Scenariusz lekcji z języka polskiego w kl. IVb
Temat: Pisownia „nie” z różnymi częściami mowy.
Cele lekcji:
Uczeń:
- wskazuje w wypowiedzi rzeczownik, czasownik, przymiotnik i przysłówek (II.1.1),
- zna zasady pisowni „nie” z różnymi częściami mowy (II.4),
- stosuje poznane zasady ortograficzne w praktyce (III.2.9).
Metody pracy: rozmowa kierowana, zabawy ruchowe, praca z tekstem
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, w parach
Środki dydaktyczne: podręcznik „Nowe słowa na start”, cz.I, piłeczka, arkusz szarego papieru z wypisanymi częściami mowy.
Przebieg lekcji:
1.Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności.
2. Podanie celów lekcji i zapisanie tematu.
3. Aktywne wprowadzenie – zabawa ruchowa.
4. Zapoznanie się z zasadami dotyczącymi pisowni „nie” z różnymi częściami mowy
a) ćwiczenie językowe
- powieszenie na tablicy arkuszu szarego papieru, na którym są zapisane wyrazy z przeczeniem „nie”. Zapytanie uczniów o to, co łączy wszystkie podane wyrazy.
- praca w parach - podzielcie je na części mowy: rzeczowniki, przymiotniki, przysłówki i czasowniki
- przedstawienie wyników i próba sformułowania wniosku.
5. Przepisanie do zeszytu nowej wiadomości (podr. str. 168).
6. Praca samodzielna – zad. 1 i 2 str. 168.
7. Podsumowanie – zabawa ruchowa
( niesprawiedliwość, nie mam, nie była, nieostrożny, nieostrożność, nie usprawiedliwił, niedaleko, niewesoło, niegrzeczny, niemiły, niespodziewanie, nie spodziewałam się, nie wchodzimy, niestarannie, nie depcz, niedrogo, nieuważny, nieuwaga, nie uważał...).
8. Zadanie domowe, zad.3 str.169.