SCENARIUSZ Z EDUKACJI MUZYCZNO-MATEMATYCZNEJ W PRZEDSZKOLU
Temat: „Uciekaj myszko do dziury” – zabawy muzyczno-matematyczne.
Grupa: dzieci 4-letnie
Cele:
• zainspirowanie dz. do aktywnego słuchania muzyki klasycznej
• rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki
• rozbudzanie zainteresowania grą na niekonwencjonalnych instrumentach
• rozwijanie umiejętności przeliczania w aspekcie porządkowym
• czerpanie radości ze wspólnej zabawy
Metody: metoda aktywnego słuchania muzyki wg. Batii Strauss.
Formy: słuchanie muzyki, ruch przy muzyce, gra na instrumentach, melorecytacja
Środki dydaktyczne: pudełko, ilustracje, utwory muzyki klasycznej „Pizzicato” z baletu Sylwia czyli Nimfa Diany Leo Delibes’a, „Le Basque” Marian Marias – ar. J. Galway, plastikowe kubki z gumką i paskami bibuły
Przebieg spotkania
1. Zabawa na powitanie – pląs integracyjny „Wszyscy są”
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy
2. Zabawa „Czarowanie” utwór Tzadik Katamar (magiczne pudełko)
Czary-mary, czary-mary, czary-mary ,huuuuu (x2)
Hokus-pokus, kszy, kszy (x2)
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra
Hokus-pokus, kszy, kszy (x2)
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra
3. Ilustracje kota w czterech podstawowych kolorach i myszki – przeliczanie
wprowadzenie liczebników porządkowych – pierwszy, drugi, trzeci, czwarty
4. Fabularyzowanie utworu „Le Basque” połączone z prostymi ruchami rytmicznymi.
Idzie sobie pierwszy kotek, pierwszy kotek miauu
Idzie sobie drugi kotek, drugi kotek kotek miauu
Idzie sobie trzeci kotek, trzeci kotek miauu
Idzie sobie czwarty kotek, czwarty kotek miauu
Taki zuch, taki zuch (4x)
Łapie myszy, łapie myszy z jednej strony już
Łapie myszy, łapie myszy z drugiej strony już
5. Zabawa taneczna „Uciekaj myszko do dziury” utwór „Pizzicato”
Wędrujemy, wędrujemy i miau, miau
Nie ma, niema .....
6. „Kocia orkiestra”– instrumentacja utworu Pizzicato. Gra na instrumentach smyczkowych (kubeczki plastikowe z gumką) wyjaśnienie techniki wydobywania dźwięków na instrumentach
Część A: myszy grają na gumkach zamocowanych do plastikowych kubków
Część B: koty wykonują taniec z kubkiem i wirującymi paskami bibuły.
7. Odłożenie instrumentów, podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie się z kotkami – utrwalanie liczebników porządkowych
8. Podziękowanie za wspólną zabawę.
SCENARIUSZ OPRACOWAŁA NAUCZYCIELKA Z PRZEDSZKOLA NR 3 W KOSZALINIE
MONIKA SPAŁKA