Scenariusz zajęć ,, Zwierzęta na wsi,,
Małgorzata Piwowarska
Grupa wiekowa: 5 latki
Cele ogólne:
poznanie mieszkańców zagrody wiejskiej;
rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta wiejskie;
usprawnianie narządów mowy;
doskonalenie umiejętności tworzenia rymów do podanych wyrazów;
Metody pracy:
czynna;
słowna;
Formy pracy:
zbiorowa;
indywidualna;
Pomoce dydaktyczne:
bajeczka ortofoniczna; płyta CD z odgłosami zwierząt mieszkających na wsi; obrazki zwierząt: koń, krowa, kura, owca, świnia, kogut, kaczka, kot, pies.
Tok zajęć:
Powtórzenie wiadomości z poprzedniego tygodnia i wprowadzenie do tematyki tego tygodnia prezentacja obrazka rolnika i nawiązanie do zwierząt wiejskich
1. W zagrodzie Małgosi – bajeczka ortofoniczna dzieci dopowiadają dalszą część tekstu.
Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: hau, hau, hau.
Kotek miauczy: miau, miau, miau.
Kura gdacze: ko, ko, da.
Kaczka kwacze: kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: be, be, be.
Koza muczy: me, me, me.
Indor gulaga: gul, gul, gul.
Krowa ryczy: mu, mu, mu.
Konik mówi iha,iha .
A pies szczeka: hau, hau
I tak gra orkiestra ta,
aż Małgosia jeść im da.
2. Co to za zwierzę? – zabawa słuchowo-naśladowcza.
Dzieci słuchają odgłosów zwierząt wiejskich, zgadują o które chodzi i pokazują odpowiedni obrazek.
3. Dopowiedz i zrób – zabawa z rymami.
Powiedz: prosię i podrap się po ... nosie.
Powiedz: koń i wyciągnij do mnie... dłoń.
Powiedz: krowy i dotknij palcem ... głowy.
Powiedz: króliczki i nadmij ... policzki.
Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem ...brzuszka.
Powiedz: psy i klaśnij raz, dwa, ...trzy
4. Odgadywanie zagadek:
W chlewiku mieszka tłuścioszka znana,
Przez ludzi na słoninkę i mięso hodowana.
(świnia)
Na wyścigach galopuje, pole orze i bronuje.
Sianko jada, lubi owies.
Nie żyrafa ani słoń, lecz poczciwy...
(koń)
Boso chodzi, grzebie wszędzie, śpi na długiej, twardej grzędzie.
Na podwórku głośno gdacze: „Zniosłam jajko, chodź zobaczyć”.
(kura)
Pióra nastroszone, korale czerwone.
W całym świecie z tego słyną, że z nadętą chodzą miną.
(indyk)
Chodzi po łące dostojnie, bez przerwy rusza szczękami.
Trawę zieloną przerabia na mleko pełne witamin.
(krowa)
Najwierniejszy chyba przyjaciel człowieka.
Nie każdego jednak: na niektórych szczeka.
(pies)
Chodzi po podwórku, zawsze grzebień nosi,
jest panem podwórka i chlubą gosposi.
(kogut)
To zagadka bardzo krótka: nogi, rogi, ogon, bródka.
(koza)
Wąsy białe i długie sterczą mu na dwie strony.
W mleku maczać je lubi nad miseczką schylony.
(kot)
Po błocie człapię, kwaczę i pływam też po rzece.
Mam ładne skrzydła, ale daleko nie polecę.
(kaczka)
5. Śpiewanie piosenki: ,,Stary Donald farmę miał,,
6. Zabawa ,, A, sio''
Dzieci zostają podzielone na 4 drużyny: koguty, kury, koty, psy.
Nauczyciel mówi tekst, a dzieci wydają odpowiednie dźwięki.
Idą koguty dziobać buty
N. Asio koguty
D. Kukuryku, kukuryku
Idą koty na psoty
N A sio koty
D miau, miau,miau
Idą kurki do komórki
N. A sio kury
D ko, ko, ko
Idą psiaki łobuziaki
N: A sio psiaki
D hau, hau,hau
7. Wspólne budowanie farmy ze zwierzętami z gotowych elementów.