X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43528
Przesłano:

Ustka i morze

Scenariusz zajęcia w grupie 3- latków

Temat: "Ustka i morze”
Cele ogólne:
• Budzenie przywiązania do rodzinnego miasta
• Zapoznanie z zabytkami i charakterystycznymi miejscami w Ustce
• Zapoznanie z nazwą – Morze Bałtyckie
• Wyciąganie wniosków z zabawy badawczej
Cele szczegółowe – dziecko:
• Wie w jakim mieście znajduje się jego przedszkole, gdzie mieszka /nie wszyscy/
• Zna niektóre zabytki w Ustce
• Zna nazwę: Morze Bałtyckie
• Zauważa i opisuje różnicę między wodą morską i kranową
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna.
Metody: pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne: pocztówki z Ustki, wiersz „My maluszki”, mapa Polski, chusta animacyjna, 2 słoiki 0,5 litrowe,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I Część wstępna:
Powitanie
1. Dzieci zgromadzone w kole. Nauczycielka kolejno podaje dzieciom pocztówki z widokiem Ustki i morza, i prosi dzieci, aby przyjrzały się fotografiom i próbowały nazwać rozpoznane miejsca i charakterystyczne zabytki.

II Część główna:
1. Zawieszenie pocztówek na tablicy. Dzieci indywidualnie wypowiadają się na temat rozpoznanych charakterystycznych miejsc i obiektów. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi dzieci.
2. Zapoznanie i nauka wiersza „My maluszki” (pokaz gestów)
My jesteśmy maluszkami,
co w Ustce mieszkamy.
Chcemy być na co dzień
wesołymi zuchami.
Ciągle głośno się śmiejemy
I posiłki grzecznie jemy.
Hop, hop, klaśnij w ręce
I już nie płacz nigdy więcej!

/gesty/
dzieci wskazują na siebie
ręce do przodu
ręce pod boki
rysują na twarzy uśmiech
4 razy lekko pochylają się do przodu
na zmianę prawą-lewą ręką gest jedzenia
2 podskoki, 2 klaśnięcia
gest zaprzeczający, palcem wskazującym

2. Rozmowa na temat: Gdzie mieszkamy?, W jakim mieście znajduje się nasze przedszkole? Jaką nazwę nosi morze nad którym mieszkamy?
3. Zapoznanie z nazwą: Morze Bałtyckie. Powtarzanie z jednoczesnym wyklaskiwaniem sylab. Pokaz na mapie.
4. Zabawa pobudzająco – hamująca z chustą animacyjną
„Spokojne i wzburzone morze”. Na hasło: Spokojne morze: dzieci prosto trzymają chustę, na hasło: Lekkie fale: lekko poruszają chustą, na hasło: Wzburzone morze: mocno poruszają chustą.
5. Wycieczka nad morze. Opisywanie jego wyglądu- stanu morza.
6. Zabawa badawcza „Woda morska”.
Nauczyciel na oczach dzieci pobiera wodę morską do słoika. Dzieci opisują jej wygląd. (przezroczysta, z piaskiem, wodorostami, drobinkami muszelek).
Po powrocie do przedszkola, N. do drugiego, takiego samego słoika nalewa wodę z kranu. Dzieci porównują oba słoiki. Mówią o swoich spostrzeżeniach.

III. Część końcowa:
Stworzenie tygodniowej wystawki – kącika badawczego – woda morska i kranowa.
Opracowała: Agnieszka Oleszek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.