"Wiosenne zabawy z chustą animacyjną" - scenariusz zajęć w plenerze
DATA:
15.06.2018 rok
MIEJSCE:
- plac przedszkolny.
GRUPA WIEKOWA:
- 6 – latki.
CZAS ZAJĘĆ:
- 30 minut.
PROWADZĄCA:
- Marta Działdowska.
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie wrażeń wzrokowych, dotykowych, słuchowych i ruchowych;
- rozwijanie świadomości własnego ciała, oraz współdziałania w otaczającej przestrzeni;
- kształtowanie współpracy z współćwiczącymi i umiejętności integrowania się;
- rozwijanie poczucia bezpieczeństwa poprzez zacieśnienie więzi w grupie.
FORMY ORGANIZACJI PRACY:
- grupowa, zespołowa.
METODY PRACY:
- pedagogika zabawy KLANZA, metoda aktywna z udziałem chusty animacyjnej.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- chusta animacyjna, piłeczki, pluszowe zabawki, duża kostka z kolorami chusty animacyjnej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Zabawy ułatwiające wzajemne poznanie i integrujące grupę:
1. „Kogo brakuje?” - uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę (może być ich więcej), która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod chustą.
2. „Szukaj kolorów”- uczestnicy chodzą po chuście rozłożonej na trawie. Prowadzący wydaje polecenia:
„Otaczają nas zielone drzewa”;
„Kąpiemy się w niebieskiej wodzie”;
„Stoimy na żółtym piasku”;
„Przyglądamy się czerwonym piórom papug”.
Słysząc je, grupa staje jak najszybciej na określonych kolorach.
3. „Przebieganie pod chustą” - uczestnicy podnoszą i opuszczają chustę, trzymając ją za uchwyty. Prowadzący mówi, kto ma zmienić miejsce, np. przebiegają ci, którzy mają niebieskie oczy; przebiegają osoby, które mają siostrę itp. Gdy chusta jest maksymalnie w górze, osoby te przebiegają pod nią.
II. Zabawy ćwiczące współdziałanie:
1. „Bilard” - grupa wachluje chustą, na której jest piłeczka. Ma ona wpaść do otworu znajdującego się na środku chusty.
2. „Sztorm” - na chustę wrzucamy lekkie przedmioty (piłeczki, zabawki). Podczas wachlowania nie mogą one spaść z chusty.
3. „Kwiat lotosu” - jedna osoba siedzi na środku chusty z nogami pod brodą. Pozostali uczestnicy trzymają chustę za brzeg. Zwracają się w prawą stronę, idąc powoli zawijają siedzącego. Gdy jest on zawinięty do wysokości ramion zatrzymują się i na słowa „trzy, cztery” równocześnie i szybko wycofują się.
4. „Przerzuć piłkę” - uczestnicy trzymają chustę. Na niej znajduje się piłka. Zadaniem bawiących się jest przerzucenie jej na stronę przeciwną, aby spadła poza chustę.
III. Zabawa ćwiczące refleks i spostrzegawczość:
1. „Rybak i rybka” - uczestnicy stoją w kręgu trzymając brzeg chusty. Wybieramy dwie osoby, które przyjmują rolę „rybaka” i „rybki”. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą w wodzie rybkę. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi. Gdy ten złapie rybkę, następuje zmiana par.
IV. Zabawy ćwiczące zwinność i zręczność:
1. „Pająk” - uczestnicy stają wokół chusty. Jedna osoba dwukrotnie rzuca kostkę z kolorami. Pierwszy rzut - wskazuje kolor pola, na którym staje, drugi rzut - pole, na którym kładzie ręce.
2. „Naleśnik” - osobę leżącą na brzegu chusty zawijamy (głowa musi pozostać poza chustą). Ta próbuje sama się rozwinąć.
V. Zabawa oparta na zaufaniu do grupy:
1. „Na karuzeli” - chętna osoba siada na środku chusty, a reszta kręci nią, idąc coraz szybciej w jedną stronę. Osoba na środku stara się utrzymać równowagę.
VI. Zabawa ćwiczące sprawność rytmiczną i koordynację:
1. „Karuzela” - uczestnicy trzymają za uchwyty naprężoną chustę na wysokości pasa. Śpiewając: „Hej, ho, hej, ho, do pracy by się szło...” - rytmicznie przekazują sobie chustę w prawą stronę. Zaczynają od bardzo powolnego śpiewania, stopniowo zwiększając tempo. Po pewnym czasie następuje zmiana i chusta wędruje w lewą stronę.
VII. Zabawa w ganianego:
1. „Zabawa z kolorami” - uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty. Na sygnał prowadzącego grupa porusza się krokiem dostawnym w lewo. Następnie prowadzący wywołuje kolor. Osoby trzymające chustę przy danym kolorze puszczają ją i obiegają krążących w kierunku przeciwnym w prawo, próbując jak najszybciej stanąć na swoje miejsce. Wygrywa ten, kto zrobi to pierwszy.
VIII. Zabawa oparta na zgadywaniu:
1. „Pomnik” - trzyosobowa grupa chętnych wchodzi pod chustę i tworzy „pomnik”. W tym czasie pozostali odwracają się. Na znak prowadzącego kilka osób – „rzeźbiarzy” bada pomnik dotykiem, a następnie stara się w trzyosobowej grupie odtworzyć go. Prowadzący odsłania pomnik, wszyscy sprawdzają podobieństwo kopii do oryginału.
IX. Zabawa wprowadzające odprężenie i relaks:
1. „Kolorowa gwiazda” - wszyscy leżą na chuście (nogi mają skierowane do środka chusty). Jednocześnie wykonują polecenia:
- turlamy się w prawo dwa razy,
- trzymamy się za ręce i ponosimy je do góry, kładziemy je za głowę i znowu podnosimy do góry,
- trzymamy się za ręce, podnosimy się i siadamy,
- trzymając się za ręce, podnosimy się i wstajemy, a następnie kładziemy się,
- trzymając się za ręce, podnosimy nogi do góry (zaczepiając stopy o stopy sąsiadów) siadany, opuszczając nogi
10. Podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnanie uczestników zabaw.