X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43342
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Ćwiczenia pamięci i koncentracji uwagi. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych z uczniem słabowidącym

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH UCZNIEM słabowidzącym.
Temat: Ćwiczenia pamięci i koncentracji uwagi.
Czas trwania: 60 min
Liczba uczniów:1
Cel ogólny:
Ćwiczenia pamięci i koncentracji uwagi.
Cele szczegółowe:
- uczeń rozumie czytany tekst
- uczeń skupia uwagę nad wykonywanym zadaniem
- potrafi pracować we właściwym tempie
- potrafi zachować kolejność wykonywania czynności.
Metody: pokaz, naśladowanie, ćwiczenia czynne i bierne
Formy pracy: indywidualna, w parze
Materiały dydaktyczne: postacie z wiersza J. Tuwima „Rzepka” komputer z dostępem do Internetu, odgłosy zwierząt na płycie.
Przebieg zajęć:
I. Wyjaśnienie uczennicy na czym będzie polegała jej praca.
Uczennica słucha wiersza J. Tuwima Rzepka” czytanego przez Piotra Fronczewskiego.
W trakcie czytania przyczepia postacie i ludzi i zwierząt, które były wołane do wyrwania rzepki. Na hasło ...i wszyscy poupadali” – nauczyciel pomiesza przyczepione postacie. Następnym ćwiczeniem jest samodzielne z pamięci przyczepienie postaci w odpowiedniej kolejności. Po przyczepieniu uczeń odsłucha po kolei odgłosów wywołanych w wierszu zwierząt i w ten sposób sprawdzi prawidłowość wykonanej pracy.

II. Rozmowa wprowadzająca do tematyki wiersza.
Wypowiedzi uczennicy przy pytaniach naprowadzających typu:
- jak wygląda ogród warzywny?
- Jak się sieje warzywa
- Jaką figurą geometryczną może być ogród?
- Jak wyglądają grządki ? – odnieść się do odcinka.
- W jaki sposób dbamy o nasze warzywa w ogrodzie?
Cel ćwiczenia: przypomnienie podstawowych wiadomości z zakresu geometrii i przyrody.
III. Wysłuchanie wiersza J. Tuwima „Rzepka”- uczennica w trakcie czytania przyczepia magnesami do tablicy wywoływane postacie.

Cel ćwiczenia: Ćwiczenie koncentracji uwagi , słuchania ze zrozumieniem i refleksu.

IV. Na koniec wiersza po słowach ...”wszyscy na siebie poupadali” ,nauczyciel miesza zawieszone postacie i następnym zadaniem jest prawidłowe ułożenie z pamięci postaci z wiersza. Ćwiczeniem kończącym zdanie jest wysłuchanie odgłosów występujących zwierząt i kontrola prawidłowego ich przyczepienia.
Cel ćwiczenia: Ćwiczenie pamięci.
V. Uczennica rysuje trzy pętle. Jej zadaniem będzie pogrupować występujące postacie na ludzi, zwierzęta udomowione i dziko żyjące.
Cel ćwiczenia: Przypomnienie istoty zbioru.
VI. Zakończenie zajęć: Rozmowa z uczennicą i uświadomienie jej że jest to tylko wesoły wierszyk i w istocie nigdy tak duża rzepka nie wyrosła w ogrodzie. Jedynym warzywem które może osiągnąć duże rozmiary jest dynia.
Przygotowała i poprowadziła zajęcia: Grażna Cywka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.