Scenariusz zajęć dydaktycznych.
Zajęcia otwarte w grupie dzieci 3-letnich.
Data: 29.05.2019 r.
Temat tygodnia: Święto Mamy i Taty.
Temat dnia: Moi rodzice.
Metody pracy: słowna, oglądowa, działania praktyczne;
Formy pracy: jednolita zbiorowa, jednolita indywidualna;
Pomoce dydaktyczne: obrazek przedstawiający mamę i tatę, napisy do globalnego czytania MAMA, TATA, arkusz papieru, kolorowe karteczki, płyta CD, białe karki z bloku, kredki, klej
Cele zajęć:
Po zajęciach dziecko powinno
- dostrzegać rolę rodziców w swoim życiu,
- krótko wypowiadać się na dany temat,
- wyrażać w formie plastycznej swoje spostrzeżenia na temat najbliższych członków rodziny.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie muzyczną powitanką Wesoło witamy – wprowadzanie miłego nastroju w grupie, powitanie gości.
2. Idę sobie tup, tup, tup – zabawa muzyczno – ruchowa.
3. Moi rodzice – rozmowa z dziećmi. Dostrzeganie roli mamy i taty w życiu dziecka.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rozkłada pośrodku arkusz papieru, na którym naklejone są postaci mamy i taty. Nauczyciel informuje dzieci: To mama i tata, a następnie prezentuje napisy do globalnego czytania MAMA, TATA. Po tymże wstępie, nauczyciel inicjuje dyskusję na temat: Czy to dobrze, że mamy rodziców? Dzieci biorące udział w dyskusji, nauczyciel nagradza kolorową karteczką, którą naklejają na położony wcześniej arkusz papieru.
Doskonalenie umiejętności poprawnego wypowiadania się pod względem gramatycznym. Próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie: Czy rodzice są nam w życiu potrzebni?
4. Spacer z mamą i tatą – zabawa muzyczno – ruchowa.
Poruszanie się po sali w rytm usłyszanej muzyki: szybko - wolno. Uwrażliwianie na zmianę tempa w muzyce.
5. Narysuję mamę i tatę – praca plastyczna. Rysowanie postaci, rozwijanie zdolności manualnych dzieci.
6. Zebranie prac dzieci i ich omówienie. Urządzenie wystawy prac.
7. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z dzisiejszego dnia.
8. Zakończenie zajęć.