Scenariusz zajęć dla dzieci z klas 1-3
Temat: Kulturalne zachowanie przy stole
Cele ogólne
- Ukształtowanie i utrwalenie poprawnych nawyków higienicznych wśród dzieci związanych z kulturą spożywania posiłków.
- Przekazywanie i utrwalenie wiedzy na temat kulturalnego stylu życia.
- Przekonanie wychowanków o tym, że kultura spożywania posiłków jest elementem kultury osobistej człowieka.
Cele szczegółowe
- Uczeń potrafi kulturalnie zachować się przy stole i prawidłowo korzystać ze sztućców,
- Dziecko umie nakryć prawidłowo do stołu.
- Posiada nawyk mycia rąk przed posiłkami
- Uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat przedmiotów potrzebnych do kulturalnego spożywania posiłku i ich przeznaczenia,
- Metody pracy-słowna –słuchanie, wypowiedzi, praca z tekstem, praktyczna-scenki rodzajowe,
zbiorowa i indywidualna
- Środki dydaktyczne-sztućce, kubek, talerz, karty pracy ,tekst wiersza Przy stole, (nożyczki, klej)
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie uczniów-przypomnienie podstawowych zasad zachowania na zajęciach,
2. Wprowadzenie do tematu zajęć-zapoznanie z wierszem –
,, Przy stole’’
Wypowiedzi uczniów dotyczące poprawnego zachowania podczas jedzenia
3. Wyjaśnienie pojęcia ,,dobre maniery” – dobre zachowanie,
4. Scenki rodzajowe-poprawna i niepoprawna postawa przy stole,
Uczeń losuje kartę i przedstawia opis dobrego lub złego zachowania przy stole
I osoba (złe zachowanie): brudny, krzywo siedzi, łokcie oparte na stole, złe trzymanie sztućców, mlaskanie, głośne stukanie,
II osoba (dobre zachowanie): czysty, prosto siedzi, prawidłowo trzyma sztućce, nie stuka szklanką o łyżeczkę, ręce oparte na stoliku,
Która osoba przedstawiała dobre maniery?
5. Jak układamy sztućce na stole?
• Ułożenie sztućców (wyciętych szablonów) na karcie pracy
6. Zabawa ruchowa ,,Bieg kelnera’’
Potrzebne będą plastikowe lub papierowe talerzyki oraz piłka do ping –ponga dla każdej drużyny składającej się z minimum 4 osób. Zawodnicy ustawiają się na mecie, pierwszy zawodnik z drużyny trzyma na podniesionej w górze dłoni talerzyk a na nim piłeczkę z którą musi pokonać trasę. Upuszczenie piłeczki- powoduje konieczność powrotu do linii startu i ponowne rozpoczęcie biegu. Wygrywa drużyna, w której wszyscy zawodnicy zaliczą bieg z piłeczką pierwsi.
7. Kodeks kulturalnego zachowania podczas jedzenia
Na podsumowanie zajęć wykonanie ćwiczenia mającego na celu stworzenie wykazu dobrych i złych manier dotyczących zachowania się przy stole.
Uczniowie pojedynczo losują karteczki i uzasadniają swój wybór, a ich wypowiedź uzupełniają inni uczniowie lub nauczyciel.
Opisy na karteczkach, które przyczepione będą do odpowiednich plansz:
• Plusowe:
- pestki lub ości wypluwamy dyskretnie na łyżeczkę lub widelec i odkładamy na brzeg talerza
- zachowuje umiar w jedzeniu i piciu,
- ład na talerzu,
- nie siorbie przy jedzeniu.
• Minusowe:
- w trakcie jedzenia opieram łokcie o blat stołu,
- rozmawiam z pełną buzią w trakcie jedzenia,
- bekam przy jedzeniu,
- stukam widelcem po stole,
Podziękowanie i wręczenie całej grupie dyplomów kulturalnego zachowania przy stole.
Wiersz
,, Przy stole’’
Kacper wprost uwielbiał jeść
W nocy śnił o rosole....
Zawsze miał na coś ochotę,
Dnie całe siedziałby przy stole.
A stół jego miejscem był ulubionym,
Wygodny stawiał stołeczek i nikt nawet nie był zdziwiony,
Że wokół tyle miseczek
Zupy, kanapki, sałatki, ryba,
Owoce, grzyby i balerony,
Ze sto pięćdziesiąt tych potraf chyba!
Kacperek zerka rozanielony
Je grzecznie i cicho, nie ma mlaskania,
Siorbania, grzebania i rozlewania,
Sztućce batuta u dyrygenta,
bo łasuch Kacper zawsze pamięta,
że elegancja królową stołu,
czy wśród kanapek, czy wśród rosołów.