X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43351
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz "Zabawy z marcową pogodą"

Temat zajęć: Naklejanie gotowych elementów „Marcowy garnek pogody”- praca zróżnicowana.

Cele zajęć:
- poznawczy: zapoznanie z charakterystycznymi cechami marcowej pogody;
-kształcący: kształtowanie umiejętności prawidłowego rozprowadzania kleju i estetycznego wykonywania prac;
- wychowawczy: wdrażanie dziecka do zachowań i reguł przyjętych w grupie podczas rozmowy – zgłaszanie się i cierpliwe czekanie na udzielenie głosu.

Metody nauczania wg M. Kwiatkowskiej:
- słowne: rozmowa, wiersz;
- percepcyjne: obserwacja, pokaz;
- czynne: zadań stawianych do wykonania.

Formy organizacyjne pracy:
- zbiorowa;
- indywidualna jednolita;
- indywidualna zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: list od „słoneczka”, magnetofon, nagranie zjawisk atmosferycznych (płyta CD), płyta „Moje 3 i 4 lata”- piosenka „Kasza marcowa”, fragment wiersza B. Formy „Marcowe kaprysy”, symbole pogody, ilustracja garnka „marcowej pogody”, instrumenty muzyczne: trójkąt, tamburyn,: chmurki, deszczu słoneczko, śnieg, wiatr, burza, garnki z bloku technicznego białego, kolorowego, klej ,kredki, garnek. drewniana łyżka,.

Przebieg zajęć:

1.Powitanie dzieci poprzez odczytanie listu od SŁONECZKA
„Drogie dzieci, witam was serdecznie. Jestem marcowym słoneczkiem i mam dużo pracy bo robię porządki. Nie zawsze mogę świecić jasno na niebie, bo w marcu jest różna pogoda. A jaka- zaobserwujcie sami. Zostawiam wam garnek z marcową pogodą, posłuchajcie i zobaczcie co marzec włożył go garnka. Pozdrawiam was, marcowe Słoneczko!

2.Wprowadzenie do tematu zajęć: wysłuchanie wiersza – w formie krótkiej inscenizacji
w wykonaniu nauczyciela – w oparciu o fragmenty wiersza B. Formy „Marcowe kaprysy”.
„Wymieszał miesiąc marzec pogodę w garze.
Ja wam tu zaraz wszystkim pokażę.
Włożę troszkę deszczu, słoneczka promieni,
Domieszam powiew wiatru ciepłego,
Smutno by w marcu było bez niego.
Śniegu i burzy jeszcze troszeczkę dodam,
Będzie prawdziwa marcowa pogoda”.

3.Rozmowa na temat treści wiersza:
Po wysłuchaniu wiersza nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- O jakim miesiącu była mowa w wierszu?
- Co miesiąc marzec włożył do garnka?

4. Nauczyciel pyta dzieci, czy potrafią wyjaśnić sens przysłowia (burza mózgów).
- Jak myślicie co oznacza przysłowie „W marcu jak w garncu”?

5. Zagadki słuchowe „Marcowe odgłosy” - rozpoznawanie odgłosów zjawisk atmosferycznych na CD (deszcz, wiatr, burza)
Nauczyciel włącza nagranie odgłosów zjawisk atmosferycznych, zdaniem chętnych dzieci jest rozpoznanie ich, wskazanie rozwiązania na obrazkach.

6. Zaśpiewanie piosenki w kole „Kasza marcowa”

7. Wykonanie „Marcowego garnka pogody”- praca zróżnicowana.
Pokaz wykonania pracy plastycznej przez nauczyciela:
3- latki otrzymują kolorowy szablon „marcowego garnka pogody” ozdabiają garnek poprzez naklejanie brakujących elementów: (słońce, krople deszczu, chmurki, śnieg, wiatr, burza).
4- latki- otrzymują szablon „marcowego garnka pogody” kolorują kredkami tło garnka , następnie ozdabiają garnek poprzez naklejanie brakujących elementów (słońce, krople deszczu, chmurki, śnieg, wiatr, burza ).

8. Zabawa ruchowa „Słoneczko i burza”.
Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy. Tłumaczy przebieg zabawy i zasady w niej obowiązujące.

Dzieci wybierają się na spacer . Nauczyciel gra na dwóch instrumentach na zmianę na: trójkącie – dzieci naśladują słoneczko, ruszając paluszkami nad głową tak, jak promyczki słońca oraz na tamburynie – dzieci chowają się przed burzą.- wyznaczonym miejscu w sali.

9. Ewaluacja zajęć:
Na zakończenie dzieci wyrażają swoją opinię na temat zajęć pokazując odpowiednią minkę. Jeżeli są zadowolone i zajęcie się podobało buźkę uśmiechnięta, jeżeli nie – smutną.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.