Scenariusz zajęć w grupie 5- latków
Temat zajęć: Zajęcia ruchowe z wykorzystaniem przyborów „Małe i duże dinozaury”.
Cele:
* poznawcze:
- zapoznanie z możliwościami wykorzystania szarf i woreczków w zabawie;
- rozwijanie świadomości własnego ciała i przestrzeni;
* kształcące:
- kształtowanie prawidłowej postawy ciała;
- wzmacnianie wytrzymałości poprzez powtarzanie ćwiczeń;
* wychowawcze:
- wyzwalanie poczucia satysfakcji związanej z wysiłkiem fizycznym;
- zwracanie uwagi na stosowanie się do zasad i reguł podczas zabawy;
Pomoce dydaktyczne:
- gwizdek, tamburyn, szarfy, woreczki, pudła, tunel;
Formy organizacyjne: indywidualna, zespołowa, grupowa;
Metody: naśladowcza, pokazowa, zadaniowa;
Przebieg zajęć
I. Część wstępna:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe:
- na umówiony sygnał wychowawczyni (gwizdek) dzieci ustawiają się w szeregu;
- powitanie i przedstawienie skrótu zajęć.
2. Zabawa z elementem przysiadu „Czujne dinozaury”
- dzieci poruszają się po obwodzie koła w rytmie wystukiwanym na tamburynie przez N.
- na pauzę: kucają chowając głowę, kucają obserwując otoczenie przez „lornetki”, kucają poruszając wyciągniętymi ramionami i powoli wstają (x2), kucają i nasłuchują;
- po każdej pauzie następuje zmiana kierunku marszu;
- na koniec dzieci siadają w kole;
II. Część główna:
1. Zabawa „Wstają małe dinozaury”
- każde dziecko otrzymuje szarfę i układa ją przed sobą;
- na sygnał gwizdka dzieci przewlekają szarfę od dołu ku górze i ponownie siadają przed rozłożoną szarfą;
2. Ćwiczenia rozciągające „Głodne Diplodoki”
- dzieci stojąc w lekkim rozkroku, trzymają oburącz końce szarfy;
- dzieci starają się podnieść wyprostowane ręce ( jednocześnie wspinając się na palne) wysoko, delikatnie się kołysząc na boki wykonując skłony boczne;
3. Ćwiczenia rozwijające mięśnie grzbietu „ Mycie pleców” z wykorzystaniem woreczków
- przesuwanie woreczka po plecach raz jedną ręką raz drugą (asekuracja i przekładanie woreczków wolną ręką od dołu pleców);
4. Zabawa wzmacniająca mięśnie nóg „Podaj mi jedzonko”
- dzieci ustawione w parach stopą podają sobie woreczki przesuwając je po podłodze;
5. Zabawa doskonaląca celność „Traf do jaskini” z wykorzystaniem 2 kartonowych pudełek, ustawionych na środku holu
- dzieci maszerując po obwodzie koła na sygnał N. rzucają woreczki do pudeł;
6. Zabawa bieżna „Spacer koło drapieżnika”
- dzieci przy dźwiękach tamburynu poruszają się po sali;
- na hasło „Drapieżnik” kładą się nieruchomo na boku;
III. Część końcowa:
1. Zabawa z elementem czworakowania „Powrót do domu” z wykorzystaniem tunelu
- dzieci poruszając się po sali, na sygnał N. ustawiają się w rzędzie i na czworaka przechodzą przez tunel;
- dziecko, które go minie siada w wyznaczonym miejscu;
2. Ćwiczenia oddechowe „Zmęczone maluchy”
- dzieci siedząc w siadzie skrzyżnym wykonują wdech nosem i wydech ustami;
- przy każdym wydechu wypowiadają samogłoski tak, aby wydłużyć fazę wydechową;
4. Zakończenie i ewaluacja:
- podsumowanie zajęć i podziękowanie za wspólną zabawę;
- ocena zajęć przez dzieci „Kciuk”
- zbiórka i prace porządkowe;