Scenariusz zajęć
Data:.11.10.2019r.
Grupa: 3,4-latki
Prowadząca: Anna Dyc
Temat: Jestem przyjacielem leśnych zwierząt
CELE GŁÓWNE:
-poznawanie zwierząt leśnych,
-kształtowanie postaw proekologicznych,
-rozwijanie zdolności wypowiadania się na podany temat.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa zwierzęta leśne,
-wie, jak zachowuje się przyjaciel lasu,
-wypowiada się na podany temat.
Metody: czynne, słowne, oglądowe
Formy: indywidualna, zbiorowa
POMOCE DYDAKTYCZNE: film pt. ,, Zima trudny czas dla zwierząt”, brystol, obrazki przedstawiające zachowania w lesie, grzechotka, kołatka, szarfa dla każdego dziecka
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Wprowadzenie:
W tym tygodniu rozmawiamy o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Obejrzymy sobie teraz właśnie film na ten temat.
1. Oglądanie filmu pt. ,, Zima trudny czas dla zwierząt”. Rozmowa na temat filmu.
2.Zabawa orientacyjno- porządkowa Wiewiórki, do dziupli.
N. rozkłada na dywanie szarfy-dziuple (po jednej dla każdego dziecka). Dzieci-wiewiórki biegają po dywanie. Na dźwięk grzechotki wiewiórki wracają do dowolnej dziupli. Na dźwięk kołatki wiewiórki Ida zbierać zapasy, podskakując pomiędzy obręczami.
3.Stworzenie Kodeksu przyjaciela lasu.
N. razem z dziećmi (naprowadza je pytaniami) ustala zasady, o których należy pamiętać będąc w lesie. Dzieci przyklejają odpowiednie obrazki i podpisy do obrazków na brystol.
Podsumowanie zajęć:
-Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?
-Jak należy zachowywać się w lesie?
-Czego nie wolno robić w lesie?