KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT DNIA: Bawimy się figurami.
CELE OGÓLNE:
• Rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych
•
CELE OPERACYJNE: dziecko:
• Uważnie słucha opowiadania
• Potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści opowiadania
• Odnajduje ukryte figury w sali
• Dopasowuje obrazki do figur geometrycznych z mozaiki
• Przelicza figury, kropki na kopercie
• Układa linkę w kształt wybranej figury geometrycznej
METODY:
• słowna: wypowiedzi dzieci na podany temat,
• czynna: ćwiczenia do wykonania
• poglądowa: pokaz ilustracji, sylwet
FORMY PRACY:
• indywidualna
• grupowa
ŚRODKI DYDATYCZNE: tekst opowiadania „Sen Loli”, pacynka biedronki, obrazki figur geometrycznych, mozaika geometryczna, szarfy, koła, koperty z kopkami, linka
Przebieg zajęć:
1. „Sen Loli” słuchanie opowiadania.
Co robicie? Zapytałam zaciekawiona. Pani właśnie opowiada nam bajkę o kołach. O kołach? Nigdy o nich nie słyszałam. To bardzo zabawne. Lolu- powiedziała pani – bo kropki na twoich skrzydełkach są właśnie w kropki. Zarumieniłam się i z zadowoleniem pokazywałam swoje skrzydełka dzieci. tak mnie to zmęczyło, że położyłam się do łóżeczka i zasnęłam. Po chwili znalazłam się przedszkolnym ogródku. Zobaczyłam, że dzieci bawią się w nim. Nagle chłopcy zaczęli mnie pytać, gdzie podziały się moje kropki. Spojrzałam na swoje skrzydełka. Zamiast kropek na czerwonych skrzydełkach miałam dziwne kształty w trzema rogami. Zaczęłam płakać. Nagle usłyszałam głos Ani. Lolu obudź się! co się stało zapytałam siadając na łóżeczku. Chyba miałaś zły sen. Sen? Zapytałam i zaraz spojrzałam na skrzydełka. Na szczęście kropki były na swoim miejscu. Śniło mi się, że zamiast kropek miałam kształty z trzema rogami. Ania przytuliłam mnie i byłam bardzo szczęśliwa, że dzieci tak bardzo mnie lubią.
Nauczyciel zadaje pytania:
• Jak ma na imię bohaterka opowiadania?
• O czym opowiadała bajka czytana przez nauczyciela?
• Co pokazała Lola na swoich skrzydełkach?
• Co śniło się Loli?
• Jak myślicie o czym będziemy mówić na zajęciach?
2. „Ukryte figury”- zabawa rozwijająca spostrzegawczość. Dzieci wygodnie układają się na dywanie do snu. Zasypiają przy cichym akompaniamencie muzyki. Nauczyciel w tym czasie ukrywa w sali figury geometryczne. Dzieci budzą się i ich zadaniem jest odnaleźć ukryte w sali figurę (tylko 1).
3. „Kupujemy- sprzedajemy”- zabawa. Dzieci, które nie odnalazły figury, mogą ją odkupić od innych dzieci, pod warunkiem, że „zapłacą” klockiem z mozaiki w kształcie figury znajdującej się na kartoniku.
4. „Moja figura”- zabawa ruchowa. Nauczyciel rozkłada obręcze w różnych kolorach. Do każdej zaprasza po kilkoro dzieci z szarfami tego samego koloru, co obręcz. Na dźwięk tamburynu dzieci rozbiegają się po sali. Gdy tamburyn milknie, dzieci wracają do obręczy zabierając figurę w swoim kolorze.
5. Praca w grupach. Każdy zespół przelicza zebrane figury: trójkąty, koła, prostokąty, kwadraty. Porównywanie, który zespół ma najwięcej/ najmniej figur.
6. „Kropki”- zabawa matematyczna. Nauczyciel kładzie na dywanie koperty. Na każdej kopercie jest narysowana inna liczba kropek. Dzieci sprawdzają, ile mają figur i wkładają je do odpowiedniej koperty z właściwą liczbą kropek.
7. „Zabawa z linką”, dzieci układają linkę w kształt wybranej figury geometrycznej i przechodzą po niej, układając stopę za stopą.