SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 4-LATKÓW
BLOK TEAMTYCZNY:
• Porządki w ogrodzie
TEMAT DNIA:
• Ogrodnik
CELE OGÓLNE:
• Poznanie pracy ogrodnika, jego wyglądu i akcesoriów;
• Podawanie nazw przyborów do sprzątania ogrodu;
• Przeliczanie w granicach możliwości dzieci;
CELE SZCZEGÓŁOWE - dziecko:
• Uważnie słucha
• Wie jak wyglądają akcesoria ogrodnika
• Podaje nazwy przyborów do sprzątania ogrodu
• Doskonali swą sprawność manualną
• potrafi swobodnie wypowiadać się na określony temat;
• chętnie uczestniczy w zabawie.
METODY:
• słowna – rozmowa, instrukcje i objaśnienia
• oglądowa – pokaz, obserwacja
• czynna – rozwiązywanie zadań ( rozwiązywanie zagadek słownych i słuchowych, udział w zabawach ruchowych)
FORMY:
• zbiorowa
• indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• obrazek przedstawiający ogrodniczkę z wiersza Kwiatki- bratki; duża kostka do gry z obrazkami narzędzi ogrodniczych, nożyczki, pastele, bibuła, klej, po 6 obrazków: konewek, grabi, łopat, wiaderek;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanka -rymowanka.
2. Głowa, ramiona, pięty – zabawa paluszkowa według K. Sąsiadka. Dzieci stają w kole. Mówią i pokazują za N.
3. „Kwiatki- bratki” – słuchanie fragmentu wiersza D.Gellner. Rozmowa na temat pracy ogrodnika, jego narzędzi, inspirowana wierszem i obrazkiem. N. zadaje pytania: Kim jest bohaterka wiersza?, Co miała w koszyczku?, Do czego służą grabie? itp.
4. „Narzędzia ogrodnika” – zabawa matematyczno- ruchowa z użyciem kostki z obrazkami narzędzi ogrodniczych. Utrwalanie nazw narzędzi oraz ich przeliczanie.
5. „Ogrodnicze rytmy”- zabawa matematyczna. Dzieci siedzą na dywanie przed N., który pokazuje im obrazki przedstawiające narzędzia ogrodnicze. Następnie N. układa rytm z obrazków, mówiąc: grabie, konewka, grabie, konewka.... co będzie dalej? Dzieci kończą rytm, a N. układa odpowiednie obrazki. Następnie N. układa kolejny rytm.
6. „Ogrodnik” - praca plastyczna. Wycinanie marchewki oraz cebuli, naklejanie na kartkę papieru wcześniej pokolorowaną na kolory ziemi. SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 4-LATKÓW
BLOK TEAMTYCZNY:
• Porządki w ogrodzie
TEMAT DNIA:
• Ogrodnik
CELE OGÓLNE:
• Poznanie pracy ogrodnika, jego wyglądu i akcesoriów;
• Podawanie nazw przyborów do sprzątania ogrodu;
• Przeliczanie w granicach możliwości dzieci;
CELE SZCZEGÓŁOWE - dziecko:
• Uważnie słucha
• Wie jak wyglądają akcesoria ogrodnika
• Podaje nazwy przyborów do sprzątania ogrodu
• Doskonali swą sprawność manualną
• potrafi swobodnie wypowiadać się na określony temat;
• chętnie uczestniczy w zabawie.
REALIZOWANE OBSZARY PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
• 1.7; 3.1; 3.5; 4.5; 4.20; 4.12; 4.1;
METODY:
• słowna – rozmowa, instrukcje i objaśnienia
• oglądowa – pokaz, obserwacja
• czynna – rozwiązywanie zadań ( rozwiązywanie zagadek słownych i słuchowych, udział w zabawach ruchowych)
FORMY:
• zbiorowa
• indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• obrazek przedstawiający ogrodniczkę z wiersza Kwiatki- bratki; duża kostka do gry z obrazkami narzędzi ogrodniczych, nożyczki, pastele, bibuła, klej, po 6 obrazków: konewek, grabi, łopat, wiaderek;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanka -rymowanka.
2. Głowa, ramiona, pięty – zabawa paluszkowa według K. Sąsiadka. Dzieci stają w kole. Mówią i pokazują za N.
3. „Kwiatki- bratki” – słuchanie fragmentu wiersza D.Gellner. Rozmowa na temat pracy ogrodnika, jego narzędzi, inspirowana wierszem i obrazkiem. N. zadaje pytania: Kim jest bohaterka wiersza?, Co miała w koszyczku?, Do czego służą grabie? itp.
4. „Narzędzia ogrodnika” – zabawa matematyczno- ruchowa z użyciem kostki z obrazkami narzędzi ogrodniczych. Utrwalanie nazw narzędzi oraz ich przeliczanie.
5. „Ogrodnicze rytmy”- zabawa matematyczna. Dzieci siedzą na dywanie przed N., który pokazuje im obrazki przedstawiające narzędzia ogrodnicze. Następnie N. układa rytm z obrazków, mówiąc: grabie, konewka, grabie, konewka.... co będzie dalej? Dzieci kończą rytm, a N. układa odpowiednie obrazki. Następnie N. układa kolejny rytm.
6. „Ogrodnik” - praca plastyczna. Wycinanie marchewki oraz cebuli, naklejanie na kartkę papieru wcześniej pokolorowaną na kolory ziemi.