X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43315
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kotki i ich wełniane motki- przeliczanie w zakresie 4

Scenariusz zajęcia

GRUPA WIEKOWA: 3/4-latki
PROWADZĄCA: Natalia Kąckowska-Szopa
DOMINUJĄCE OBSZARY EDUKACYJNE ZGODNIE Z WYBRANYM PROGRAMEM:
A.: "Aktywność poznawcza" ("Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej." MAC Edukacja, str. 46).
TREŚCI PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
-"Nasza edukacja matematyczna" ("Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej." MAC Edukacja, str. 49).
GŁÓWNE TREŚCI PROGRAMOWE DO REALIZACJI:
-"Kształtowanie pojęć liczbowych i umiejętności liczenia ("Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej." MAC Edukacja, str. 51).
TEMAT KOMPLEKSOWY: "Nasi domowi ulubieńcy".
TEMAT ZAJĘCIA: "Kotki i ich wełniane motki".
CELE OGÓLNE:
-rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 4,
-rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie 4,
-rozwijanie umiejętności rozwiązywania zagadek słownych,
-utrwalanie umiejętności reagowania na sygnały dźwiękowe,
-utrwalanie umiejętności nazywania barw podstawowych.
CELE OPERACYJNE (dziecko):
-podejmuje próby przeliczania w zakresie 4- na konkretach,
-podejmuje próby posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie 4,
-podejmuje próby rozwiązywania zagadek o tematyce zwierząt domowych,
-prawidłowo reaguje na sygnały dźwiękowe,
-potrafi nazwać cztery podstawowe kolory (czerwony, niebieski, żółty i zielony),
METODY:
słowna, czynna, oglądowa
FORMY PRACY:
-praca z całą grupą,
LITERATURA:
-E.Gruszczyk-Kolczyńska, E.Zielińska "Nauczanie zintegrowane, Dziecięca matematyka - program dla przedszkoli, klas zerowych i placówek integracyjnych".
-Sam Ed Brown "Raz, dwa, trzy spróbuj i ty : zabawy matematyczne dla przedszkolaków".

Pomoce dydaktyczne:
-płyta CD "Zabawy ruchowe dla przedszkolaków", Betata Wapińska,
-zagadki o zwierzętach domowych,
-ilustracja przedstawiająca kota,
-opowiadanie "Kotki i ich motki", Natalia Kąckowska-Szopa,
-kartoniki z ilustracjami kolorowych motków,
-ilustracje kotów,
-płyta Cd z piosenką "Każdy ma jakiegoś bzika (Domowa piosenka)" Fasolki,
-cztery koła hula-hop,
-talerzyki papierowe, klej, kolorowy papier.

Przebieg zajęcia:

1
Wspólne powitanie przy pomocy piosenki "Zapraszam dzieci", utrwalanie znajomości kolorów wymienionych w piosence.

-płyta CD "Zabawy ruchowe dla przedszkolaków", Betata Wapińska

2
Rozwiązywanie zagadek słownych na temat zwierząt domowych:
-chętne dzieci losują jeden z czterech kartoników przedstawiający konkretną ilość kropek (od 1 do 4 kropek), na którym znajduje się zagadka. Po prawidłowym rozwiązaniu zagadki n-lka odkrywa fragment ukrytej na tablicy ilustracji (kot). Podanie nazwy zwierzęcia znajdującego się na odkrytej ilustracji.

-zagadki o zwierzętach domowych,
-kartoniki z kropkami od 1 do 4, na których są zagadki.

3
Wysłuchanie opowiadania nauczyciela. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci podejmują próby odpowiedzi na trzy pytania nauczycielki dotyczące jego treści.

-opowiadanie "Kotki i ich motki", Natalia Kąckowska-Szopa,
-ilustracje do opowiadania.

4
Zabawa muzyczno-ruchowa z elementem orientacji w przestrzeni "Zamieniamy się".
Każde z dzieci otrzymuje od n-lki kartonik z ilustracją kolorowych motków (od jednego do czterech na kartoniku). N-lka umieszcza na sali w widocznym dla dzieci miejscu cztery ilustracje przedstawiające koty (od jednego do czterech na ilustracji). Dzieci w trakcie trwania utworu "Każdy ma jakiegoś bzika" wymieniają się kartonikami pomiędzy sobą. W trakcie pauzy każde dziecko sprawdza ile motków wełny jest na jego kartoniku i szuka dużej ilustracji umieszczonej wcześniej przez n-lkę w widocznym miejscu, która przedstawia tyle samo kotów. Powtarzamy kilka razy.

-kartoniki z ilustracjami kolorowych motków,
-ilustracje kotów,
-płyta Cd z piosenką "Każdy ma jakiegoś bzika (Domowa piosenka)" Fasolki.

5
Zabawa dydaktyczna rozwijająca umiejętność posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie 4.
Dzieci wraz z nauczycielką siadają w kole na dywanie. Na środku dywanu umieszczone są 4 duże koła hula hop. W każdym kole znajduje się jeden kot-pod każdym kotem umieszczone są kropki od 1 do 4). Chętne dzieci przyporządkowywują odpowiednie ilustracje motków wełny do odpowiedniej ilustracji kota. Następnie wszystkie dzieci odpowiadają na pytania "Który kot ma jeden motek wełny?", "Który ma dwa motki?" itd.

-cztery koła hula-hop,
-kartoniki z ilustracjami kolorowych motków,
-ilustracje kotów.

6
Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki "Spacer kotka". Dzieci za pomocą ruchu za nauczycielką ilustrują treść piosenki.

-płyta CD "Zabawy ruchowe dla przedszkolaków", Beata Wapińska.

7
Wykonanie pracy plastycznej. N-lka tłumaczy dzieciom w kole na dywanie sposób wykonania pracy.
Dzieci wykonują obrazek kota za pomocą fragmentów wyciętych z talerzyka papierowego.

-talerzyki papierowe, klej, kolorowy papier.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.