Scenariusz zajęć
Data:.07.11.2019r.
Grupa: 3,4-latki
Prowadząca: Anna Dyc
Temat: Kolory flagi.
CELE GŁÓWNE:
-Rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 4,
-Skupianie uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- liczy obiekty w zakresie 4,
-potrafi wychwycić i kontynuować powtarzający się rytm.
Metody: czynne, słowne, oglądowe
Formy: indywidualna, zbiorowa
POMOCE DYDAKTYCZNE: kartoniki z flagą Polski (po 4 dla każdego dziecka), kostka do gry, podkładki, wstążki w kolorach białym i czerwonym, kartki białe i czerwone (większe oraz mniejsze dla każdego dziecka), kartki, klej.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Wprowadzenie:
W tym tygodniu rozmawiamy o Polsce i o jej symbolach narodowych. Zobaczcie, co macie na talerzykach, co wam to przypomina?
1.Zabawa dydaktyczna Liczymy flagi.
Wybrane dziecko rzuca kostką i liczy, ile oczek wypadło na kostce. Następnie wszyscy układają taka samą liczbę flag na podkładce, ile oczek wskazuje kostka.
2.Zabawa ruchowa Dwa kolory.
Każde dziecko otrzymuje wstążkę w kolorze białym lub czerwonym. N. gra na tamburynie, a dzieci swobodnie spacerują po sali, machając wstążkami. Gdy N. przestanie grać, dzieci dobierają się w pary tak, aby w każdej parze były kolory flagi: biały i czerwony. Kiedy N. zacznie grać na tamburynie, dzieci znów spacerują swobodnie.
3. Zabawa matematyczna Biało-czerwona flaga.
N. układa przed dziećmi na dywanie kartki w rytmie: biały, czerwony, biały, czerwony... Wybrane dzieci kontynuują ten rytm.
4. Samodzielne układanie rytmu.
Dzieci przy stolikach samodzielnie układają rytm z białych i czerwonych karteczek i następnie przyklejają je do kartki.
Podsumowanie:
-Co dzisiaj robiliśmy na zajęciach?
-Kto ze mną policzy do 4?