , bardzo je kochamy” może być z instrumentem
8.Praca przy stolikach Dzieci podzielone na 3 grupy. Kolorowanie obrazków przedstawiających wydarzenia z opowiadania N. tego co było ,,wczoraj, dzisiaj, jutro”– tworzenie książeczek
§ Przyklejanie i odczytywanie napisu Tomek i Tatry.
§ Oglądanie powstałych prac.
§ Zorganizowanie wystawy pod hasłem Nasze góry.
9. Zakończenie zajęcia. Podziękowanie dz. za udział w zajęciu . Udzielenie pochwał