SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Tema: „Jak najekologiczniej dotrzeć do szkoły?”
Cel ogólny:
• Uświadomienie uczniom wpływu środków transportu na środowisko naturalne.
Cele operacyjne: uczeń:
• Ogląda ze zrozumieniem film edukacyjny,
• Odpowiada na pytania nauczyciela na zadawane pytania,
• Potrafi przyporządkować wady i zalety do poszczególnych środków transportu
• Wykonuje prace plastyczną na podany temat
Metody pracy:
• metoda słowna,
• metoda oparta na oglądzie,
• metoda działań praktycznych,
• burza mózgów
Formy pracy:
• forma indywidualna,
• forma zbiorowa.
Środki dydaktyczne: film edukacyjny „Jak najekologiczniej dotrzeć do szkoły?”, uśmiechnięte oraz smutne buźki, kartoniki z napisami poszczególnych środków transportu, wady i zalety środków transportu.
Przebieg zajęć:
1. Film edukacyjny „Jak najekologiczniej dotrzeć do szkoły?” dotyczący wpływu transportu na zmiany klimatyczne.
2. Rozmowa kierowana w oparciu o filmu. Nauczyciel zadaje pytania:
• Jakie są najpopularniejsze środki transportu w mieście?
• W jaki sposób samochody wpływają na środowisko i klimat?
• Jak najekologiczniej dostać się do szkoły?
• A czym wy dzisiaj dotarliście się do szkoły?
3. „Wady i zalety środków transportu”, zabawa dydaktyczna. Uczniowie odczytują nazwy środków transportu na kartonikach. Pod nimi układają buźki uśmiechnięte, symbolizujące zalety środków transportu oraz smutne symbolizujące wady środków transportu. Następnie odczytują kartoniki z opisem i przyporządkowują do poszczególnych środków transportu określając czy jest to wada czy zaleta.
4. „Dlaczego w centrum miast jest cieplej?”, uświadomienie uczniom, jak różne rodzaje powierzchni magazynują ciepło.
Nauczyciel zadaje pytania:
• Jak myślicie, czy obecność asfaltu wpływa na temperaturę otoczenia?
• Dlaczego w miastach jest tak dużo asfaltu?
• Co powoduje asfalt?
5. Praca plastyczna, jako podsumowanie zajęć „Najekologiczniejszy środek transportu”.
6. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
WADY I ZALETY ŚRODKÓW TRANSPORTU
Samochody:
„Wygoda podróżowania samemu, duża pojemność bagażnika, szybkość, niezależność
mało ekologiczny środek transportu, bardzo droga infrastruktura, wymagająca ogromnych nakładów finansowych i zmian w strukturze miast, korki, problemy z parkowaniem”.
Autobusy:
„Pojemność w stosunku do samochodu (100-150 osób), łatwe do wprowadzenia (wymagają tej samej infrastruktury co samochody), poszczególne pojazdy są stosunkowo tanie (ok. 1 mln zł), w każdej chwili można zmienić ich trasę na ogół to pojazdy spalinowe, jazda nim jest mało komfortowa i hałaśliwa”.
Tramwaje:
„Duża pojemność (200-300 pasażerów), jeżdżą po niezależnym torowisku, na którym może np. rosnąć trawa, zasilane energią elektryczną, estetyczne, dają stabilniejszą jazdę w porównaniu z autobusami, są cichsze i bardzo trwałe - w wielu miastach jeżdżą nawet 30-40 letnie pojazdy. Są również bardzo bezpieczne. Budowa tego środka transportu jest dość droga koszt 1km to ok. 40mln. Nowoczesny egzemplarz kosztuje ok. 8-10 mln zł. Wymagają miejsca, mają większe promienie skrętów, a ich poruszanie ograniczone jest do zasięgu szyn. Są więc mało elastyczne”.
Metro:
„Ogromna pojemność (jeden pociąg to ok. 1500 pasażerów), jeżdżą niezależnie od sieci dróg i zabudowy (zwykle pod ziemią), zasilane energią elektryczną, estetyczne, dają bardzo stabilną jazdę. Jest to również najszybszy, najbezpieczniejszy i najwydajniejszy środek transportu. Konieczność zjazdu pod ziemię, czasami nawet kilka pięter, co zabiera sporo czasu”.
Rower
„Bardzo ekologiczny i tani środek transportu. Szybki i niezawodny. Możemy przewozić nawet ciężkie zakupy. Doskonały na odległości do 5-10km (w zależności od kondycji), idealny jako główny środek poruszania się w średniej wielkości miastach. Wymaga pojazdu i pewnej kondycji fizycznej. Podczas złej pogody jazda może być mało komfortowa. Nie wszyscy lubią też jeździć po pagórkowatym terenie. Infrastruktura rowerowa w naszych miastach wciąż pozostawia wiele do życzenia, a co za tym idzie jazda nie zawsze jest przyjemna i bezpieczna”.