Scenariusz zajęcia umuzykalniającego dla dzieci 3 - letnich
Temat zajęcia: „Na wiosennej łące” - zabawy przy muzyce z wykorzystaniem aktywnego słuchania muzyki klasycznej – A. Vivaldi „Cztery pory roku”: „Wiosna”.
Cele ogólne:
- rozwijanie wyobraźni muzycznej
- doskonalenie umiejętności słuchania
- wyrabianie umiejętności wyrażania muzyki ruchem
- wzbogacenie czynnego słownika dzieci
- kształtowanie poczucia rytmu
- poznawanie charakterystycznych cech wiosny
- wyzwalania radości ze wspólnego śpiewania i ruchu
Cele operacyjne:
- współpracuje w grupie;
- interpretuje muzykę ruchem;
- reaguje odpowiednio na tempo i rytm słuchanej muzyki
- śpiewa zbiorowo piosenki z dziecięcego repertuaru
- słucha dźwięków przyrody
- słucha muzyki klasycznej
- bawi się zgodnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach
- rysuje w konturach
Metody:
- aktywizujące: zabawy muzyczno-ruchowe
- zadań stawianych do wykonania
- podające: rozmowa, objaśnienie
- praktyczna: pokaz
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: muzyka na płytach CD, opaski z kwiatami i motylami, obrazki kwiatów do kolorowania
Przebieg zajęcia:
1. Śpiew zbiorowy piosenki „Idzie do nas wiosna”
2. Krótka rozmowa przy gazetce o tematyce wiosennej „Kogo można spotkać na wiosennej łące”
3. Słuchanie odgłosów łąki – dzieci wymieniają wysłuchane odgłosy – ptaki, owady, szum wiatru
4. Zabawa rytmiczna przy piosence „Zieleniutkie żabki” – dzieci ruchem inscenizują treść i melodię piosenki
5. Słuchanie fragmentu utworu A. Vivaldiego „Wiosna” z cyklu „Cztery pory roku”
6. Zabawa taneczna przy muzyce – dzieci otrzymują opaski z emblematami motyli i kwiatów. Tańczą w rytm słuchanego utworu. Na słowne polecenie nauczycielki tańczą motyle (kwiaty stoją nieruchomo), tańczą kwiaty (motyle stoją nieruchomo). Na polecenie tańczą kwiaty i motyle – wszystkie dzieci tańczą swobodnie przy muzyce.
7. Praca indywidualna – dzieci kolorują sylwety kwiatów i motyli.
8. Podsumowanie zajęcia – pożegnanie piosenką „Biedronka”