X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4326
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Witaminy z sadu

KONSPEKT ZAJĘĆ w grupie mieszanej wiekowo (3-5 lat)

T. kompleksowy: Witaminy z sadu.

T. dnia: Porządkujemy owoce.

Cele ogólne:
o Zapoznanie z różnymi sposobami segregowania owoców
o Kształtowanie umiejętności wyszukiwania różnic w wybranych gatunkach owoców
o Spożywanie owoców w postaci surowej
o Doskonalenie czytania globalnego niektórych nazw owoców
o Zapoznanie ze sposobem przetwarzania owoców na zimę, np. suszenie jabłek
o Przeliczanie elementów różnymi sposobami
o Doskonalenie zmysłów smaku i dotyku
o Doskonalenie pamięci poprzez naukę wierszyka

Cele szczegółowe (dziecko):
- wykłada przyniesione owoce na stolik,
- potrafi uporządkować owoce wg gatunku, kolorów, kraju pochodzenia,
- potrafi wyszukać różnice i cechy wspólne w obrębie wybranych cech,
- przelicza owoce w zbiorze różnymi sposobami – od prawej do lewej strony i odwrotnie, z dowolnego miejsca,
- próbuje odczytać wyrazy: owoce, cytryna, banan,
- wyklaskuje ilość sylab w powyższych wyrazach,
- słucha wiersza i wypowiada się na jego temat,
- wskazuje owoce, o których mowa w wierszu,
- rozpoznaje owoc po dotyku,
- rozpoznaje owoc po smaku,
- reaguje na polecenia N. w zabawie ruchowej,
- rozpoznaje szybkie i wolne granie na bębenku,
- starannie wykonuje ćwiczenie w książce,
- śpiewa piosenkę,
- zapamiętuje wierszyk, potrafi policzyć, ile jest owoców w fartuszku, który owoc był niedojrzały,
- dla chętnych dzieci - ostrożnie nawleka jabłko igłą na nitkę

Obszar aktywności: społeczna, językowa, matematyczna, ruchowa, przyrodnicza, muzyczna, plastyczna
Metody: rozmowa, obserwacja, ćwiczenia praktyczne, pobudzające do działania
Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: naturalne okazy owoców przynoszone przez dzieci, arbuz, igła i mocna nitka do suszenia jabłek, wyrazy do globalnego czytania, wiersz „Wesołe owoce”, nóż do krojenia owoców, chustka do zawiązania oczu, wiersz „Owoce”, płyta z piosenką „Tańcowała jesień” (płyta Wesołe przedszkole pięciolatka, utw. 4), tamburyno, kredki, książki ABC 3, cz.1, s. 10, książki ABC 4, cz.1, s.9, książki ABC 5, cz.1, s. 16

Przebieg zajęć:

1. Powitanie „Wszyscy są, witam was, zaczynamy, bo już czas...”.
2. Dzieci wykładają na stolik owoce, które same przyniosły. Zabawa dydaktyczna „Jak można uporządkować owoce?” – dzieci podają swoje pomysły porządkowania (wg gatunku – jabłka do jabłek, wg kolorów – żółte z żółtymi, wg pochodzenia – krajowe i egzotyczne, wg wielkości – małe osobno, duże osobno, wg kształtu, wg takiej samej litery, jaką się zaczynają: ananas, arbuz). Dokonują segregacji owoców – osobno jabłka, gruszki, śliwki, banany, maliny, arbuz, kiwi, mandarynki, cytryny – jednocześnie podają nazwy układanych owoców.
3. Porównywanie w obrębie wybranych cech – wyszukiwanie różnic i cech wspólnych, np. jabłka – cecha wspólna to kolor; różnica: wielkość. Owoce czerwone – cecha wspólna: kolor; różnice: rodzaj, kształt, wielkość.
4. Przeliczanie elementów w zakresie 1-5 różnymi sposobami, np. od lewej do prawej i odwrotnie, od dowolnego miejsca, określanie liczby elementów liczebnikiem odp. na pyt. ile jest?
5. Globalne czytanie wyrazów: owoce, cytryna, banan, kiwi. Wyklaskiwanie sylab.
6. Słuchanie wiersza K. Nowickiej „Wesołe owoce” – omówienie treści. Przeczytanie wiersza jeszcze raz, połączone ze wskazywaniem owoców, o których mowa w wierszu.
7. Zabawa dydaktyczna „Jaki to owoc?” – N. zabiera po jednym z każdego rodzaju owoców i chowa w kartonie, chętne dziecko ma zawiązane oczy, losuje owoc z kartonu, za pomocą dotyku próbuje odgadnąć, jaki to owoc.
8. Zabawy dydaktyczne i ruchowe:
• „Co to za owoc?” – N. ma pokrojone w cząstki owoce (tyle cząstek, ile jest dzieci), dziecko, które będzie miało otrzymać kawałek owocu, ma zawiązane oczy, otwiera buźkę i smakuje, jaki owoc dał mu N., jeśli nie zgadnie, to odpowiadają pozostałe dzieci.
• Zabawa orientacyjno – porządkowa „Gruszki i jabłka” – dzieci podzielone są na jabłka (dziewczynki) i gruszki (chłopcy), wszyscy poruszają się swobodnie po sali, na zapowiedź „jabłka” dziewczynki chodzą w przysiadzie, na kuckach, na zapowiedź „gruszki” chłopcy chodzą wyprostowani na palcach, unosząc ręce do góry. Następuje zamiana ról.
• Ćwiczenie słuchowe „Zbieramy jabłka” – dzieci maszerują lub biegają po sali, gdy usłyszą powolne granie N. na bębenku, pochylają się i naśladują zbieranie jabłek z ziemi, gdy N. gra szybko, wspinają się na palce i naśladują zrywanie jabłek z gałęzi drzew. Na sygnał tamburyna powracają do marszu lub biegu.
9. Wykonanie ćwiczenia w książkach dla każdej grupy wiekowej o owocach.
10. Zaśpiewanie piosenki „Tańcowała jesień” połączona z tańcem.
11. Zapoznanie z wierszykiem do nauki na pamięć pt. "Owoce":
Wpadła gruszka do fartuszka,
A za gruszką dwa jabłuszka,
A śliweczka wpaść nie chciała,
Była jeszcze niedojrzała.
Przeliczenie, ile owoców wpadło do fartuszka, jaki owoc był niedojrzały. Powtarzanie wierszyka: raz dziewczynki, raz chłopcy itp.
12. Przygotowanie kilku jabłek do suszenia – mycie, krojenie, nawlekanie na nitkę igłą (zadanie dla chętnych pięciolatków) i zawieszenie do suszenia. Obserwacja, co będzie się działo z jabłkami.
12. Oglądanie kształtu największego owocu – arbuza – nazwanie go owocem egzotycznym, (uprawiany jest w klimacie ciepłym), przekrojenie go na połowę, oglądanie i nazywanie koloru arbuza: w środku – czerwony, na wierzchu – zielony. Oglądanie ilości pestek. Degustacja.
13. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.