Scenariusz zajęć w grupie 6 – latków
Blok tematyczny: Moja rodzina
Temat dnia: Moje narodziny – wielkie wydarzenie
Podstawa programowa:
•Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
•Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej.
•Kształtowanie szacunku wobec tradycji i dziedzictwa kulturowego w rodzinie.
•Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Cele ogólne:
•Zapoznanie ze zwyczajami związanymi z obchodami urodzin dawniej i dziś;
•Zapoznanie z niektórymi określeniami gwarowymi.
Cele operacyjne: Dziecko
•wie, jak obchodzono urodziny dawniej i dziś;
•wie, o jakiej porze roku obchodzi swoje urodziny;
•wie, kto wybrał mu imię;
•zna i potrafi wymienić kilka słów w języku gwarowym;
•układa tort z puzzli;
•potrafi narysować odpowiednią ilość świeczek na swoim urodzinowym torcie.
Metody: słowna, stawianych zadań.
Forma: całą grupą, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: puzzle (tort), wycięte świeczki, chusta
animacyjna, pudełko z kokardą, cukierki, karta pracy, książka A.Lysko "Żywot człowieka poczciwego", płyta CD.
Przebieg zajęcia:
1.Rozwiązanie rebusu fonetycznego wprowadzającego do tematu zajęć. Nauczyciel układa na dywanie obrazki przedstawiające (torbę, okulary, rower, taczkę). Zadaniem dzieci jest zapamiętanie pierwszych głosek nazw obrazków i ułożenie wyrazu będącego rozwiązaniem rebusu.
2.Wysłuchanie informacji przekazanej przez nauczyciela w języku gwarowym dotyczącej obchodzenia urodzin dawniej i dziś na Śląsku.
3.Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego opowiadania.
4.Zabawa ruchowa: Kolory. Zadaniem dzieci jest, gdy ucichnie muzyka usiąść na odpowiednim kolorze chusty określającym porę roku urodzin dziecka (niebieski – zima, zielony – wiosna, żółty – lato, czerwony – jesień).
5.Kto wybrał mi imię? – rundka z prezentem (wcześniej dzieci miały za zadanie dowiedzieć się, kto wybierał im imię?)
Dzieci siedzą w kole podając sobie prezent (pudełko zapakowane w ozdoby papier) i określają kto wybierał im imię (łojciec, matka, babka, dziadek, siostra, brat, ciotka, ujek).
6.Ułożenie tortu z puzzli na gazetce przedszkolnej i umieszczenie odpowiedniej ilości świeczek na torcie urodzinowym, wspólne przeliczenie świeczek.
7.Praca przy stoliku. Karta pracy – ozdobienie swojego tortu urodzinowego i narysowanie odpowiedniej ilości świeczek (5 lub 6 – w zależności od jego daty urodzin).
8.Słodki upominek – dzieci częstują się cukierkami umieszczonymi w pudełku/prezencie.