X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43561
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Misiowe zabawy - scenariusz zajęć dla 3-4 latków

„Misiowe zabawy” – scenariusz zajęć obserwowanych dnia 21.11.2019r.
w grupie 3-4 laków

Cel nadrzędny: Wielozmysłowe działania z wykorzystaniem maskotek - misiów
Cele ogólne:
- zachęcenie do wypowiadania się na określony temat,
- zapoznanie z historią powstania pluszowego misia,
- wprowadzenie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych, dotykowych, smakowych
- integracja grupy przez wytworzenie radosnej, serdecznej atmosfery.

Cele operacyjne - dziecko:
- wypowiada się na temat pluszowego misia,
- zna historię pluszowego misia,
- interesuje się filmografią dziecięcą
- klasyfikuje misie wg podanego kryterium i przelicza je w dostępnym zakresie
- wychwytuje i kontynuuje podany rytm,
- kształtuje odporność emocjonalną

Metody:
- słowna
- oglądowa
- aktywizująca

Formy:
- praca z całą grupą
- praca zespołowa
- praca indywidualna

Pomoce:
teksty wierszy i piosenek, laptop z filmikiem pt. „Historia pluszowego misia dla dzieci” na youtube, pluszowe misie zebrane wcześniej przez dzieci,ilustracje bajkowych misiów, pytania do misiowego quizu, plastikowe nakrętki w różnych kolorach

Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczestników spotkania – dzieci i ich ukochanych misiów. Nauczycielka wyjaśnia, że już nie długo 25 listopada(czyli za 4 dni) jest obchodzony światowy Dzień Pluszowego Misia – wszystkie misie i te małe i te duże mają swoje święto.
2. Dzieci krótko przedstawiają swoich przyjaciół – ulubione maskotki (ich imiona oraz skąd je mają).

3. „Historia pluszowego misia dla dzieci” – filmik na youtube (1.10min.). Przypomnienie i utrwalenie historii pluszowego misia. Rozmowa z dziećmi nt obejrzanego filmiku.

4. Zabawa ruchowa do słów rymowanki „Ja jestem niedźwiadek”
Nauczyciel zaprasza dzieci do koła. Mówi rymowankę wraz z pokazywaniem. Dzieci naśladują gesty nauczyciela, próbują mówić razem z nim. Jedna łapka, (dzieci pokazują jedną rękę) druga łapka, (pokazują drugą rękę) ja jestem niedźwiadek (wskazują ręką na siebie) Jedna nóżka, (wystawiają jedną nogę) druga nóżka(wystawiają drugą nogę) a to jest mój zadek. (klepią się po pupie) Lubię miodek, (wykonują okrężne ruchy ręką na brzuchu) kocham miodek (to samo drugą ręką) i kradnę go pszczółkom (gest machania skrzydełkami). Jedną łapką (machają jedną rączką), drugą łapką (machają drugą rączką), albo ciągnę rurką (rączki ułożone w piąstki przyłożone do ust).
Nauczyciel przeprowadza zabawę 2 razy....w tempie wolnym i szybkim.

5. „Misie – bohaterowie bajek” – zabawa dydaktyczna z ilustracjami.
Dzieci starają się rozpoznać bajkowe misie i wymienić ich nazwy, imiona.

6. „Posegreguj i policz misie” – zabawy matematyczne z misiami przyniesionymi przez dzieci
Segregowanie misiów wg kategorii:
- małe, średnie, duże
- od najmniejszego do największego,
- kolorami (mogą być odcienie tego samego koloru).

7. „Misiowy quiz” – zabawa dydaktyczna
 Co misie lubią jeść najbardziej – miód
 Wymień dwóch przyjaciół Kubusia Puchatka – Prosiaczek, Tygrysek, Kangurzątko, Krzyś, Kłapouchy
 Z czego Gumisie produkują swój sok – z gumijagód
 Jak nazywa się las, w którym mieszka Puchatek – Stumilowy Las
 Który z misiów żywi się bambusami i mieszka w Chinach– Panda
 Jaki niedźwiedź żyje w Tatrach – niedźwiedź brunatny, a jaki na Antarktydzie – niedźwiedź polarny

8. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Prezent dla misia”
Nauczyciel oznajmia: Teraz misie trochę odpoczną (dzieci odkładają misie w wyznaczone miejsce, ale tak, aby misie mogły „patrzeć” na dzieci), a my przygotujemy dla nich prezenty. Proszę, uklęknijcie na podłodze i schowajcie głowy między kolanami. Będziecie pudełkami, w których są prezenty dla misiów. Kiedy zacznie grać muzyka, pudełka się otworzą, a wtedy powiem wam, jakie prezenty otrzymają misie.
Dzieci znajdują wygodne miejsca na podłodze i składają się jak pudełka, a nauczyciel włącza muzykę i mówi, co ma się stać po otwarciu pudełeczek.
Przykładowo:
– Z pudełeczka wyskakują piłeczki. (dzieci podskakują)
– Z pudełeczka wyjeżdżają samochody. (dzieci biegają i naśladują samochody)
– Z pudełeczka wychodzi laleczka. (dzieci tańczą)
– Z pudełeczka wychodzi robot. (chodzą jak roboty)
Za każdym razem, kiedy muzyka cichnie, dzieci ponownie zamieniają się w pudełeczka

9. „Korale dla mamy misiowej” – zab. matematyczna z wykorzystaniem nakrętek
Dzieci układają korale według wzoru podanego przez nauczyciela kontynuując wzór.

10. ,,Małe co nieco” - degustacja miodku
Ojej, dzisiejszy dzień był naprawdę pełen wrażeń. Hmmm...na pewno zgłodnieliście. Zapraszam Was do skosztowania przysmaku wszystkich misiów i niedźwiadków – miodu.

11. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.