SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Zajęcia odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im.Edwarda Szylki w Ożarowie w klasie Ia z udziałem zaproszonych gości z klasy III Szkoły Podstawowej w Pisarach oraz studentki odbywającej w tym czasie praktykę w mojej klasie.
CEL OGÓLNY:
· powitanie wiosny wraz z uczniami z innej szkoły
CELE SZCZEGÓŁOWE:
· uczeń:-poszerza swoją wiedzę na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną
-zna zwyczaj topienia(palenia marzanny)
-nawiązuje kontakty z kolegami z innej szkoły
-uczy się nowych piosenek i wiersza
FORMY I METODY PRACY:
· obserwacja
· wycieczka
· gry i zabawy
· pogadanka
· ćwiczenia praktyczne
· konkursy
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· kukły marzanny
· zagadki o wiośnie
· teksty piosenek i wiersza
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie gości
Nauczyciel wraz z dziećmi wita przybyłych gości ze szkoły w Pisarach przedstawiając krótką informację o swojej szkole,po czym dzieci z zaproszonej szkoły wypowiadają się na temat swojej klasy i szkoły.
2.Zabawa integracyjna”IMIONA”.
Dzieci ustawione w kole podają sobie ręce wymieniając głośno swoje imię.Zadaniem kolejnych osób jest zapamiętanie i powtórzenie tych imion dzieci.
3.Zabawa w skojarzenia i rozmowa na temat zwiastunów wiosny.
Dzieci mówią co kojarzy im się ze słowem wiosna.
Wypowiadają się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną,zwiastunów wiosny na podstawie własnych obserwacji.
Dzieci odgadują przygotowane przez nauczyciela zagadki o wiośnie:
Nadchodzi po zimie,zielony dywan ścielewokół.Czy znasz imię tej pory roku?(wiosna)
Gniazdko ma na ziemi wśród zboża zieleni.
Dla rolnika śpiewa,gdy słonko przygrzewa.(skowronek)
Lecę,będę w czasie krótkim,czy gotowe nasze budki?
Myślę,że tak-wasz....(szpak)
Ulepiła nad oknem swego gniazdka połowę,
A już ćwierka wesoło,że mieszkanie gotowe.(jaskółka)
Powiem po prostu,nie zawile,
Skromny,lecz piekny jest...(zawilec)
Srebrne futerko maja wiosna
I na każdej wierzbie rosną.(bazie)
Skacze po łące,pływa w wodzie,
Żyje z bocianem w ciągłej niezgodzie.(żaba)
Wrócił zza morza,chodzi po błocie
W czerwonych butach biały pan...(bociek)
Żarcik na zakończenie zagadek.
Czerwone nogi
-Mamusiu,widziałem dziś bociana.Strasznie był zmarznięty.
-Jasiu,pewnie ci się zdawało!
-Naprawdę mamusiu.Nogi miał z zimna zupełnie czerwone.
4.Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat wyczaju topienia,palenia marzanny.
-W jaki sposób żegnamy zimę i witamy wiosnę?
- Co symbolizuje kukła marzanny?
Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów przekazując informację na temat zwyczaju topienia marzanny.
„Marzanna to symbol zimy,bogini zła i śmierci, co całą przyrodę, ziemię, rzeki i drzewa skuwa srogim lodem.Ludzie tęskniąc do ciepła,chcąc się słońcem cieszyć,przyjście wiosny jak mogli pragnęli przyspieszyć,więc gdy ziemia tajała,gdy spływały lody,srogą zimę-marzannę wrzucali do wody.Stad to bierze swój początek panowie i panie,piękny zwyczaj ludowy-topienia marzanny”.
Wyjaśnienie znaczenia słowa marzanna:
Marzanna-imię słowiańskie bogini śmierci i zimy
marzanna- kukła ze słomy
marzanna-roślina
5.Nauka wiersza i piosenki.
Marzanno,marzanno,
Ty zimowa panno,
W ogień cię wrzucamy,
Bo wiosnę witamy!
Piosenka”Już ozimina”
Już ozimina szumieć zaczyna,
Że nie powróci mróz,
I po tym można od razu poznać,
Że wiosna jest tuż,tuż(2x)
Śpiewa skowronek, dźwięczy jak dzwonek
Że gniazdo ma wśród zbóż
I po tym można od razu poznać,
Że wiosna jest tuż,tuż(2x)
Krążą nad domem boćki znajome
Goście zza siedmiu mórz
I po tym można od razu poznać,
Że wiosna jest tuż,tuż(2x)
6.Wycieczka na plac w celu spalenia marzanny.
Nauczyciel przypomina dzieciom o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie poruszania się po drogach,o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego.
Dzieci idąc w parach niosą przygotowane kukły marzanny i śpiewają poznaną piosenkę i inne piosenki o wiośnie.
Na miejscu wszystkie dzieci gromadzą się wokół marzanny.Nauczyciel podpala kukły ,a dzieci recytują głośno wiersz żegnający marzannę,złą zimę.
Po spaleniu kukły dzieci swobodnie biegają po placu,po czym wszyscy ze śpiewem na ustach i z zielonym gaikiem wracamy do szkoły.
7.Poczęstunek.
Po powrocie z wycieczki dzieci spożywają drugie śniadnie i wszystkie dostają słodką niespodziankę.
8.Rozmowa na temat wrażeń i spostrzeżeń z wycieczki.
9.Gry i zabawy.
Wszystkie dzieci biorą udział w zabawach tj.”Dyrygent”,”Kto zmienił swoje miejsce?”,”Statek”.
10.Praca plastyczna.
Wszystkie dzieci otrzymują gotowe wzory prac plastycznych z wiązanych z wiosną,świętami(różne wzory).Zadaniem dzieci jest jak najładniej pokolorować rysunek.
11.Zabawa zamykająca zajęcia.
Uczniowie robią duże koło i podają sobie ręce.Nauczyciel przesyła”iskierkę przyjaźni”ściskając dłoń dziecka.Każde następne dziecko czyni ten sam gest.
12.Pożegnanie gości,podziękowanie za przybycie i udział w zajęciach oraz złożenie życzeń z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.