X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43341
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Czynności samoobsługowe. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych z uczniem niewidomym

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH UCZNIEM NIEWIDOMYM.
Temat: Czynności samoobsługowe.
Czas trwania: 60 min
Liczba uczniów:1
Cel ogólny:
Objaśnienie w jaki sposób osoby niewidome radzą sobie z czynnościami samoobsługowymi.
Wdrożenie do samodzielnego wykonywania czynności samoobsługowych ( maksymalne usamodzielnienie).
Cele szczegółowe:
- uczeń skupia uwagę nad wykonywanym zadaniem
- wyrabia cechy charakteru tj: cierpliwość, zaradność
- wdrażanie do pokonywania stawianych trudności.
- potrafi przewidzieć zdarzenia
- potrafi zachować kolejność wykonywania czynności.
Metody: pokaz, naśladowanie, ćwiczenia czynne i bierne
Formy pracy: indywidualna, w parze
Materiały dydaktyczne: folia bąbelkowa, guziki, igła, nitka, naparstek, plastelina, sweter, gra „Wieża” kubki styropianowe.
Przebieg zajęć:
I. Zabawa ruchowa wymagająca dobrej znajomości schematu ciała ze zwiększeniem tempa.
„ Głowa, ramiona, kolana, pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, piety
Oczy, uszy, usta, nos” (3 razy)
Cel ćwiczenia: wspomaganie aktywności organizmu
II. Pękające bąbelki: uczennica opuszkami palców ściska bąbelki na foli bąbelkowej.
Następnie zdejmuje buty i depcze folię stopami.
Cel ćwiczenia: usprawnianie i uwrażliwienie dotyku palców i stóp przydatne w czytaniu alfabetem brajla, uwrażliwienie stóp na nawierzchnię podłoża co jest niezbędne w samodzielnym poruszaniu się i rozpoznawaniu miejsc.

III. Czynności samoobsługowe- przyszywanie guzika.
Nauczyciel wyjaśnia poszczególne etapy nawlekania igły, wyboru guzika, zaznaczenia miejsca przyszycia guzika, sprawdzenie efektów pracy.
Cel ćwiczenia: Zwiększanie samodzielności, sprawności i bezpieczeństwa przy wykonywaniu czynności samoobsługowych z uwzględnieniem technik bezwzrokowych.

IV. Gra w grę „Wieża”. Uczennica samodzielnie układa wieżę z klocków. Przypomnienie wiadomości zdobytych na lekcji geometrii.
Pytania np.: jaka figura geometryczna ma kształ klocka, ile ma krawędzi, jak oblicza się pole tej figury, jaka bryła powstała po zbudowaniu wieży, wzór na objętość tej bryły, jakie przedmioty w życiu codziennym są w kształcie tej bryły.

Cel ćwiczenia: Kształtowanie orientacji przestrzennej, ćwiczenia relaksacyjne, przypomnienie wiadomości szkolnych z ćwiczeniem pamięci.
V. Przygotowanie do następnych zajęć pt: Ćwiczenia pamięci mięśniowej. Zadania z kubkami wody, przygotowujące do nalewania wrzątku do szklanki.
VI. Zakończenie zajęć: Rozmowa z uczennicą i przypomnienie etapów przyszywania guzika.
Przygotowała i poprowadziła zajęcia: Grażna Cywka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.