X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43360
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wprowadzenie litery k według metody Dobrego Startu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POPROWADZONYCH METODĄ DOBREGO STARTU

Temat: Wprowadzenie litery „k” na podstawie piosenki „Wlazł kotek”

Cele:
- kształtowanie umiejętności nawiązywania pozytywnych relacji z innymi,
- rozwijanie koncentracji uwagi,
- kształtowanie orientacji w schemacie ciała oraz orientacji w przestrzeni,
- wzbogacenie słownictwa,
- ćwiczenie pamięci słuchowej,
- ćwiczenie słuchu fonematycznego,
- ćwiczenie analizy i syntezy sylabowej i głoskowej,
- rozwijanie motoryki dużej oraz sprawności manualnej,
- rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowej,
- ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości wzrokowej,
- rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowo-wzrokowej,
- zapoznanie z literą „k”.

Metody:
- czynne: zadania stawiane do wykonania
- słowne: zagadka, rozmowa, objaśnienia i instrukcje
- oglądowe: obserwacja, pokaz

Formy:
- z całą grupą
- indywidualna

Przebieg:
I. Zajęcia wprowadzające.
1. Przywitanie piosenką „Hej, witam was”.
2. Ćwiczenia w orientacji w schemacie ciała - zabawa „Prawa ręka wita...” – witanie wskazanych części ciała przez lewą lub prawą rękę.
3. Ćwiczenia w orientacji w przestrzeni - zabawa z piosenką „Idź do boku”.
4. Rozwiązywanie zagadki:
Tak cichutko chodzi, że go nikt nie słyszy
I dlatego bardzo, boją się go myszy.
5. Zabawa dydaktyczna „Czy to zwierzę domowe?” – klasyfikowanie obrazków ze zwierzętami ze względu na miejsce przebywania.
6. Słuchanie piosenki i ćwiczenia językowe.
• Nauka i śpiewanie piosenki „Wlazł kotek”.
• Analiza wyrazowa – dokańczanie i uzupełnianie zdań:
- Wlazł kotek na .... i mruga. Ładna to ... niedługa.
Niedługa .... lecz w sam raz. Zaśpiewaj ... jeszcze raz.
• Dokończ wyrażenia: duży kot – mały ...- malutki ..., duży płot – mały ... - malutki ..., duży pies – mały ... - malutki ..., duża misa – mała ... - malutka ..., duża łapa – mała ... - malutka ...
• Synteza i analiza sylabowa – słuchanie kolejnych sylab i mówienie, jakie to są słowa, dzielenie na sylaby podanych wyrazów:
- Posłuchaj i powiedz, jakie to słowa: ko-tek, pło-tek, pio-sen-ka.
- Podziel na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem słowa: mruga, ogonek.
• Synteza i analiza głoskowa – słuchanie kolejnych głosek i mówienie, jakie to są słowa, dzielenie podanych wyrazów na głoski:
- Jaką głoskę słychać na początku słów: koza, kot, kaczka, kura?
- Jakie to słowa: k-o-t, k-o-t-e-k, p-ł-o-t, p-ł-o-t-e-k.
- Wymień kolejne głoski w słowie: kot, płot.
- „Gdzie słychać k?” – klaskanie w ręce podczas wypowiadania przez nauczyciela słów zawierających głoskę „k”: kotek, okno, buda, domek, łapa, krowa.

II. Zajęcia właściwe.
1. Ćwiczenia ruchowe:
• Zabawa w formie opowieści ruchowej:
Pewnego razu kotki wybrały się na spacer (chód na czworakach i miauczenie). Nagle zobaczyły dużego psa i bardzo się wystraszyły (koty robią koci grzbiet). Niektóre kotki rozbiegły się po podwórku, zaczęły wspinać się po drabinie (pozycja pionowa, wspinanie w górę). Wskoczyły szybko na dach (podskoki obunóż). Tam czuły się bezpieczne
i mogły spokojnie odpocząć (kotki zwijaja się w kłębek). Po krótkiej drzemce kotki ujrzały swoją gospodynię, która nalewała do miseczek mleczko. Ponieważ były już trochę głodne, zeszły po drabinie na ziemię (zniżanie się do przysiadu) i zaczęły pić mleczko (picie mleczka w siadzie klęcznym).
• Zabawa ruchowa „Kot jest, kota nie ma” – dzieci są myszkami, na hasło: Kota nie ma! cichutko biegają po całej sali; na hasło: Kot idzie! myszki chowają się – dzieci przykucają, obejmują rękami kolana i opuszczają nisko głowy.
2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe:
• Zabawa w parach inspirowana treścią piosenki: klaskanie raz w swoje dłonie i dwa razy w dłonie kolegi.
• Ćwiczenia na woreczkach - wystukiwanie rytmu śpiewanej piosenki na woreczkach prawą ręką (pięścią, dłonią, bokiem dłoni).
3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe:
• Pokaz i omówienie budowy litery „k” (liczba i rodzaj elementów, ułożenie
w przestrzeni) oraz sposobu pisania litery.
• Pokaz sposobu pisania litery z piosenką.
• Uczenie się polisensoryczne – wzory.
• Pisanie na tackach z kaszą.
• Pisanie na kartkach: flamastrami, kredkami.

III. Zajęcia końcowe.
• Zabawa relaksacyjna.
Zapraszam was na wielką podróż do krainy Kocimiaukoci. Połóżcie się wygodnie, zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, jak ona wygląda.
Dzieci leżą na dywanie i słuchają muzyki relaksacyjnej. Nauczyciel mówi spokojnym głosem:
„Każde z was jest teraz małym kotkiem, który zmęczony położył się i odpoczywa. Kotek ma ciężką głowę, której nie może podnieść. Leży sobie spokojnie, wygodnie. Lewa tylna łapka jest ciężka, prawa tylna łapka jest ciężka, to samo z przednimi łapkami – prawa przednia łapka jest ciężka, lewa łapka jest ciężka. Łapki zmęczyły się ruchem. Jest tak milutko, cieplutko, przyjemnie. Jesteś spokojny, bezpieczny, odpoczywasz...”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.