X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43442
Przesłano:
Dział: Internat

Kolorowanki nietypowe, bo antystresowe - zajęcia plastyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

DATA:
PROWADZĄCA:

ADRESAT: wychowankowie bursy

A Część wstępna

TEMAT: „Kolorowanki nietypowe, bo Antystresowe” - zajęcia plastyczne.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: ok.1,5h
CELE Poznawcze:
 poznanie przez wychowanków różnych wzorów oraz historii kolorowanek antystresowych;
 kształtowanie zdolności manualnych;
 kształtowanie pomysłowości i twórczego myślenia.
CELE WYCHOWAWCZE:
 wdrażanie do współpracy oraz wytrwałości i konsekwencji w działaniu;
 stwarzanie możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego;
 dbanie o rozwój psychiczny wychowanka (rozładowanie napięć, emocji, relaks);
 rozwijanie zainteresowań plastycznych.
ZADANIA WYCHOWAWCZE wynikające z planu:
 czas wolny wychowanków;
 rozwijanie zainteresowań i zamiłowań.
ZADY WYCHOWAWCZE:
 dobrowolności;
 samodzielności;
 aktywności;
 atrakcyjności.
METODY PRACY: metoda podająca – miniwykład;
metoda praktyczna –wykonanie ćwiczenia: kolorowanie;
metoda aktywizująca – wybór kolorowanek na wystawę – propozycje młodzieży oraz karta pracy: batometr nastroju po zajęciach.
FORMY PRACY: pod względem organizacyjnym - praca zespołowa, indywidualna;
pod względem przedmiotowym – zabawowa, produkcyjna, poznawczo-wytwórcza.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: magnetofon CD, kolorowanki, karty pracy – barometr nastroju.
MATERIAŁY POTRZEBNE DO ZAJĘĆ: skserowane wzory kolorowanek, kolorowe kredki ołówkowe, świecowe, pastele, flamastry, mazaki, pisaki, długopisy żelowe, klej, nożyczki, szpilki, kolorowe tektury, papier ksero, podkładki.
B Część szczegółowa:
I Część organizacyjna:
1. Zajęcia poprzedziło dwutygodniowe zbieranie i przygotowanie materiałów oraz wykonanie przykładowych wzorów kolorowanek, które posłużyły do wystawki.
2. Wywieszenie parę dni wcześniej w gablocie informacyjnej ogłoszenia o zajęciach.
3. Przygotowanie sali do zajęć – wyeksponowanie przygotowanych wcześniej gotowych kolorowanek, rozłożenie materiałów potrzebnych do zajęć oraz przygotowanie magnetofonu CD z muzyką relaksacyjną.

II Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z wychowankami, podanie tematu i celu spotkania.
2. Miniwykład dotyczący historii powstania i celu kolorowanek antystresowych.
3. Prezentowanie przykładowo pokolorowanych wzorów.
4. Zaproszenie do zajęć: wspólne kolorowanie przy muzyce relaksacyjnej.
5. Podziękowanie za udaną współpracę i zabawę, prośba o uzupełnienie karty pracy – barometr nastroju.
6. Wspólne porządkowanie sali oraz wybór najładniejszych prac na wystawę w tzw. Galerii Młodych”.
7. Koniec.

Bibliografia:
1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, Kielce: Wydawnictwo Jedność, 2011.
2. Franiatte M., Labirynty Mandale. Art. Anti – Stress, Wydawnictwo Bellona, 2016.
3. Kamińska A., Kwiaty. Antystresowy relaks kolorowankowy, Wydawnictwo Olesiejuk, 2016
4. 365 dni miłości. kolorowanki antystresowe. Wydawnictwo Olesiejuk, 2016.
5. Zwierzęta. Kolorowanki antystresowe dla dorosłych, Liwion, 2016.
Opracowała: W. Kozłowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.