Scenariusz zająć z dziećmi 3 -letnimi.
Czas trwania 20-30 min.
Temat zajęć: „Deszczowa pogoda”
Cel ogólny: utrwalenie zjawisk charakterystycznych jesiennej pogody;
reagowanie na polecenia nauczyciela;
przestrzeganie norm i zasad zachowania w grupie.
Cele szczegółowe: (dziecko...)
-opisuje pogodę za oknem,
-samodzielnie się wypowiada,
-reaguje na zmiany w muzyce,
-zgodnie bai się z innymi dziećmi,
-naśladuje odgłos padającego deszczu, wiejącego wiatru, burzy...,
-dopasuje parasol do odpowiedniej pary kaloszy,
-wycisza się, dmuchając na papierowa kropelkę,
-stempluje kłębuszkiem waty kartkę, tworząc deszczowe niebo,
-bawi się dobrze w gronie rówieśników.
Formy pracy: indywidualna, z cała grupą
Aktywności: językowa, słuchowa, poznawcza, przyrodnicza, ruchowa.
Pomoce dydaktyczne: płyta CD, odtwarzacz CD, krążki dla każdego dziecka, obrazki ze zjawiskami pogody, papierowe kropelki na nitkach, kłębki waty, kartki, niebieska farba, sylwety parasoli i kaloszy z kolorowego filcu.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.”Jaka jest dzisiaj pogoda?” -rozmowa na temat zjawisk atmosferycznych i aktualnej pogody za oknem. Dzieci wypowiadają się na temat aktualnej pogody za oknem, stosują wyrazy i wyrażenia: słońce, deszcz, wiatr, słońce za chmurami itp.
2.Zabawa ruchowa „ Pada deszcz- świeci słońce”. Dzieci spacerują po sali w rytm muzyki, z parasolami ( plastikowe krążki), gdy muzyka cichnie kładą na podłodze krążki, które „staja się” kałużami i przez nie przeskakują.
3. Zabawa ortofoniczna „Deszcz, wiatr , burza”. Dzieci naśladują odgłosy zaprezentowanych na obrazkach zjawisk atmosferycznych.
4. Zabawa dydaktyczna „ Parasole i kalosze ”- dzieci dopasowują kalosze do odpowiedniego parasola.
5. „Kropelki deszczu”- ćwiczenia oddechowe i relaksacyjna przy muzyce. Dzieci mają papierowe kropelki deszczu zawieszone na nitkach i dmuchają na nie w rytm muzyki.
6. Praca plastyczna „Deszczowe niebo” . Stemplowanie kłębkami waty moczonymi w farbie chmur na kartce papieru.
Dominika Rajca