Scenariusz zajęć wychowawczych
w Internacie Zespołu Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa w Białymstoku
Wychowawca prowadzący: Monika Kruszelnicka
Temat zajęć: Jak wiązać krawat? - poradnik Savoir Vivre
Czas trwania: 60 minut
Cel główny:
nauka wiązania krawatów przed studniówką.
Cele szczegółowe:
nauka kilku sposobów wiązania krawatów,
uświadomienie praktycznego znaczenia ww. czynności w życiu codziennym,
wyrabianie w wychowankach poczucia samodzielności, nadanie rangi problemowi.
Uczestnicy zajęć: wychowankowie internatu z klas maturalnych.
Forma pracy: indywidualna, grupowa.
Metody: pogadanka, rozmowa kierowana, pokaz, ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
krawaty,
instrukcje wiązania krawata,
film instruktażowy: https://www.youtube.com/watch?v=LhQ6EktfbBE
Przebieg zajęć wychowawczych:
1. Powitanie zgromadzonych wychowanków.
2. Wyjaśnienie zgromadzonym, iż celem spotkania jest nabycie praktycznej umiejętności wiązania krawata.
3. Realizacja tematyki spotkania:
Zapoznanie wychowanków z rodzajami wiązania krawata:
a) Węzeł prosty: jest najbardziej klasycznym sposobem wiązania krawata. Jest niezwykle popularny, gdyż jest łatwy do wykonania i pasuje do większości krawatów oraz prawie wszystkich rodzajów kołnierzyka. Jest idealny dla mężczyzn o średnim lub wysokim wzroście. Stożkowy i podłużny, węzeł prosty jest odpowiedni do krawatów wąskich i nieco szerszych oraz do krawatów z grubego materiału.
b) Węzeł podwójny: jest zbliżony do węzła prostego, wymaga jedynie dodatkowego obrotu; szersza końcówka krawata jest dwukrotnie owijana wokół węższej końcówki.
Grubszy od węzła prostego, węzeł podwójny pasuje do większości koszul. Doskonale się sprawdza na wszystkich krawatach, z wyjątkiem krawatów wykonanych z grubego materiału.
c) Węzeł Windsor: jest węzłem na szczególne okazje. W angielskim stylu, jego nazwa pochodzi od księcia Windsor, który go spopularyzował. Jako że jest dość obfity, musi być wykonany na kołnierzyku o szeroko rozstawionych rogach, takich jak kołnierz włoski czy kołnierz Windsor.
By ten dość trudny węzeł został dobrze wykonany, musi opadać między dwoma rogami kołnierzyka i zasłaniać najwyższy guzik koszuli.
d) Węzeł pół-Windsor przypomina węzeł Windsor lecz jest lżejszy i łatwiejszy do wykonania.
Idealnie pasuje do krawatów z cienkiego lub niezbyt grubego materiału. Elegancki, o trójkątnym kształcie, pasuje do koszuli o klasycznym lub otwartym kołnierzyku.
e) Mały węzeł: tak jak nazwa wskazuje, jest niewielki. Pasuje przede wszystkim do krawatów
z grubego materiału oraz do koszul o wąskim kołnierzyku. Jest nieefektowny na koszulach
o kołnierzyku podłużnym lub rozszerzonym. Dość prosty w wykonaniu, choć wymaga „obrotu”
o 180°, mały węzeł jest najłatwiejszym sposobem wiązania krawata.
4. Odtworzenie filmu instruktażowego zawierającego różne sposoby wiązania karawata: Żródło: https://www.wiazaniekrawata.com/wezel-prosty.html
5. Ćwiczenia praktyczne.
6. Część końcowa: wychowawca podsumowuje zajęcia, dziękuje wychowankom za udział w zajęciach.
Żródło internetowe:
1. https://www.wiazaniekrawata.com/wezel-prosty.html
2. https://www.wiazaniekrawata.com/wezel-prosty.html